Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to it translation catalogue (54 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Author
it: Autore

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Article
it: Articolo

en: Articles
it: Articoli

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Etichette

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Section
it: Sezione

en: <none>
it: -nessuno-

en: Attachment
it: Allegato

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Original image
it: Immagine originale

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: author
it: autore

en: Glossary
it: Glossario

en: Changed
it: Modificato

en: comment
it: commento

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Offset
it: Scostamento

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Taxonomy term page
it: Pagina di un termine della tassonomia

en: Image style
it: Stile immagine

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Master
it: Principale

en: The time that the custom block was last edited.
it: L'ultima volta che il blocco è stato modificato.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: All content, by letter.
it: Tutti i contenuti, per lettera.
