Ubercart (8.x-4.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (5470 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Images
uk: Зображення

en: user
uk: користувач

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Transaction ID
uk: ID трансакції

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Gross
uk: Валовий дохід

en: Type
uk: Тип

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Last comment
uk: Останній коментар

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Log
uk: Журнал

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: Currency
uk: Валюта

en: Action
uk: Дія

en: Cost
uk: Вартість

en: Quantity
uk: Кількість

en: Purchased
uk: Придбаний

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Test
uk: Тест

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Variable
uk: Змінна

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Back
uk: Назад

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Changes
uk: Зміни

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Catalog
uk: Каталог

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Filename
uk: Назва файла

en: Display
uk: Показ

en: never
uk: ніколи

en: Component
uk: Компонент

en: Total
uk: Всього

en: Statistics
uk: Статистика

en: Unknown
uk: Невідомо

en: n/a
uk: н/д

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: User ID
uk: ID користувача

en: Options
uk: Опції

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Create
uk: Створити

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page
uk: Сторінка

en: Logo
uk: Логотип

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Host
uk: Хост

en: Never
uk: Ніколи

en: Your changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Recipients
uk: Отримувачі

en: Sender
uk: Відправник

en: Delta
uk: Дельта

en: Roles
uk: Ролі

en: Role ID
uk: ID ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Signature
uk: Підпис

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: File ID
uk: ID файла

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Message text
uk: Текст повідомлення

en: Average
uk: Середнє

en: Click here
uk: Натисніть тут

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: N/A
uk: Н/Д

en: configure
uk: налаштувати

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Bar
uk: Смуга

en: Computed Field
uk: Обчислюване поле

en: Month
uk: Місяць

en: Add line
uk: Додати рядок

en: Price
uk: Ціна

en: Customers
uk: Покупці

en: Model
uk: Модель

en: Customer
uk: Покупець

en: Amount
uk: Величина

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Phone
uk: Телефон

en: customer
uk: покупець

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Code
uk: Код

en: Stock
uk: Товарні запаси

en: Payment
uk: Оплата

en: Payments
uk: Оплати

en: Store
uk: Магазин

en: Company
uk: Компанія

en: node
uk: матеріал

en: directory
uk: каталог

en: Directory
uk: Каталог

en: Method
uk: Спосіб

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Namibia
uk: Намібія

en: Israel
uk: Ізраїль

en: South Australia
uk: Південна Австралія

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Tonga
uk: Тонґа

en: Russian Federation
uk: Російська Федерація - країна терорист

en: Cuba
uk: Куба

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Kwajalein
uk: Кваджалейн

en: Libya
uk: Лівія

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Mon
uk: пн

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Other
uk: Інше

en: SKU
uk: Артикул

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Role
uk: Роль

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: order
uk: замовлення

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Button
uk: Кнопка

en: Clicks
uk: Переходи

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Argument
uk: Аргумент

en: Checkout
uk: Оформлення

en: Clone
uk: Клонувати

en: Operator
uk: Оператор

en: Order
uk: Послідовність

en: Credit Card
uk: Кредитна карта

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Do not display
uk: Не показувати

en: Level
uk: Рівень

en: Anonymous users
uk: Анонімні користувачі

en: Authenticated users
uk: Авторизовані користувачі

en: Close
uk: Закрити

en: Expiration
uk: Закінчення терміну

en: Duration
uk: Тривалість

en: Expiration date
uk: Дата завершення терміну дії

en: Threshold
uk: Поріг

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Fax number
uk: Номер факсу

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Germany
uk: Німеччина

en: Labels
uk: Мітки

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Default language
uk: Базова мова

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа і Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія та Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Congo
uk: Конго

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: El Salvador
uk: Ель-Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайана

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Mexico
uk: Мексика

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М’янма

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Qatar
uk: Катар

en: Romania
uk: Румунія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Свальбард і Ян-Майен

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Малі Зовнішні Острови Сполучених Штатів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекістан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Viet Nam
uk: В'єтнам

en: Virgin Islands
uk: Віргінські Острови

en: Wallis and Futuna
uk: Волліс і Футуна

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Full name
uk: Повна назва

en: Male
uk: Чоловіча

en: Paid
uk: Оплачено

en: Dimension
uk: Розмір

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Pending
uk: Очікування

en: Upload file
uk: Відвантажити файл

en: English
uk: Англійська

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Countries
uk: Країни

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Role settings
uk: Настроювання ролі

en: unlimited
uk: необмежено

en: Features
uk: Властивості

en: Add feature
uk: Додати властивість

en: Edit feature
uk: Редагувати властивість

en: Add file
uk: Додати файл

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Workflow
uk: Документообіг

en: None.
uk: Ні.

en: The settings have not been saved because of the errors.
uk: Налаштування не були збережені, оскільки виникли помилки.

en: Select one...
uk: Вибір одного...

en: Production
uk: Експлуатація

en: Units
uk: Одиниці

en: Shipping method:
uk: Спосіб доставки:

en: Taxes
uk: Податки

en: Tax rate
uk: Податкова ставка

en: Product count
uk: Кількість товарів

en: Delete package
uk: Видалити пакунок

en: Match
uk: Збігається

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Firenze
uk: Фіренце

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Your item(s) have been updated.
uk: Ваші позиції було оновлено.

en: Cart
uk: Кошик

en: Transaction key
uk: Ключ трансакції

en: Credit card details
uk: Дані кредитної картки

en: Discount
uk: Знижка

en: Shipping
uk: Доставка

en: Day(s)
uk: День(днів)

en: Week(s)
uk: Тиждень(Тижнів)

en: Year(s)
uk: Рік(років)

en: Order history
uk: Історія замовлення

en: Product
uk: Товар

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: Billing address
uk: Адреса платника

en: Shipping address
uk: Адреса доставки

en: Ship to:
uk: Доставити до:

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: Balance
uk: Баланс

en: Changed
uk: Змінено

en: Date created
uk: Дата створення

en: Received
uk: Отримано

en: Completed
uk: Завершено

en: Credit card number
uk: Номер кредитної карти

en: Products
uk: Товари

en: Shippable
uk: Можлива доставка.

en: Product settings
uk: Налаштування товарів

en: Street address
uk: Вулиця

en: Testing
uk: Тестування

en: Total cost
uk: Загальна вартість

en: Transaction ID:
uk: Ідентіфікаційний номер трансакції:

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней Даруссалам

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint-Pierre and Miquelon
uk: Сен-Пьер і Микелон

