Triple fields (1.0.7) - en to ro translation catalogue (84 entries)

en: list
ro: listă

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: On
ro: Pornit

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Number
ro: Număr

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Link
ro: Legătură

en: Required
ro: Necesar

en: Label
ro: Etichetă

en: Open
ro: Deschideți

en: Email
ro: email

en: no
ro: nu

en: Date format
ro: Format dată

en: Url
ro: URL

en: Off
ro: Oprit

en: Field type
ro: Tip câmp

en: N/A
ro: N/D

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Details
ro: Detalii

en: Table
ro: Tabel

en: Color
ro: Culoare

en: List type
ro: Tip listă

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Key
ro: Cheie

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Select list
ro: Listă selecție

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Above
ro: Deasupra

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Text area
ro: Zonă de text

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ro: Numărul total de cifre care vor fi stocate în baza de date, inclusiv cele din dreapta zecimalelor.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Allowed values
ro: Valori permise

en: Space
ro: spațiu

en: Telephone
ro: Telefon

en: Columns
ro: Coloane

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: About
ro: Despre

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Comma
ro: virgulă

en: Display as link
ro: Afișare ca și legătură

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Date and time
ro: Data și timp

en: Text format
ro: Formatare text

en: Formatter settings
ro: Setări de formatare

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ro: Valoarea minimă care ar trebui să fie permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o valoare minimă.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ro: Valoarea maximă care ar trebui permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o maximă.

en: Date type
ro: Tip de dată

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

en: - Select a value -
ro: - Selectați o valoare -

en: Weight for row @number
ro: Greutate pentru rândul @number

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ro: Valorile posibile pe care le poate avea acest câmp. Introduceți câte o valoare pe linie, sub forma cheie|valoare.

en: Unformatted list
ro: Listă neformatată

en: Label display
ro: Afişare etichetă

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Thin space
ro: Spațiu îngust

en: Choose the type of date to create.
ro: Alegeți tipul de dată ce urmează a fi creat.

en: Date only
ro: Doar dată

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
ro: Ordonare

en: "On" label
ro: Etichetă "bifat"

en: "Off" label
ro: Etichetă "debifat"

en: On label
ro: Etichetă "bifat"

en: Off label
ro: Etichetă "debifat"

en: Text (formatted, long)
ro: Text (formatat, lung)

en: @title (value @number)
ro: @title (valoare @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
ro: Scală
