Triples field (1.0.3) - en to fr translation catalogue (86 entries)

en: list
fr: liste

en: Value
fr: Valeur

en: yes
fr: oui

en: On
fr: Activé

en: Size
fr: Taille

en: Number
fr: Nombre

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Link
fr: Lien

en: Required
fr: Requis

en: Label
fr: Libellé

en: Open
fr: Ouvert

en: Text
fr: Texte

en: Email
fr: Courriel

en: no
fr: non

en: Date format
fr: Format de date

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: Inline
fr: En ligne

en: Field type
fr: Type de champ

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Range
fr: Intervalle

en: Scale
fr: Échelle

en: Details
fr: Détails

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: List type
fr: Type de liste

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Rows
fr: Rangées

en: Integer
fr: Entier

en: Hidden
fr: Caché

en: Key
fr: Clef

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Above
fr: Au-dessus

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Decimal
fr: Décimal

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Space
fr: Espace

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Columns
fr: Colonnes

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Boolean
fr: Booléen

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Comma
fr: Virgule

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Formatter settings
fr: Paramétrage de l'outil de mise en forme

en: Field types
fr: Types de champs

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fr: La valeur maximale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de maximum.

en: Date type
fr: Type de date

en: Format type
fr: Type de format

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Date format: @format
fr: Format de la date : @format

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fr: Valeurs possibles que ce champ peut contenir. Saisir une valeur par ligne, dans le format clef|libellé.

en: Unformatted list
fr: Liste non mise en forme

en: Label display
fr: Affichage de l'étiquette

en: Show label
fr: Montrer l'étiquette

en: How many columns wide the textarea should be
fr: Combien de colonnes doit faire la zone de texte en largeur

en: How many rows high the textarea should be.
fr: Combien de lignes de haut la zone de texte doit faire ?

en: Number column label
fr: Étiquette du numéro de colonne

en: Thin space
fr: Espace fin

en: Choose the type of date to create.
fr: Choisir le type de date à créer.

en: Date only
fr: Date seulement

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
fr: Ordre

en: "On" label
fr: Libellé "actif"

en: "Off" label
fr: Libellé "inactif"

en: On label
fr: Libellé actif (On)

en: Off label
fr: Libellé inactif (Off)

en: Label: @label
fr: Étiquette : @label

en: @title (value @number)
fr: @title (valeur @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
fr: Précision