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Прінсіпі

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: Pounds
uk: Фунти

en: Grams
uk: Грами

en: Kilograms
uk: Кілограми

en: Ounces
uk: Унції

en: Inches
uk: Дюйми

en: Feet
uk: Фути

en: Alpes-de-Haute-Provence
uk: Верхні Альпи

en: Hautes-Alpes
uk: Верхні Альпи

en: Alpes-Maritimes
uk: Приморські Альпи

en: Var
uk: Вар

en: Vaucluse
uk: Воклюз

en: Abkhazia
uk: Абхазія

en: Ajaria
uk: Аджарія

en: Guria
uk: Гурія

en: Agrigento
uk: Агридженто

en: Alessandria
uk: Алессандрія

en: Ancona
uk: Анкона

en: Aosta
uk: Аоста

en: Arezzo
uk: Ареццо

en: Ascoli Piceno
uk: Асколі-Пічено

en: Asti
uk: Асті

en: Avellino
uk: Авелліно

en: Bari
uk: Барі

en: Belluno
uk: Беллуно

en: Benevento
uk: Беневенто

en: Bergamo
uk: Бергамо

en: Biella
uk: Бієлла

en: Bologna
uk: Болонья

en: Bolzano
uk: Больцано

en: Brescia
uk: Брешіа

en: Brindisi
uk: Бріндізі

en: Cagliari
uk: Кальярі

en: Caltanissetta
uk: Кальтаніссетта

en: Campobasso
uk: Кампобассо

en: Caserta
uk: Казерата

en: Catania
uk: Катанія

en: Catanzaro
uk: Катандзаро

en: Chieti
uk: Кьєті

en: Como
uk: Комо

en: Cosenza
uk: Козенца

en: Cremona
uk: Кремона

en: Crotone
uk: Кротоне

en: Cuneo
uk: Кунео

en: Enna
uk: Енна

en: Ferrara
uk: Феррара

en: Foggia
uk: Фоджа

en: Frosinone
uk: Фрозіноне

en: Genova
uk: Генуя

en: Gorizia
uk: Гориція

en: Grosseto
uk: Гроссето

en: Imperia
uk: Імперія

en: Isernia
uk: Ізернія

en: L'Aquila
uk: Л’Акуїла

en: La Spezia
uk: Спеція

en: Latina
uk: Латина

en: Lecce
uk: Лечче

en: Lecco
uk: Лекко

en: Livorno
uk: Ліворно

en: Lodi
uk: Лоді

en: Lucca
uk: Лукка

en: Macerata
uk: Мачерата

en: Mantova
uk: Мантуя

en: Matera
uk: Матера

en: Messina
uk: Мессіна

en: Milano
uk: Мілан

en: Modena
uk: Модена

en: Novara
uk: Новара

en: Nuoro
uk: Нуоро

en: Oristano
uk: Ористано

en: Padova
uk: Падуя

en: Palermo
uk: Палермо

en: Parma
uk: Парма

en: Pavia
uk: Павія

en: Perugia
uk: Перуджа

en: Pesaro e Urbino
uk: Пезаро-е-Урбіно

en: Pescara
uk: Пескара

en: Piacenza
uk: Пьяченца

en: Pisa
uk: Піза

en: Pistoia
uk: Пістойя

en: Pordenone
uk: Порденоне

en: Potenza
uk: Потенца

en: Prato
uk: Прато

en: Ragusa
uk: Рагуза

en: Ravenna
uk: Равенна

en: Reggio Calabria
uk: Реджо-Калабрія

en: Reggio Emilia
uk: Реджо-Емілія

en: Rieti
uk: Ріеті

en: Rimini
uk: Риміні

en: Roma
uk: Рим

en: Rovigo
uk: Ровіго

en: Salerno
uk: Салерно

en: Sassari
uk: Сассарі

en: Savona
uk: Савона

en: Siena
uk: Сієна

en: Sondrio
uk: Сондріо

en: Siracusa
uk: Сіракуза

en: Taranto
uk: Таранто

en: Teramo
uk: Терамо

en: Terni
uk: Терні

en: Trapani
uk: Трапані

en: Trento
uk: Тренто

en: Treviso
uk: Тревізо

en: Trieste
uk: Тріест

en: Torino
uk: Турін

en: Udine
uk: Удіне

en: Varese
uk: Варезе

en: Venezia
uk: Венеція

en: Verbano-Cusio-Ossola
uk: Вербано-Кузьо-Оссола

en: Vercelli
uk: Верчеллі

en: Verona
uk: Верона

en: Vibo Valentia
uk: Вібо-Валентія

en: Vicenza
uk: Віченца

en: Viterbo
uk: Вітербо

en: Johor
uk: Джохор

en: Kedah
uk: Кедах

en: Kelantan
uk: Келантан

en: Kuala Lumpur
uk: Куала-Лумпур

en: Negeri Sembilan
uk: Неґері-Сембілан

en: Pahang
uk: Паханґ

en: Perak
uk: Перак

en: Perlis
uk: Перліс

en: Selangor
uk: Селанґор

en: Terengganu
uk: Теренггану

en: Labuan
uk: Лабуан

en: Sabah
uk: Сабах

en: Sarawak
uk: Саравак

en: Drenthe
uk: Дренте

en: Flevoland
uk: Флеволанд

en: Friesland
uk: Фрисландія

en: Gelderland
uk: Гелдерланд

en: Groningen
uk: Гронінген

en: Limburg
uk: Лімбург

en: Overijssel
uk: Оверейсел

en: Utrecht
uk: Утрехт

en: Zeeland
uk: Зеландія

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Bedfordshire
uk: Бедфордшир

en: Buckinghamshire
uk: Бакінгемшир

en: Cambridgeshire
uk: Кембриджшир

en: Cheshire
uk: Чешир

en: Cornwall
uk: Корнуол

en: Cumbria
uk: Камбрія

en: Derbyshire
uk: Дербішир

en: Devon
uk: Девон

en: Dorset
uk: Дорсет

en: Durham
uk: Дарем

en: East Riding of Yorkshire
uk: Східний Йоркширський Райдінг

en: East Sussex
uk: Східний Сассекс

en: Essex
uk: Ессекс

en: Gloucestershire
uk: Ґлостершир

en: Hampshire
uk: Гемпшир

en: Hertfordshire
uk: Гартфордшир

en: Isle of Wight
uk: Острів Вайт

en: Isles of Scilly
uk: Сіллі

en: Kent
uk: Кент

en: Lancashire
uk: Ланкашир

en: Leicestershire
uk: Лестершир

en: Lincolnshire
uk: Лінкольншир

en: Manchester
uk: Манчестер

en: Norfolk
uk: Норфолк

en: North Yorkshire
uk: Північний Йоркшир

en: Northamptonshire
uk: Нортгемптоншир

en: Northumberland
uk: Нортумберленд

en: Nottinghamshire
uk: Ноттінгемшир

en: Oxfordshire
uk: Оксфордшир

en: Rutland
uk: Рутленд

en: Shropshire
uk: Шропшир

en: Somerset
uk: Сомерсет

en: Southampton
uk: Саутгемптон

en: Staffordshire
uk: Стаффордшир

en: Suffolk
uk: Саффолк

en: Surrey
uk: Сюррей

en: Warwickshire
uk: Ворікшир

en: West Sussex
uk: Західний Сассекс

en: Wiltshire
uk: Вілтшир

en: Worcestershire
uk: Вустершир

en: Aberdeen
uk: Абердін

en: Aberdeenshire
uk: Абердіншир

en: Angus
uk: Ангус

en: Argyll and Bute
uk: Аргайл і Бьют

en: Clackmannanshire
uk: Клакманнаншир

en: Dumfries and Galloway
uk: Дамфріс і Галловей

en: Dundee
uk: Данди

en: East Ayrshire
uk: Східний Ершир

en: East Dunbartonshire
uk: Східний Данбартоншир

en: East Lothian
uk: Східний Лотіан

en: East Renfrewshire
uk: Східний Ренфрюшир

en: Edinburgh
uk: Единбург

en: Falkirk
uk: Фолкерк

en: Fife
uk: Файф

en: Glasgow
uk: Глазго

en: Inverclyde
uk: Інверклайд

en: North Ayrshire
uk: Північний Ершир

en: North Lanarkshire
uk: Північний Ланаркшир

en: Orkney Islands
uk: Оркнейські Острови

en: Perth and Kinross
uk: Перт-і-Кінросс

en: Midlothian
uk: Середній Лотіан

en: Moray
uk: Морей

en: Renfrewshire
uk: Ренфрюшир

en: Shetland Islands
uk: Шетландські Острови

en: South Ayrshire
uk: Південний Ершир

en: South Lanarkshire
uk: Південний Ланаркшир

en: Stirling
uk: Стерлінґ

en: West Dunbartonshire
uk: Західний Данбартоншир

en: West Lothian
uk: Західний Лотіан

en: Blaenau Gwent
uk: Блайнай-Ґвент

en: Bridgend
uk: Брідженд

en: Caerphilly
uk: Карфіллі

en: Cardiff
uk: Кардіфф

en: Carmarthenshire
uk: Кармартеншир

en: Ceredigion
uk: Кередігіон

en: Conwy
uk: Конві

en: Denbighshire
uk: Денбігшир

en: Flintshire
uk: Флінтшир

en: Gwynedd
uk: Гвінед

en: Merthyr Tydfil
uk: Мертір-Тідвіл

en: Monmouthshire
uk: Монмутшир

en: Neath Port Talbot
uk: Ніт-Порт-Толбот

en: Newport
uk: Ньюпорт

en: Pembrokeshire
uk: Пембрукшир

en: Powys
uk: Повіс

en: Swansea
uk: Свонсі

en: Torfaen
uk: Торван

en: Vale of Glamorgan
uk: Долина Гламорган

en: Wrexham
uk: Рексем

en: Orders
uk: Замовлення

en: Print invoice
uk: Надрукувати рахунок

en: completed
uk: завершене

en: Formatted
uk: Форматований

en: Credit
uk: Кредит

en: Basic information
uk: Основна інформація

en: Default weight
uk: Базова вага

en: Live
uk: Наживо

en: day(s)
uk: день(дні)

en: week(s)
uk: тиждень(тижні)

en: month(s)
uk: місяць(місяців)

en: Processing
uk: Обробка

en: Percentage (%)
uk: Процент (%)

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська Територія в Індійському океані

en: Congo, the Democratic Republic of the
uk: Конго, Демократична Республіка

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Korea, Republic of
uk: Корея, Республіка

en: Lao People's Democratic Republic
uk: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Macau
uk: Макао

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Micronesia, Federated States of
uk: Мікронезія, Федеративні Штати

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Alabama
uk: Алабама

en: Alaska
uk: Аляска

en: Arizona
uk: Арізона

en: Arkansas
uk: Арканзас

en: California
uk: Каліфорнія

en: Colorado
uk: Колорадо

en: Connecticut
uk: Коннектикут

en: Delaware
uk: Делавер

en: Florida
uk: Флорида

en: Hawaii
uk: Гаваї

en: Idaho
uk: Айдахо

en: Illinois
uk: Іллінойс

en: Indiana
uk: Індіана

en: Iowa
uk: Айова

en: Kansas
uk: Канзас

en: Kentucky
uk: Кентуккі

en: Louisiana
uk: Луїзіана

en: Maine
uk: Мен

en: Maryland
uk: Меріленд

en: Massachusetts
uk: Масачусетс

en: Michigan
uk: Мічиган

en: Minnesota
uk: Міннесота

en: Mississippi
uk: Міссісіпі

en: Missouri
uk: Міссурі

en: Montana
uk: Монтана

en: Nebraska
uk: Небраска

en: Nevada
uk: Невада

en: New Hampshire
uk: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
uk: Нью-Джерсі

en: New Mexico
uk: Нью-Мексико

en: New York
uk: Нью-Йорк

en: North Carolina
uk: Північна Кароліна

en: North Dakota
uk: Північна Дакота

en: Ohio
uk: Огайо

en: Oklahoma
uk: Оклахома

en: Oregon
uk: Орегон

en: Pennsylvania
uk: Пенсільванія

en: Rhode Island
uk: Род-Айленд

en: South Carolina
uk: Південна Кароліна

en: South Dakota
uk: Південна Дакота

en: Tennessee
uk: Теннессі

en: Texas
uk: Техас

en: Utah
uk: Юта

en: Vermont
uk: Вермонт

en: Virginia
uk: Вірджинія

en: Washington
uk: Вашингтон

en: West Virginia
uk: Західна Вірджинія

en: Wisconsin
uk: Вісконсин

en: Wyoming
uk: Вайомінг

en: Western
uk: Західне

en: Decimal marker
uk: Позначка десяткового числа

en: Debug
uk: Зневадження

en: Contact phone number
uk: Контактній номер телефону

en: Ubercart - extra
uk: Уберкарт - екстра

en: Canceled
uk: Скасовано

en: Ubercart - payment
uk: Уберкарт - оплата

en: Raw value
uk: Необроблене значення

en: Permission
uk: Повноваження

en: Order ID
uk: ID замовлення

en: Abandoned
uk: Покинутий

en: Mono
uk: Моно

en: Language code
uk: Код мови

en: Rate
uk: Оцінити

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
uk: Під час оплати виникла помилка. Будь ласка, зв’яжіться з нами щоб упевнитися, що замовлення було подане.

