Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (67 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Author
uk: Автор

en: Language
uk: Мова

en: Read more
uk: Читати далі

en: Article
uk: Стаття

en: Articles
uk: Статті

en: Comments
uk: Коментарі

en: Tags
uk: Теґи

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Feed
uk: Канал

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Section
uk: Розділ

en: <none>
uk: <нічого>

en: Attachment
uk: Долучення

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Desc
uk: Спад

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Token
uk: Замінник

en: author
uk: автор

en: Glossary
uk: Глосарій

en: Changed
uk: Змінено

en: comment
uk: коментар

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Top and bottom
uk: Вгорі і внизу

en: Offset
uk: Зміщення

en: Image caption
uk: Заголовок зображення

en: Health
uk: Здоров'я

en: Technology
uk: Технологія

en: Presentation
uk: Вигляд

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Sport
uk: Спортивні

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Taxonomy term page
uk: Сторінка терміна таксономії

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Image style: @style
uk: Стиль зображення: @style

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Fit
uk: Підігнати

en: The time that the custom block was last edited.
uk: Час, коли власний блок востаннє редагувався.

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: A brief description of your block.
uk: Короткий опис вашого блоку.

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.
