Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (50 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Author
hi: लेखक

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: Article
hi: लेख

en: Articles
hi: लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Tags
hi: उपनाम

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: <none>
hi: <कोई नहीं>

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: All
hi: सभी

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Original image
hi: मूल छवि

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: Desc
hi: अवरोही

en: Content queue
hi: सामग्री कतार

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: author
hi: लेखक

en: Glossary
hi: शब्दकोष

en: Changed
hi: बदल गया

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Taxonomy term page
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Image style: @style
hi: छवि शैली: @style

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: Site section links
hi: साइट अनुभाग लिंक

en: All content, by letter.
hi: सभी सामग्री, पत्र द्वारा।

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hi: एक निश्चित वर्गीकरण शब्द से संबंधित सामग्री।