en: A payment has been accepted.
uk: Платіж прийнятий.

en: Ubercart - core (optional)
uk: Уберкарт - ядро (не обов'язково)

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Purchase date
uk: Дата покупки

en: year(s)
uk: рік(роки)

en: product
uk: товар

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Addresses
uk: Адреси

en: Saved addresses
uk: Збережені адреси

en: Packages
uk: Пакунки

en: Package
uk: Пакунок

en: Add role
uk: Додати роль

en: Values
uk: Значення

en: Country code
uk: Код країни

en: Order #
uk: Замовлення #

en: District of Columbia
uk: Округ Колумбія

en: Armed Forces Americas
uk: Збройні сили (Латинська Америка)

en: Armed Forces Pacific
uk: Збройні сили (Тихоокеанський регіон)

en: Alberta
uk: Альберта

en: British Columbia
uk: Британська Колумбія

en: Manitoba
uk: Манітоба

en: New Brunswick
uk: Нью-Брансвїк

en: Newfoundland and Labrador
uk: Ньюфаундленд і Лабрадор

en: Northwest Territories
uk: Північно-західні території

en: Nova Scotia
uk: Нова Шотландія

en: Nunavut
uk: Нунавут

en: Ontario
uk: Онтаріо

en: Prince Edward Island
uk: Острів Принца Едварда

en: Quebec
uk: Квебек

en: Saskatchewan
uk: Саскачевань

en: Yukon Territory
uk: Територія Юкон

en: Offset
uk: Зміщення

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk: Фолклендські (Мальвінські) острови

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Print
uk: Друк

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Data
uk: Дані

en: Add new option
uk: Додати нову опцію

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: Billing information
uk: Інформація про оплату

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Transaction mode
uk: Режим трансакції

en: Sandbox
uk: Пісочниця

en: Transaction type
uk: Тип транзакції

en: Authorization
uk: Уповноваження

en: New password
uk: Новий пароль

en: Search returned no results.
uk: Пошук не дав результатів

en: Reports
uk: Звіти

en: Report
uk: Звіт

en: Report settings
uk: Налаштування звітів

en: Contact name
uk: Ім'я контакту

en: Revenue
uk: Виручка

en: for
uk: для

en: Payment method title
uk: Назва способу оплати

en: Order created through website.
uk: Замовлення подане з сайту.

en: Customer purchase price.
uk: Ціна для клієнта.

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Destination address
uk: Адреса призначення

en: clone
uk: клонувати

en: Metric
uk: Метрична

en: Not checked
uk: Не перевірено

en: View cart
uk: Переглянути кошик

en: Click to view.
uk: Клікніть для перегляду.

en: Shipping Address:
uk: Адреса доставки:

en: Order #:
uk: Замовлення #:

en: Shipping Method:
uk: Спосіб доставки:

en: Ship
uk: Доставка

en: This order has no comments associated with it.
uk: Замовлення не має пов'язаних коментарів.

en: Product reports
uk: Звіти по товарах

en: Sales per year
uk: Продаж за рік

en: Products sold
uk: Товарів продано

en: Total revenue
uk: Сумарний дохід

en: Update report
uk: Оновити звіт

en: Sold
uk: Продано

en: No products found
uk: Товари не знайдено

en: Number of orders
uk: Кількість замовлень

en: Average order
uk: Середнє замовлення

en: Total @year
uk: Сума @year

en: Sales year
uk: Річний товарообіг

en: Sales summary
uk: Зведення продаж

en: Sales data
uk: Дата торгівлі

en: Daily average for @month
uk: В середньому за день у місяці @month

en: Projected totals for @date
uk: Запланована сума на місяць: @date

en: Grand total sales
uk: Всього продаж

en: Edit package
uk: Редагувати пакунок

en: Cancel package shipment
uk: Відмінити відгрузку контейнера

en: Shipments
uk: Вантажі

en: New shipment
uk: Нова доставка

en: Cancel shipment
uk: Скасувати доставку

en: Delete shipment
uk: Видалити доставку

en: Ship packages
uk: Відгрузка пакунків

en: Package ID
uk: Ідентифікатор пакунку

en: Shipping type
uk: Тип доставки

en: Package type
uk: Тип пакунку

en: Shipment ID
uk: ID доставки

en: Tracking number
uk: Номер відстежування

en: This order's products have not been organized into packages.
uk: Товари з цього замовлення не були упаковані.

en: Are you sure you want to delete this package?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей пакунок?

en: The products it contains will be available for repackaging.
uk: Товари, що він вміщає будуть доступні для перепакування.

en: Ship date
uk: Дата відвантаження

en: Estimated delivery
uk: Приблизна доставка

en: No shipments have been made for this order.
uk: Для цього замовленя не було здійснено жодного відвантаження.

en: Ship Manually
uk: Ручна відгрузка

en: Shipping method
uk: Спосіб доставки

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
uk: Немає сенсу в замовленні відвантаження взагалі без контейнерів, чи не так?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити це відвантаження?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
uk: Відвантаження буде відмінене та пакунки, які воно містить, будуть доступні для повторного відвантаження.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
uk: Відвантаження %tracking не може бути скасовано з %carrier. Щоб все одно його видалити, видаліть номер відстежування та спробуйте ще раз.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
uk: Ви дійсно бажаєте скасувати доставку цього пакунку?

en: It will be available for reshipment.
uk: Це буде доступно для нової доставки.

en: Payment received
uk: Оплату отримано

en: Merchant ID
uk: Торговий ідентифікатор

en: Currency code
uk: Код валюти

en: We cannot process your order without payment.
uk: Ми не можемо обробити ваше замовлення без платежу.

en: Free order
uk: Безкоштовне замовлення

en: Shippable product
uk: Товари що доставляються

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Enter
uk: Введення

en: No response
uk: Немає відповіді

en: Order complete
uk: Замовлення завершене

en: Payment methods
uk: Способи оплати

en: File download
uk: Завантаження файла

en: Credit card
uk: Кредитна картка

en: Order total:
uk: Сума замовлення:

en: Vendor account number
uk: Номер облікового запису продавця

en: Unknown status
uk: Невідомий статус

en: Aurora
uk: Аврора

en: Invoice template
uk: Шаблон рахунку

en: Subtotal:
uk: Підсумок:

en: Address book
uk: Адресна книга

en: The user that placed the order.
uk: Користувач, що розмістив замовлення.

en: Base price
uk: Основна ціна

en: Add attribute
uk: Додати атрибут

en: Edit attribute
uk: Редагувати властивість

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити атрибут %name?

en: Tax
uk: Податки

en: Default price
uk: Базова ціна

en: You do not have any items in your shopping cart.
uk: У вашім кошику немає жодного товару

en: You must enter a number for the amount.
uk: Необхідно ввести число для суми.

en: yearly
uk: щорічно

en: monthly
uk: щомісяця

en: UPS Letter
uk: Лист UPS

en: Customer Supplied Package
uk: Пакунок клієнта

en: Tube
uk: Труба

en: UPS Express Box
uk: Коробка UPS Express

en: UPS 25KG Box
uk: Коробка UPS 25KG

en: UPS 10KG Box
uk: Коробка UPS 10KG

en: Pallet
uk: Піддон

en: Credit card encryption
uk: Шифрування кредитних карток

en: Credit card on a secure server:
uk: Кредитна картка на захищений сервер:

en: Credit card/eCheck
uk: Кредитна картка/eCheck

en: Select your payment type:
uk: Оберіть тип оплати:

en: Online check
uk: Онлайн-перевірка

en: Your 2Checkout vendor account number.
uk: Ваш номер аккаунта в 2Checkout

en: Secret word for order verification
uk: Секретне слово для перевірки замовлення

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
uk: Секретне слово, вказане в налаштуваннях зовнішнього вигляду аккаунта 2Checkout

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
uk: Увімкнення демонстраційного режиму, що дозволяє виконати тестову обробку замовлень.

en: Language preference
uk: Мовні вподобання

en: Adjust language on 2Checkout pages.
uk: Налаштування мови сторінок 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
uk: Дайте клієнтам можливість вибрати спосіб оплати: за допомогою кредитної карти або інтернет-чека.

