Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (50 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Author
fa: نویسنده

en: Language
fa: زبان

en: Article
fa: مقاله

en: Articles
fa: مقالات

en: Comments
fa: نظر‌یات

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Reset
fa: اعاده

en: None
fa: هیچ

en: Feed
fa: خوراک

en: Taxonomy term
fa: کلمه رده بندی

en: Attachment
fa: پیوست

en: All
fa: همه

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: ,
fa: ،

en: Desc
fa: نزولی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Token
fa: توکن

en: author
fa: نویسنده

en: Glossary
fa: اصطلاحات

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: comment
fa: نظر

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات قالبک

en: Offset
fa: جابجایی

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Taxonomy term page
fa: صفحه کلمه رده بندی

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: All content, by letter.
fa: تمام محتوا بترتیب الفبا

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fa: محتوا متعلق به یک لغت در لغتنامۀ خاص است.
