Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (58 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Article
ja: 記事

en: Articles
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Feed
ja: フィード

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Section
ja: セクション

en: <none>
ja: <なし>

en: Attachment
ja: 添付

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Token
ja: トークン

en: author
ja: 投稿者

en: Glossary
ja: 用語集

en: Changed
ja: 変更済

en: comment
ja: コメント

en: Tabs
ja: タブ

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Copyright
ja: 著作権

en: Offset
ja: オフセット

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。