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
uk: Була спроба неперевіреного завершення від 2Checkout для цього замовлення.

en: credit card
uk: кредитна картка

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
uk: Ваше замовлення буде оброблене щойно буде виконаний взаємозалік платежів на 2Checkout.com.

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
uk: Обробити платежі кредитною карткою за допомогою служби AIM на Authorize.net.

en: API Login ID and Transaction Key
uk: API Login ID і Transaction Key

en: Transaction Key
uk: Ключ транзакції

en: AIM settings
uk: Налаштування AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
uk: Ці настроювання ставляться до способу платежу Authorize.Net AIM для несправжніх операцій карти.

en: Live transactions in a live account
uk: Живі операції в живому обліковому записі

en: Test transactions in a live account
uk: Тестові операції в живому обліковому записі

en: Developer test account transactions
uk: Операції в тестовому обліковому записі розроблювача

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
uk: Попросити Authorize.net надіслати клієнтові електронне повідомлення, засноване на ваших настроюваннях облікового запису.

en: ARB settings
uk: Настроювання ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
uk: Ці настроювання ставляться до Automated Recurring Billing service Authorize.Net

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
uk: Вказуйте режим розробника лише якщо ви входите через свій обліковий запис на https://test.authorize.net.<br />Коли будете готові до обробку справжніх періодичних платежів перейдіть до режиму експлуатації.

en: Developer test
uk: Тест розроблювача

en: MD5 Hash
uk: MD5-Геш

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
uk: <b>Примітка:</b> Перед цим настроюванням ви повинні настроїти шифрування  кредитної карти<br />Уведіть тут те ж значення, що й у настроюваннях вашої обліковому запису Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
uk: Записувати підтверджені платежі ARB у журнал.

en: CIM settings
uk: Налаштування CIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
uk: Ці параметри відносяться до служби управління інформацією клієнтів (CIM) Authorize.Net.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
uk: Для безпечного зберігання даних кредитних карток в подальших використаннях завжди створюйте профіль CIM.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
uk: На Authorize.Net успішно створено новий профіль покупця.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
uk: Authorize.Net: Не вдалося створити CIM-профіль.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
uk: Authorize.Net: CIM-профіль створено - @id

en: Order @order taking place at @date
uk: Замовлення @order мало місце @date

en: Credit card payment declined: @message
uk: Платіж кредитною карткою відмовлено: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
uk: Тип: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
uk: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Сума: @amount<br />Відповідь AVS: @avs

en: ACCEPTED
uk: ПРИЙНЯТЕ

en: REJECTED
uk: ВІДХИЛЕНО

en: CVV match: @cvv
uk: Збіг CVV: @cvv

en: Invalid ARB payment notification received.
uk: Отримано хибне сповіщення про оплату на ARB.

en: Order @order_id
uk: Замовлення № @order_id

en: Address (Street) matches, ZIP does not
uk: Адреса (Вулиця) збігається, індекс - ні

en: Address information not provided for AVS check
uk: Відомості про адресу не надані для перевірки AVS

en: AVS error
uk: Помилка AVS

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
uk: Банк-емітент картки поза США

en: No Match on Address (Street) or ZIP
uk: Не збігається ані адреса (вулиця), ані індекс.

en: AVS not applicable for this transaction
uk: AVS не застосовне для даної трансакції

en: Retry – System unavailable or timed out
uk: Повтор - система недоступна або минув час очікування

en: Service not supported by issuer
uk: Служба не підтримується емітентом

en: Address information is unavailable
uk: Відомості про адресу недоступна

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
uk: Дев'ятизначний індекс збігається, адреса (вулиця) - ні

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
uk: Дев'ятизначний індекс і адреса (вулиця) збігається

en: Address (Street) and five digit ZIP match
uk: П'ятизначний індекс і адреса (вулиця) збігається

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
uk: П'ятизначний індекс збігається, адреса (вулиця) - ні.

en: No Match
uk: Не збігається

en: Not Processed
uk: Не оброблений

en: Should have been present
uk: Мав бути присутній

en: Issuer unable to process request
uk: Емітент не здатний обробити запит

en: Authorization and capture
uk: Уповноваження і списання

en: Authorization only
uk: Тільки уповноваження

en: Prior authorization capture
uk: Списання з попереднім уповноваженням

en: Capture only
uk: Тільки списання

en: Void
uk: Порожньо

en: CVV information
uk: Інформація CVV

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
uk: Для захисту наших клієнтів від крадіжки особистих даних дані кредитної картки стираються, коли браузер оновлює сторінку перевірки замовлення. Будь ласка, введіть дані картки і повторно надішліть форму.

en: Authorize and capture immediately
uk: Уповноважити і списати негайно

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
uk: Дані про кредитну картку шифруються під час оформлення замовлення для забезпечення максимальної безпеки.

en: Credit card:
uk: Кредитна картка:

en: (Last 4)
uk: (Останні 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
uk: Введіть ім’я власника як воно наведено на картці.

en: You have entered an invalid credit card number.
uk: Ви ввели неправильний номер кредитної картки.

en: The start date you entered is invalid.
uk: Введена вами дата початку є неприпустимою.

en: The credit card you entered has expired.
uk: Ви ввели картку з завершеним терміном дії.

en: The issue number you entered is invalid.
uk: Ви ввели неприпустимий номер картки.

en: You have entered an invalid CVV number.
uk: Ви ввели неприпустимий номер CVV.

en: You must enter the issuing bank for that card.
uk: Введіть банк, що випустив картку.

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
uk: Ви відповідальні за безпеку на сайті, у тому числі за захист номерів кредитних карт. Ви повинні знати, що вибір деяких настроювань у цьому розділі може привести до зменшення захисту даних кредитних карт на вашім сайті й збільшити вашу відповідальність за  відшкодування збитків у випадку шахрайства.

en: Order status
uk: Статус замовлення

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
uk: Відзначте прийнятні типи карт оплати прапорцями. Іконки обраних типів карт з'являться в списку вибору способу платежу й будуть використовуватися для перевірки номера карти.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
uk: Ваша інформація про рахунок повинна відповідати адресі виставляння рахунку для  кредитної карти, інакше ми не зможемо прийняти платіж.

en: You have specified a non-existent directory.
uk: Ви вказали каталог, якого не існує.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
uk: Запис до каталогу неможливий, перевірте права доступу до каталогу.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
uk: Читання з каталогу неможливо, перевірте права доступу до каталогу.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
uk: Згенеровано ключ шифрування кредитної картки. Дані карти тепер будуть зашифровані.

en: Card type
uk: Тип картки

en: Card owner
uk: Власник картки

en: Card number
uk: Номер картки

en: Issuing bank
uk: Банк-емітент

en: (if present)
uk: (за наявності)

en: What's the CVV?
uk: Що таке CVV?

en: Process card
uk: Обробка картки

en: What is the CVV?
uk: Що таке CVV?

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
uk: Використовуйте цей термінал для обробки платежів за кредитними картками через шлюз.

en: Order total: @total
uk: Сума замовлення: @total

en: Balance: @balance
uk: Баланс: @balance

en: Charge Amount
uk: Сума стягнення

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
uk: Для обробки із зазначеними реквізитами картки використовуйте доступні в цьому наборі полів кнопки.

en: Charge amount
uk: Сума стягнення

en: Authorize amount only
uk: Уповноважити лише суму

en: Set a reference only
uk: Встановити тільки посилання

en: Credit amount to this card
uk: Кредитна сума для цієї картки

en: @auth_id - @date - @amount authorized
uk: @auth_id - @date - @amount уповноважено

en: Prior authorizations
uk: Попередні уповноваження

en: Select authorization
uk: Виберіть спосіб уповноваження

en: Capture amount to this authorization
uk: Списати суму до цього уповноваження

en: Void authorization
uk: Порожнє уповноваження

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
uk: @ref_id - @date - (Останні 4) @card

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
uk: Кредитна карта була успішно оброблений. Докладна інформація в коментарі адміністратора.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
uk: Під час обробки кредитної картки сталася помилка. Докладна інформація в коментарі адміністратора.

en: Payment server
uk: Платіжний сервер

en: CyberSource server used when processing payments.
uk: При проведенні платежів використовується сервер CyberSource.

en: Ensure address verification
uk: Забезпечення перевірки адреси

en: Process transaction only if address passes verification.
uk: Проводити операцію тільки якщо адреса пройшла перевірку.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
uk: Проводити операцію, не дивлячись на результати перевірки адреси.

en: SOAP Toolkit API settings
uk: Настроювання SOAP Toolkit API

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
uk: Створювати CyberSource Basic Profile для кожного нового замовлення з кредитною карткою.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
uk: Дозволити обчислення податків через службу податків CyberSource.

en: Tax calculation "Ship from" address
uk: Адреса "Ship from" для розрахунку податку

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
uk: Ця адреса буде використаня при обчисленні податків із службою податків CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
uk: Введіть абревіатуру з 2-х літер вашого області/району

en: ZIP/Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
uk: Введіть 2-літерний код  ISO 3166-1; зверніться до Вікіпедії, якщо не знаєте свій код.

en: The credit card type did not pass validation.
uk: Кредитна картка не пройшла перевірку

en: No response returned from CyberSource.
uk: Немає відповіді від CyberSource.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
uk: Неможливо зв'язатися з CyberSource через SOAP.

en: Successful transaction.
uk: Транзакція успішна

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
uk: <b>Помилка:</b> Загальна системна помилка<br /><b>Можливі дії:</b> Почекайте кілька хвилин і повторите запит.

