Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (57 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Author
tr: Yazar

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Article
tr: Makale

en: Articles
tr: Makaleler

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Feed
tr: Akış

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Section
tr: Bölüm

en: Attachment
tr: Ek

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Token
tr: Simge

en: author
tr: yazar

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Changed
tr: Değişti

en: comment
tr: yorum

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Image style
tr: Resim stili

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Site branding
tr: Site markası

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.
