Triple fields (1.0.5) - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: list
hi: सूची

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: yes
hi: हां

en: On
hi: चालू

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Number
hi: संख्या

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Link
hi: कड़ी

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Label
hi: लेबल

en: Open
hi: खुला

en: Text
hi: लेख

en: Email
hi: ईमेल

en: no
hi: नहीं

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Url
hi: URL

en: Off
hi: बंद

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: N/A
hi: एन / ए

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Table
hi: तालिका

en: Color
hi: रंग

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Allowed values list
hi: अनुमत मान सूची

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Ok
hi: ठीक

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Above
hi: ऊपर

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Float
hi: फ्लोट

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hi: डेटाबेस में स्टोर करने के लिए अंकों की कुल संख्या, जिसमें दशमलव के दाईं ओर अंक भी शामिल हैं।

en: The number of digits to the right of the decimal.
hi: दशमलव के दाईं ओर अंकों की संख्या।

en: Decimal marker
hi: दशमलव निशान

en: Space
hi: जगह

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Display as link
hi: कड़ी के रूप में प्रदर्शन

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Thousand marker
hi: हजार मार्कर.

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: Weight for row @number
hi: @number पंक्ति के लिए वजन

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
hi: संभव मान जो इस फिल्ड मे शामिल कर सकते हैं. लेबल|कुंजी के स्वरूप में, प्रति पंक्ति एक मान दर्ज करें.

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Thin space
hi: पतली जगह

[ctx: Sort order]
en: Order
hi: क्रम

en: "On" label
hi: लेबल "पर"

en: "Off" label
hi: बंद "नामपत्र"

en: On label
hi: लेबल पर

en: Off label
hi: नामपत्र बंद

en: @title (value @number)
hi: @title (मान @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
hi: स्केल
    संदर्भ में: दशमलव स्थान