en: System unavailable.
uk: Система недоступна.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
uk: Банк-емітент США не підтримує AVS.

en: Continue with checkout to complete payment.
uk: Для виконання платежу продовжіть оформлення

en: Select a payment method from the following options.
uk: Оберіть спосіб оплати з наведених нижче.

en: Paying by
uk: Спосіб оплати

en: Show the order total preview on the payment pane.
uk: Показати попередній перегляд повного замовлення  на панелі оплати.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
uk: Оформлення замовлення не може бути завершене без увімкнених способів оплати. Зв'яжіться з адміністрацією для вирішення проблеми.

en: Method: @payment_method
uk: Спосіб: @payment_method

en: Update order status on full payment
uk: Оновити статус замовлення при повній оплаті

en: A payment gets entered for an order
uk: Отриманий платіж за замовлення

en: Check the order balance
uk: Перевірити баланс замовлення

en: Balance is less than !zero.
uk: Баланс менше !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
uk: Баланс менше або рівний !zero.

en: Balance is equal to !zero.
uk: Баланс дорівнює !zero.

en: Balance is greater than !zero.
uk: Баланс більше !zero.

en: Credit card charge failed.
uk: Зняття грошей із кредитної карти не вдалося.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
uk: Сума знята із кредитної карти, код дозволу: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
uk: Платіж за допомогою кредитної карти проведений успішно.

en: The payment method of the order.
uk: Спосіб оплати замовлення.

en: The payment balance of the order
uk: Баланс оплати замовлення.

en: Payment entered.
uk: Платіж уведений.

en: Are you sure you want to delete this payment?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей платіж?

en: Payment deleted.
uk: Платіж видалений.

en: Receive Check
uk: Прийняти Чек

en: Cash on delivery
uk: Післяплата готівкою

en: Desired delivery date:
uk: Бажана дата доставки:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
uk: Загальна сума замовлення перевершує максимально припустиму для післяплати.  Будь ласка, поверніться назад і виберіть інший спосіб оплати.

en: Maximum order total eligible for COD
uk: Максимальна дозволена сума замовлення для COD

en: Set to 0 for no maximum order limit.
uk: Для необмеженої суми замовлення введіть 0.

en: Let customers enter a desired delivery date.
uk: Дозволити клієнтам увести бажану дату доставки.

en: Enter a desired delivery date:
uk: Введіть бажану дату доставки:

en: Checks should be made out to:
uk: Чеки повинні бути зроблені, щоб:

en: Mail to
uk: Відправлення

en: Clear Date:
uk: Дата взаємозаліку:

en: Check received
uk: Чек прийнятий

en: Expected clear date:
uk: Очікувана дата взаємозаліку:

en: Direct checks to a person or department.
uk: Пряма перевірка особи або організації.

en: Instructions for customers on the checkout page.
uk: Вказівки для клієнтів на сторінці оформлення замовлення.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
uk: Особисті та ділові чеки будуть проведені протягом 10 робочих днів, щоб переконатися у взаємозаліку платежів до відправлення замовлення.

en: Any notes about the check, like type or check number.
uk: Будь-які примітки до чека, наприклад тип або номер чека.

en: Expected clear date
uk: Очікувана дата взаємозаліку

en: Receive check
uk: Прийняти чек

en: Order balance:
uk: Баланс замовлення:

en: Check received, expected clear date of @date.
uk: Чек отриманий, очікувана дата взаємозаліку @date.

en: Review order
uk: Перевірка замовлення

en: Submit order
uk: Зробити замовлення

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
uk: Активувати форму вибору доставки на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
uk: Активувати блок назви компанії на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
uk: Активувати блок номера контактного телефону на сторінці Перегляду платежу.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
uk: Активувати текстовий блок коментарів на сторінці Перегляду платежу.

en: API username
uk: Ім'я користувача API

en: API password
uk: Пароль API

en: <b>Address:</b> @avscode
uk: <b>Адреса:</b> @avscode

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
uk: Адреса електронної пошти в обліковому записі PayPal, з якої здійснюється платіж.

en: PayPal server
uk: Сервер PayPal

en: Payment action
uk: Операція платежу

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br>"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
uk: "Повний продаж" буде уповноважувати і знімати кошти від час обробки платежу. <br>"Уповноваження" лише буде резервувати кошти на картці, котрі будуть списані потім через акаунт PayPal.

en: Complete sale
uk: Завершення продажу

en: Submit an itemized order showing each product and description.
uk: Відправити деталізоване замовлення з інформацією й описом по кожному товару.

en: Prompt customer to include a shipping address.
uk: Нагадувати клієнтові вказати адреса доставки.

en: Require customer to provide a shipping address.
uk: Вимагати надання адреси доставки.

en: Works best with the first option above.
uk: Найкраще працює з першим варіантом вище.

en: Sent address selection
uk: Вибір відправлення адреси

en: The authorization has failed and cannot be captured.
uk: Не вдалося виконати уповноваження і неможливо провести списання

en: PayPal has reversed a payment!
uk: PayPal скасував платіж!

en: The authorization has been voided.
uk: Уповноваження було порожнім.

en: IPN transaction failed verification.
uk: IPN-транзакція не пройшла перевірки.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
uk: Ваше замовлення майже готово. Будь ласка, заповніть наведені деталі та натисніть 'Продовжити оформлення' щоб завершити покупку.

en: Leave blank if shipping to a residence.
uk: Залиште незаповненими у випадку доставки до будинку

en: Order comments
uk: Коментарі до замовлення

en: Special instructions or notes regarding your order.
uk: Особливі вказівки або уточнення, пов'язані з вашим замовленням.

en: Continue checkout
uk: Продовжити оформлення

en: You must calculate and select a shipping option.
uk: Ви повинні вибрати спосіб доставки й розрахувати вартість.

en: Order @order_id at @store
uk: Замовлення @order_id в @store

en: Address matched; postal code did not
uk: Адреса збігається; поштовий індекс - ні

en: Address and postal code matched
uk: Адреса і поштовий індекс збігається

en: Postal code matched; address did not
uk: Поштовий індекс збігається; адреса - ні

en: Service not supported
uk: Сервіс не підтримується

en: An unknown error occurred.
uk: Виникла невідома помилка.

en: Matched
uk: Збігається

en: No match
uk: Немає збігів

en: Service not available
uk: Сервіс недоступний

en: Unkown error
uk: Невідома помилка

en: Not processed
uk: Не оброблено

en: Flat rate
uk: Стандартна ставка

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
uk: Назва що відображається для клієнтів коли вони обирають спосіб доставки при розрахунку.

en: The starting price for shipping costs.
uk: Початкова ціна для вартості перевезення.

en: Default product shipping rate
uk: Базовий тариф доставки одиниці товару

en: Shipping quote settings
uk: Налаштування вартості доставки

en: Shipping settings
uk: Налаштування доставки

en: Default product pickup address
uk: Базова адреса відвантаження

en: Default product shipping type
uk: Базовий тип доставки товару

en: Order: Product
uk: Замовлення: Товар

en: Order has a shipping quote from a particular method
uk: Замовлення має товари зі специфічним способом доставки

en: Order: Shipping Quote
uk: Замовлення: Вартість доставки

en: Shipping quote method
uk: Спосіб вартості доставки

en: Shipping quotes
uk: Вартість доставки

en: Calculate shipping cost
uk: Розрахунок вартості доставки

en: Shipping quote
uk: Вартість доставки

en: Small package
uk: Маленький пакунок

en: Display debug information to administrators.
uk: Відображати інформацію про зневадження адміністраторам.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
uk: Запобігати завершенню оформлення якщо не обрано спосіб доставки.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
uk: Тариф доставки розраховується автоматично під час введення вами адреси та може бути оновлен вручну натисканням цієї кнопки.

en: Default pickup address
uk: Базова адреса відвантаження

en: Calculate
uk: Обчислити

en: Estimated shipping cost:
uk: Кінцева вартість доставки

en: Click to calculate shipping
uk: Розрахувати вартість доставки

en: You must select a shipping option before continuing.
uk: Щоб продовжити оформлення необхідно обрати параметри доставки.

en: Get shipping quotes
uk: Отримати вартість доставки

en: Apply to order
uk: Застосувати до замовлення

en: Shipping Quotes
uk: Оцінки Вартості Доставки

en: Tracking numbers
uk: Відстежувані номери

en: Sep.
uk: Вер

en: Make packages
uk: Створити пакунки

en: Create one package
uk: Створити один пакунок

en: Package %id:
uk: Пакунок  %id:

en: Contents:
uk: Вміст:

en: Package type:
uk: Тип пакунку:

en: Dimensions:
uk: Розміри:

en: Insured value:
uk: Страхова вартість:

en: Tracking number:
uk: Відстежуваний номер:

en: Label:
uk: Ярлик:

en: Pickup Address:
uk: Адреса вивозу:

en: Delivery Address:
uk: Адреса доставки:

en: Schedule:
uk: Розклад:

en: Ship date:
uk: Дата відвантаження:

en: Expected delivery:
uk: Очікувана доставка:

en: Shipment Details:
uk: Деталі відвантаження:

en: Carrier:
uk: Перевізник:

en: Services:
uk: Служби:

en: Cost:
uk: Ціна:

en: Package @id
uk: Пакунок @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
uk: Фізичні розміри упакованого товару

en: Units of measurement
uk: Одиниці вимірювання

en: Centimeters
uk: Сантиметри

en: Millimeters
uk: Міліметри

en: Declared value
uk: Декларована вартість

en: Shipment data
uk: Дата відвантаження

en: Carrier
uk: Перевізник

en: Shipment options
uk: Параметри відвантаження

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
uk: Коротки примітки щодо доставки, наприклад район, час доставки тощо.

