Triple fields (1.0.10) - en to cs translation catalogue (80 entries)

en: list
cs: seznam

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: yes
cs: ano

en: On
cs: Zapnuto

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Number
cs: Číslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Link
cs: Odkaz

en: Required
cs: Povinné

en: Label
cs: Popisek

en: Open
cs: Otevřené

en: Email
cs: E-mail

en: no
cs: ne

en: Date format
cs: Formát data

en: Off
cs: Vypnuto

en: Field type
cs: Typ pole

en: Textfield
cs: Textové pole

en: Range
cs: Rozsah

en: Details
cs: Detaily

en: Table
cs: Tabulka

en: Color
cs: Barvy

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Rows
cs: Řádky

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Hidden
cs: Skryté

en: Key
cs: Klíč

en: Allowed values list
cs: Seznam povolených hodnot

en: Select list
cs: Seznam

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Above
cs: Nad

en: Add another item
cs: Přidat další položku

en: Text area
cs: Textová oblast

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: Precision
cs: Přesnost

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
cs: Celkový počet míst pro ukládání do databáze, včetně míst za desetinnou čárkou.

en: The number of digits to the right of the decimal.
cs: Počet míst za desetinnou čárkou.

en: Decimal marker
cs: Oddělovač desetinných míst

en: Allowed values
cs: Povolené hodnoty

en: Space
cs: Mezera

en: Telephone
cs: Telefon

en: Columns
cs: Sloupce

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: About
cs: Popis

en: Radio buttons
cs: Přepínací tlačítka

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: Decimal point
cs: Desetinná tečka

en: Comma
cs: Čárka

en: Display as link
cs: Zobrazit jako odkaz

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Text format
cs: Formát textu

en: Formatter settings
cs: Nastavení formátovače

en: Field types
cs: Typy polí

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
cs: Minimální hodnota povolená v tomto poli. Nechte prázdné, pokud si nepřejete nastavit žádné minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
cs: Maximální hodnota povolená v tomto poli. Nechte prázdné, pokud si nepřejete nastavit žádné maximum.

en: Date type
cs: Typ data

en: Thousand marker
cs: Oddělovač tisíců

en: - Select a value -
cs: -Vybrat hodnotu -

en: Weight for row @number
cs: Váha pro řádek @number

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
cs: Možné hodnoty, které pole může obsahovat. Vložte jednu hodnotu na řádek ve formátu klíč|popisek.

en: Unformatted list
cs: Neformátovaný seznam

en: Label display
cs: Zobrazení popisku

en: Apostrophe
cs: Apostrof

en: Thin space
cs: Úzká mezera

en: Choose the type of date to create.
cs: Vyberte typ data pro vytvoření.

en: Date only
cs: Pouze datum

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
cs: Pořadí

en: "On" label
cs: Popisek pro hodnotu "zapnuto"

en: "Off" label
cs: Popisek pro hodnotu "vypnuto"

en: On label
cs: Popisek pro "Zapnuto"

en: Off label
cs: Popisek pro "Vypnuto"

en: Text (formatted, long)
cs: Text (formátovaný, dlouhý)

en: @title (value @number)
cs: @title (hodnota @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
cs: Rozsah
