Triple fields (1.0.10) - en to nl translation catalogue (84 entries)

en: list
nl: lijst

en: Value
nl: Waarde

en: yes
nl: ja

en: On
nl: Aan

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Number
nl: Getal

en: - None -
nl: - Geen -

en: Required
nl: Verplicht

en: Text
nl: Tekst

en: Email
nl: E-mail

en: no
nl: nee

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Url
nl: URL

en: Off
nl: Uit

en: Field type
nl: Veldtype

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Range
nl: Bereik

en: Scale
nl: Schalen

en: Table
nl: Tabel

en: Color
nl: Kleur

en: List type
nl: Lijsttype

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Rows
nl: Rijen

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Key
nl: Sleutel

en: Allowed values list
nl: Lijst met toegestane waardes

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Above
nl: Boven

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: Text area
nl: Tekstveld

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: Precision
nl: Precisie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
nl: Het totaal aantal cijfers om op te slaan in de database, inclusief de cijfers achter de komma.

en: The number of digits to the right of the decimal.
nl: Het aantal cijfers achter de komma.

en: Decimal marker
nl: Decimaal scheidingsteken

en: Allowed values
nl: Toegestane waardes

en: Space
nl: Spatie

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Columns
nl: Kolommen

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: About
nl: Over

en: Radio buttons
nl: Keuzeopties

en: Decimal point
nl: Decimaalteken

en: Comma
nl: Komma

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Display as link
nl: Als link weergeven

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Date and time
nl: Datum en tijd

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Max length
nl: Maximale lengte

en: Definition list
nl: Definitielijst

en: Formatter settings
nl: Instellingen van opmaakhulpmiddel

en: Field types
nl: Veldtypes

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
nl: De minimale waarde die toegestaan is in dit veld. Laat leeg voor geen minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
nl: De maximale waarde die toegestaan is in dit veld. Laat leeg voor geen maximum.

en: Date type
nl: Data type

en: Invisible
nl: Onzichtbaar

en: Thousand marker
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
nl: De mogelijke waarden die dit veld kan bevatten. Geef één waarde per regel in het formaat sleutel|label.

en: Unformatted list
nl: Onopgemaakte lijst

en: Label display
nl: Labelweergave

en: Show label
nl: Label tonen

en: Apostrophe
nl: Apostrof

en: Size: @size
nl: Grootte: @size

en: Thin space
nl: Dunspatie

en: Choose the type of date to create.
nl: Specificeer het aan te maken datum-type.

en: Date only
nl: Alleen datum

en: Placeholder: @placeholder
nl: Plaatshouder: @placeholder

[ctx: Sort order]
en: Order
nl: Volgorde

en: "On" label
nl: 'Aan'-label

en: "Off" label
nl: 'Uit'-label

en: On label
nl: Label voor 'Aan'

en: Off label
nl: Label voor 'Uit'

en: Text (formatted, long)
nl: Tekst (opgemaakt, lang)

en: @title (value @number)
nl: @title (waarde @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
nl: Schaal