en: Expected delivery
uk: Очікувана доставка

en: Shipping cost
uk: Вартість доставки

en: Save shipment
uk: Зберегти відгрузку

en: Package @id has been deleted.
uk: Пакунок @id видалено.

en: Origin address
uk: Вихідна адреса:

en: UPS shipment
uk: UPS відгрузка

en: UPS product description
uk: Опис товару UPS

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
uk: 6-значний номер вашого облікового запису вантажовідправника в UPS.

en: UPS.com user ID
uk: ID користувача на UPS.com

en: UPS services
uk: Служби UPS

en: UPS Customer classification
uk: Класифікація клієнтів UPS

en: Wholesale
uk: Оптовий

en: Occasional
uk: Випадковий

en: Retail
uk: Роздрібна торгівля

en: Negotiated rates
uk: Договірні ставки

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
uk: чи Одержує Ваш обліковий запис в UPS договірні тарифні ставки на відвантаження?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
uk: Доставка через UPS буде здійснюватися в

en: Business locations
uk: Ділові квартали

en: Residential locations (extra fees)
uk: Житлові квартали (додаткова плата)

en: Multiplier (×)
uk: Коефіцієнт (×)

en: Shipping rate markup
uk: Націнка на перевезення

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
uk: Націнка до вартості перевезення по сумі, відсотку або коефіцієнті.

en: Product packages
uk: Упакування товару

en: System of measurement
uk: Система вимірів

en: Choose the standard system of measurement for your country.
uk: Оберіть стандарт системи вимірів для вашої країни.

en: Password field is required.
uk: Поле "Пароль" є обов'язковим.

en: Physical dimensions of the package.
uk: Фізичні розміри пакунку.

en: Total Charges
uk: Усього стягнуто

en: Ship from:
uk: Доставити з:

en: (@severity error @code) @description
uk: (@severity помилка @code) @description

en: USPS product description
uk: Опис товару USPS

en: USPS user ID
uk: ID користувача в USPS

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
uk: Націнка до вартості перевезення по сумі в доларах, відсотку або коефіцієнту.

en: Flat rate box
uk: Позначка фіксованої ставки

en: Rectangular
uk: Прямокутна

en: Non-rectangular
uk: Непрямокутна

en: Weight quote
uk: Розцінки ваги

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
uk: Оберіть атрибути що ви бажаете додати та натисніть замовити.

en: Add an option
uk: Додати параметр

en: Edit option
uk: Редагувати параметр

en: Delete option
uk: Видалити параметр

en: Adjustments
uk: Коригування

en: Option price format
uk: Формат ціни параметру

en: Display price adjustment
uk: Відображати коригування ціни

en: Display total price
uk: Відображати кінцеву сумму

en: Number of options
uk: Кількість параметрів

en: Display type
uk: Тип відображення

en: No product attributes have been added yet.
uk: Атрибути товару ще не було додано

en: Edit attribute: %name
uk: Редагувати атрибут: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
uk: Назва що буде відображатися у формі додавання до кошика.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
uk: <b>Не обов'язково.</b> Уведіть допоміжний текст що буде відображатися нижче атрибута у формі додавання до карти.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
uk: Зробити цей атрибут обов'язковим, це змусить клієнта зробити вибір.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
uk: Зробивши цей вибір для атрибута ви проігноруєте усі визначені базові параметри.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
uk: Параметр визначає те яким чином представлені параметри для цього атрибута.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
uk: Якщо у ващій формі додавання до кошика ви маєте декілька атрибутів, то іх буде відсортированно за цім значенням.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: Product attribute deleted.
uk: Атрибут товару було видалено.

en: Options for %name
uk: Параметри для %name

en: Default cost
uk: Базова вартість

en: No options for this attribute have been added yet.
uk: До цього атрибуту ще не було додано параметрів.

en: Edit option: %name
uk: Редагувати параметр: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
uk: Параметри буде відсортовано за цим значенням, а потів за ім'ям.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: Default adjustments
uk: Базове вдосконалення

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
uk: Уведіть додатне або від'ємне значення для кожного коригування що буде застосованно коли цей параметр буде обрано.<br />Може бути змінено на рівні товару.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
uk: Це повинно мати корректний формат. Коми заборонено, дозволяється тільки одна крапка.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити параметр %name?

en: No attributes left to add.
uk: Атрибутів більше немає.

en: Add attributes
uk: Додати атрибути.

en: This attribute does not have any options.
uk: Цей атрибут не має жодного параметру.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
uk: У атрибутах що мають параметри обов'язково має бути базовий параметр

en: Default product SKU: @sku
uk: Базовий артикул товара: @sku

en: Product adjustments have been saved.
uk: Коригування товару було збережено.

en: Please select
uk: Будь ласка, зробіть вибір

en: Select box
uk: Спадний список

en: Radio buttons
uk: Радіо-кнопки

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
uk: Інформацію по вашому замовленню буде надіслано на адресу електронної пошти, з вашого облікового запису, наведену нижче.

en: Confirm e-mail address
uk: Підтвердіть адресу електронної пошти

en: Confirm password
uk: Підтвердити пароль

en: Passwords must match to proceed.
uk: Паролі мають збігатися.

en: New account details
uk: Деталі нового облікового запису

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
uk: <b>Необов'язково.</b> Нові покупці можуть самі обрати деталі облікового запису.<br />Якщо ви нічого не оберете, ми створимо їх для вас.

en: The e-mail address did not match.
uk: E-Mail адреса не збігається.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
uk: Обліковий запис із даним e-mail адресою вже існує. Усі дані, які Ви ввели, будуть ігноровані.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
uk: Ім'я користувача %name уже зайняте. Будь ласка введіть інше ім'я або залиште поле порожнім, для того, щоб у якості імені користувача був використаний e-mail адреса.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
uk: Паролі, які Ви ввели, не збігаються. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Enter your delivery address and information here.
uk: Введіть адресу для доставки і іншу інформацію сюди.

en: My delivery information is the same as my billing information.
uk: Дані, що надані мною для достаки, тіж самі, що й для виставлення рахунку

en: Enter your billing address and information here.
uk: Введіть реквізити рахунку і іншу інформацію сюди.

en: My billing information is the same as my delivery information.
uk: Дані в моєму рахунку ті самі, що вказані в моїй інформації для доставки

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
uk: Якщо ви маєте якісь побажання або запитання щодо вашого замовлення, можна використати для цього це поле.

en: Customer completes checkout
uk: Покупець завершує оформлення замовлення

en: Cart settings
uk: Налаштування кошика

en: Checkout settings
uk: Налаштування оформлення

en: Address fields
uk: Поля адрес

en: Hide block if cart is empty.
uk: Сховати блок якщо кошик пустий.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
uk: Відображати іконку кошику у заголовку блоку.

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
uk: Розмикати блок кошика по натисканню назви або стрілки

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
uk: Показувати блок кошика звернутим базово

en: There are no products in your shopping cart.
uk: У вашому кошику ще нема товарів.

en: Cart contents
uk: Вміст кошика

en: Customer information
uk: Відомості про покупця

en: Delivery information
uk: Інформація для доставки

en: Continue shopping
uk: Повернутися до магазину

en: Minimum order subtotal
uk: Сума мінімального замовлення

en: Minute(s)
uk: Хвилин(и)

en: Hour(s)
uk: Годин(и)

en: Cart breadcrumb
uk: Навігація кошика (breadcrumb)

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
uk: Посилати новим покупцям окремий e-mail з інформацією про їх обліковий запис.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
uk: Зніміть позначку, щоб створювати нові облікові записи, але робити їх блокованими.

en: Update cart
uk: Оновити кошик

en: Your cart has been updated.
uk: Ваш кошик було оновлено

en: You must login before you can proceed to checkout.
uk: Вам необхідно ввійти на сайт, перш ніж продовжити оформлення замовлення.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
uk: Оформлене порожнє замовлення! ID замовлення: @cart_order

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
uk: На жаль, даний товар зараз недоступний для купівлі.

en: Ubercart - core
uk: ядро Ubercart

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
uk: Уведіть URL для переадресації при невірнім посиланні додавання товару.

en: Last click
uk: Останній перехід

en: Sets the ID of the cart link.
uk: Установити ID для посилання

en: Adds a product to the cart.
uk: Додавання товару в кошик.

en: Cart Links
uk: Посилання кошика

en: Catalog settings
uk: Налаштування каталога

en: Find orphaned products
uk: Знайти осиротілі товари

en: Find products that have not been categorized.
uk: Знайти товари що не було розташованно у каталозі.

en: Catalog vocabulary
uk: Словник каталогу

en: Find orphaned products here.
uk: Тут ви знайдете осиротілі товари.

en: Add terms for the products to inhabit.
uk: Додайте терміни для товарів.

en: Unlisted products
uk: Не перелічені товари

en: Display the catalog breadcrumb
uk: Показувати ланцюг навігації каталогу

en: All products are currently listed in the catalog.
uk: Зараз усі товари перелічені у каталозі.

