Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Author
id: Penulis

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Articles
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Tags
id: Tag

en: None
id: Tiada

en: Feed
id: Umpan

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: <none>
id: <nihil>

en: Attachment
id: Lampiran

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Original image
id: Gambar asli

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: author
id: penulis

en: Glossary
id: Glosarium

en: Changed
id: Berubah

en: comment
id: komentar

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Offset
id: Letak

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Taxonomy term page
id: Halaman istilah taksonomi

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Image style: @style
id: Gaya gambar: @style

en: Asc
id: Urutan turun

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Site section links
id: Tautan bagian situs

en: All content, by letter.
id: Semua konten, dari abjad.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu
