Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Comments
fr: Commentaires

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Feed
fr: Flux

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: <none>
fr: --aucun--

en: Attachment
fr: Élément joint

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Original image
fr: Image originale

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Content queue
fr: File d'attente du contenu

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Token
fr: Jeton (token)

en: author
fr: auteur

en: Changed
fr: Modifié

en: comment
fr: commentaire

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Top and bottom
fr: En haut et en bas

en: Offset
fr: Décalage

en: Image caption
fr: Titre de l'image

en: Health
fr: Santé

en: Presentation
fr: Présentation

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: Image style
fr: Style d'image

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Master
fr: Principal

en: The time that the custom block was last edited.
fr: L'heure à laquelle le bloc personnalisé a été modifié pour la dernière fois.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: A brief description of your block.
fr: Une brève description de votre bloc.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.