en: File downloads
uk: Завантаження файлів

en: Click here to view your file downloads.
uk: Натисніть тут, щоб переглянути ваші завантаження файлів.

en: User can now download files in the directory %dir.
uk: Тепер користувач може завантажити файли з каталогу %dir.

en: User can now download the file %file.
uk: Тепер користувач може завантажити файл %file.

en: The file downloads directory has been set and is working.
uk: Папка завантаження була встановлена й працює.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
uk: Список посилань на завантаження файлів (за наявності), котрі пов'язані з замовленням

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
uk: <strong>Доступне для доставки:</strong> Так

en: <strong>Shippable:</strong> No
uk: <strong>Доступне для доставки:</strong> Ні

en: Files path
uk: Шлях до файлів

en: IP addresses
uk: IP-адреси

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
uk: Як довго не минає завантаження файлу після того, як товар був куплений.

en: %dir is not a valid file or directory
uk: %dir помилковий файл або папка

en: Delete file(s)
uk: Видалити файл(и)

en: File options
uk: Файлові опції

en: Perform action
uk: Виконати дію

en: Delete selected directories and their sub directories
uk: Вилучити обрану папку й усі подпапки

en: An error occurred while uploading the file
uk: Помилка, при завантаженні цього файлу

en: An error occurred while copying the file to %dir
uk: При копіюванні файлу в %dir виникла помилка

en: Can not move file to %dir
uk: Неможливо перемістити файл в %dir

en: Message subject
uk: Тема повідомлення

en: No downloads found
uk: Не знайдене завантажень

en: No category
uk: Без категорії

en: Google Analytics for Ubercart
uk: Google Analytics для Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
uk: Повідомити клієнта електронною поштою щодо оновлення замовлення.

en: Store help page
uk: Довідкова сторінка магазина

en: The Drupal page for the store help link.
uk: Сторінка Друпала на яку веде посилання.

en: Notification recipients
uk: Одержувачі сповіщень

en: Select from address book.
uk: Вибір з адресної книги.

en: Copy shipping information.
uk: Скопіювати інформацію щодо доставки.

en: Customer number
uk: Номер замовника

en: Search for an existing customer.
uk: Пошук серед існуючих замовників

en: Create a new customer.
uk: Створити нового покупця.

en: Add product
uk: Додати товар

en: Add blank line
uk: Додати пустий рядок

en: Add line item
uk: Додати позицію обліку

en: Remove line item.
uk: Вилучити позицю обліку

en: Add a line item
uk: Додати позицію обліку

en: Order created.
uk: Замовленння створено

en: Add an admin comment
uk: Додати коментар адміністратора

en: Admin comments are only seen by store administrators.
uk: Адміністративні коментарі видимі лише адміністраторам магазину

en: No admin comments have been entered for this order.
uk: Для цього замовлення не наданий жодний адміністративний коментар

en: Add an order comment
uk: Додати коментар до замовлення

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
uk: Коментарі до замовлень головни чином використовуються для спілкування з клієнтом.

en: Order updated.
uk: Замовлення оновлено.

en: This order contains no products.
uk: Це замовлення не містить жодного товару.

en: Notified
uk: Сповіщено

en: This order has no admin comments associated with it.
uk: Замовлення не має пов'язаних адміністративних коментарів.

en: Order status gets updated
uk: Статус замовлення оновлено

en: Updated order
uk: Оновлене замовлення

en: Check an order's shipping country
uk: Перевірити у замовленні країну у адресі доставки

en: Check an order's billing country
uk: Перевірити у замовленні країну у адресі платника

en: Check an order's products
uk: Перевірити товари у замовленні

en: Check an order's number of products
uk: Перевірити кількість товарів у замовленні

en: Check an order's total weight
uk: Перевірити загальну вагу замовлення

en: Check if an order can be shipped
uk: Перевірити, чи замовлення може бути доставлене

en: Update the order status
uk: Оновити статус замовлення

en: Add a comment to the order
uk: Додати коментар до замовлення

en: Total is less than specified value.
uk: Сума менша визначеного значення.

en: Total is less than or equal to specified value.
uk: Сума менша або дорівнює визначеному значенню.

en: Total is equal to specified value.
uk: Сума дорівнює визначеному значенню.

en: Total is greater than or equal to specified value.
uk: Сума більша або дорівнює визначеному значенню.

en: Total is greater than specified value.
uk: Сума більша визначеного значення.

en: Forbid other products
uk: Заборонити інші товари

en: Product count value
uk: Значення кількості товару

en: Unit of measurement
uk: Одиниці вимірювання

en: Product weight value
uk: Значення ваги товару

en: Enter this as an admin comment.
uk: Додати це як коментар адміністратора до замовлення.

en: Enter this as a customer order comment.
uk: Додати це як коментар клієнта до замовлення.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
uk: Додати це як коментар клієнта до замовлення з графічною позначкою.

en: Order settings
uk: Налаштування замовлення

en: View and process orders.
uk: Перегляд та обробка замовлень.

en: View orders
uk: Переглянути замовлення

en: View and process the orders received through your website.
uk: Переглянути та обробити замовлення отримані з вашого сайту.

en: Create order
uk: Створити замовлення

en: Create an empty new order.
uk: Створити пусте замовлення.

en: Search orders
uk: Шукати замовлення

en: Search existing orders.
uk: Пошук наявних замовлень.

en: Select address
uk: Вибрати адресу

en: Select customer
uk: Вибрати користувача

en: View invoice
uk: Показати рахунок

en: Mail invoice
uk: Відправка рахунку електронною поштою

en: Standard delivery
uk: Стандартна доставка

en: <i>No comments left.</i>
uk: <i>Коментарів не залишилось.</i>

en: <i>No comment found.</i>
uk: <i>Коментарі не знайдено.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
uk: Нове ім'я пов'язане з замовленням, якшо може застосовуватися.

en: New password associated with an order if applicable.
uk: Новий пароль пов'язаний з замовленням, якшо може застосовуватися.

en: The order ID.
uk: Ідентифікатор замовлення.

en: The URL to the order
uk: URL-адреса замовлення.

en: A link to the order using the order ID.
uk: Посилання на замовлення використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
uk: URL-адреса адміністративної сторінки використовуючи ідентифікатор замовлення.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
uk: Посилання до адміністративної сторінки замовлення через ідентифікатор замовлення.

en: The subtotal of products on an order.
uk: Підсумок товарів у замовленні.

en: The order total.
uk: Сума замовлення.

en: The primary e-mail address of the order.
uk: Основна електронна адреса замовлення.

en: The order shipping address.
uk: Адреса доставки замовлення.

en: The phone number for the shipping address.
uk: Номер телефону у адресі доставки.

en: The order billing address.
uk: Адреса платника у замовленні.

en: The phone number for the billing address.
uk: Номер телефону у адресі платника

en: The title of the first shipping line item.
uk: Заголовок першого позиції обліку доставки.

en: The first name associated with the order.
uk: Ім'я що пов'язане з замовленням.

en: The last name associated with the order.
uk: Прізвище що пов'язане з замовленням.

en: Comments left by the customer.
uk: Коментарі залишені клієнтом.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
uk: Останній коментар зроблений адміністратором (коментарі адміністраторів не підраховуються).

en: The current order status.
uk: Чинний статус замовлення.

en: The date and time when the order was created.
uk: Дата та час, коли було створено замовлення.

en: Click here to view your order history.
uk: Натисніть тут щоб переглянути історію ваших замовлень.

en: Ship to
uk: Доставити до

en: Bill to
uk: Платник

en: Customer info
uk: Відомості про покупця

en: Line items
uk: Позиції обліку

en: Admin comments
uk: Адміністративні коментарі

en: Update order
uk: Оновлення замовлення

en: In checkout
uk: У оформленні

en: Empty line
uk: Порожній рядок

en: Capitalize address on order screens
uk: Писати адресу у замовлені великими літерами

en: Order states
uk: Стани замовлень

en: - N/A -
uk: - Н/Д -

en: Order statuses
uk: Статуси замовлень

en: Order status %status removed.
uk: Статус замовлення %status вилучено.

en: Default order status
uk: Базовий статус замовлення

en: Order status ID
uk: ID статусу замовлення

en: Must be a unique ID with no spaces.
uk: Необхідний унікальний ідентифікатор без пробілів.

en: The order status title displayed to users.
uk: Заголовок статусу замовлення відображуваний користувачам.

en: Order state
uk: Стан замовлення

en: Set which order state this status is for.
uk: Встановіть, для якого стану замовлення цей статус.

en: You have entered an invalid status ID.
uk: Ви ввели хибний ідентифікатор статусу.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
uk: Цей ідентифікатор вже використовується. Будь ласка, зазначте унікальний ідентифікатор.

en: Custom order status created.
uk: Власний статус замовлення створено.

en: View by status
uk: Перегляд за статусом

en: Order created by the administration.
uk: Замовлення створене адміністратором

en: Billing first name
uk: Им'я платника

en: Billing last name
uk: Прізвище платника

en: Billing company
uk: Компанія-платник

en: Click to open a window with a printable invoice.
uk: Клікніть, щоб відкрити вікно з рахунком для друку

en: Order changes saved.
uk: Зміни, внесені в замовлення, збережені.

en: Remove this product.
uk: Видалити цей товар.

en: No products found.
uk: Товари не знайдені

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
uk: Шукати за назвою або моделлю/артикулом (* символ підстановки)

en: Add to order
uk: Додати до замовлення

en: Recipient e-mail address
uk: Електронна адреса отримувача

en: Your Order Invoice
uk: Рахунок за ваше замовлення

en: Invoice e-mailed to @email.
uk: Рахунок відправлено на адресу @email

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити замовлення @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
uk: Замовлення @order_id видалено з бази даних

en: No addresses found for customer.
uk: Жодної адреси покупця не знайдено.

en: Select an address
uk: Вибір адреси

en: Search returned the following:
uk: Пошук дав наступне:

en: An account already exists for that e-mail.
uk: Обліковий запис з такою електронною адресою вже створений.

en: Use this account now?
uk: Використовувати цей обліковий запис зараз?

en: Search for a customer based on these fields.
uk: Пошук клієнтів що базується на цих полях.

en: Use * as a wildcard to match any character.
uk: Використовуйте * як символ підстановки, що відповідає будь-якій літері.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
uk: Якшо ви не бажаєте використовувати поле у пошуку, залиште його пустим.

en: Select a customer
uk: Вибір замовника

en: Enter an e-mail address for the new customer.
uk: Введіть електронну адресу для нового покупця.

en: E-mail customer account details.
uk: Надіслати деталі нового облікового запису на вказану адресу електронної пошти.

en: Display title of the line item.
uk: Відображення найменування рядка.

en: Line item added to order.
uk: Рядок додано до замовлення

en: Order @order_id deleted by user @uid.
uk: Замовлення @order_id видалено користувачем @uid.

en: @key changed from %old to %new.
uk: @key змінено з %old на %new.

en: Order number:
uk: Номер замовлення:

en: Customer:
uk: Покупець:

en: Products:
uk: Товари:

en: Order comments:
uk: Коментарі до замовлення:

en: An account has been created for you with the following details:
uk: Для вас був створений обліковий запис з наступними даними:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Want to manage your order online?
uk: Чи хочете мати можливість керування своїм замовленням онлайн?

en: Purchasing Information:
uk: Інформація про покупку:

en: E-mail Address:
uk: Адреса електронної пошти:

en: Billing Address:
uk: Адреса платника:

en: Billing Phone:
uk: Номер телефону платника:

en: Shipping Phone:
uk: Контактний номер телефону:

en: Order Grand Total:
uk: Загальна сума замовлення:

en: Payment Method:
uk: Спосіб оплати:

en: Order Summary:
uk: Перегляд замовлення:

en: Shipping Details:
uk: Подробиці доставки:

en: Products Subtotal:
uk: Товарний підсумок:

en: Total for this Order:
uk: Сума замовлення:

en: Products on order:
uk: Товари у замовлені:

en: Where can I get help with reviewing my order?
uk: Де я можу отримати допомогу щодо перегляду мого замовлення?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
uk: Занотуйте, будь ласка: Надсилання електронного повідомлення виконує робот. Будь ласка, не відповідайте на це повідомлення.

en: Thanks again for shopping with us.
uk: Ще раз дякуємо за те що зробили покупки в нас.

en: Administer products, classes, and more.
uk: Адміністрування товарів, класів тощо.

en: Manage classes
uk: Керування класами

en: Create and edit product node types.
uk: Створення й редагування типів сторінок товарів.

en: Configure product settings.
uk: Зміна налаштувань товарів.

en: Product features
uk: Властивості товарів

en: Product SKU/model.
uk: Артикул/модель товару.

en: Your store's cost.
uk: Вартість товару для Вашого магазину.

en: Package quantity
uk: Кількість в пакунку

en: Default quantity to add to cart
uk: Кількість, що додається у кошик, за замовчуванням.

en: List position
uk: Позиція в списку

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
uk: Цей товар має параметри? які ви маєте обрати до покупки. Будь ласка, оберіть їх у формах нижче.

en: The product's cost.
uk: Вартість товару.

en: Form to put the product in the customer's cart.
uk: Форма для додавання товару в кошик покупця.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
uk: Кнопка для додавання товару у кошик без полів атрибутів чи кількості.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
uk: Уберкарт автоматично сконфігурував підтримку зображень товарів.

en: products
uk: товари

en: Display price
uk: Показати ціну

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
uk: Показувати поле для зміни кількості у формі <em>Додати до кошику</em>

en: Class ID
uk: Ідентифікатор класу

en: No product classes have been defined yet.
uk: Класи товарів ще не визначено.

en: The product feature has been deleted.
uk: Властивісті товару було видалено.

en: No features found for this product.
uk: Властивості для цього товару не знайдені.

en: Add a new feature
uk: Додати нову властивість

en: Save feature
uk: Зберегти властивість

en: The product feature has been added.
uk: Властивість товару було додано.

en: The product feature has been updated.
uk: Властивість товару було оновлено.

en: Product kit
uk: Набір товарів

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
uk: <b>Замовлення з цими статусами було використано у звіті:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
uk: Список усіх замовлень, товарів, продажів і середня сума покупок для кожного покупця магазину. При натисканні на заголовок буде перемикати сортування  по зростанню й убуванню по цьому стовпцю. Нажавши на ім'я покупця, Ви можете переглянути докладний список його замовлень. При натисканні на його ім'я користувача, Ви потрапите на його сторінку облікових даних.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
uk: Це продажі за минулі два дні, середні продажі за місяць та заплановані продажі до кунця місяця. Нижче ви знадете іншу статистичну інформацію.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
uk: Розкрийте набір полів наведений нижче щоб обрати проміжок часу для цього звіту, статуси замовлень та параметри перегляду товарів.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
uk: Це помісячне розподілення продаж за @year рік. Клікаючи кожне посилання ви отримаєте перелік замовлень за цей місяць.

en: Customer reports
uk: Звіти по покупцях

en: Product report
uk: Товарний звіт

en: Custom product report
uk: Спеціалізований товарний звіт

en: Sales reports
uk: Звіт по продажах

en: Custom sales summary
uk: Спеціалізоване зведення по продажах

en: No customers found
uk: Клієнтів не знайдено

en: Export to CSV file.
uk: Експортувати до CSV-файла.

en: Show paged records
uk: Розбити на сторінки

en: Show all records
uk: Дивитись усі записи

en: Customize sales report parameters
uk: Оберіть бажані параметри звіту по продажах

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
uk: Оберіть потрібні дані та оновіть звіт. Після оновлення параметри звіту можуть бути збережені для швидкого доступу у майбутньому.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
uk: Тільки замовлення з обраними статусами буде включено до звіту.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
uk: Утримуйте клікаючи клавишу Ctrl щоб обрати декілька статусів.

en: You must select at least one order status.
uk: Ви повинні вибрати хоча б один статус замовлення.

en: Month-to-date, @month
uk: Минулий місяць, @month

en: Customers total
uk: Всього клієнтів

en: New customers today
uk: Нових клієнтів за сьогодні

en: Online customers
uk: Зараз клієнтів на сайті

en: Total orders by status
uk: Кількість замовлень за статусами

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
uk: Оберіть потрібні дані та оновіть звіт. Після оновлення параметри звіту можуть бути збережені для швидкого доступу у майбутньому.

en: Results breakdown
uk: Розбивка результатів

en: Large daily reports may take a long time to display.
uk: Вивід на екран великих щоденних звітів може зайняти якийсь час.

en: Show a detailed list of products ordered.
uk: Показати детальний перелік замовлених товарів.

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
uk: Максимальна кількість рядків, відображуваних на одній сторінці в таблиці звіту.

en: Reported statuses
uk: Статуси, додані у звіт

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
uk: До звіту додаються тільки замовлення з обраними статусами.

en: Role expiration
uk: Спливання терміну дії ролі

en: Role assignment
uk: Завдання ролі

en: Delete role expiration
uk: Видалити завершення терміну дії ролі

en: Role expirations
uk: Завершення термінів дії ролей

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
uk: Нижче ви можете додати або видалити час закінчення термінів дії наступних ролей.

en: There are no pending expirations for roles this user.
uk: Для ролей цього користувача не очікується закінчень термінів дії ролей.

en: Customer user role %role renewed.
uk: Користувацька роль покупця %role поновлена.

en: Customer granted user role %role.
uk: Покупцеві надана користувацька роль %role.

en: The associated role name
uk: Назва ролі.

en: Multiply by quantity
uk: Множити на кількість

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
uk: Позначте, якщо термін дії ролі потрібно помножити на кількість придбаних товарів.

en: The amount of time must be a positive integer.
uk: Кількість часу, повинна бути позитивним цілим числом.

en: Default role
uk: Базова роль

en: Product roles
uk: Ролі продукта

en: Show expirations on user page
uk: Показувати завершення термінів дії на сторінці користувача

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
uk: Якщо у користувача завершується термін дії будь-якої ролі, ця інформація буде показана на його сторінці облікового запису.

en: Time before reminder
uk: Час перед нагадуванням

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
uk: Час перед закінченням терміну дії ролі, у який клієнту приходить сповіщення про закінчення.

en: Decrement stock upon order submission
uk: Зменшувати товарні запаси у випадку замовлення

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
uk: Зменшувати товарні записи на замовленнях з активованим відстеженням.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
uk: Щоб відслідковувати товарний запас для окремого артікулу переконайтеся що він відзначеній як активний, та уведіть товарний залишок. Коли товарний залишок зменшиться нижче граничного значення ви будете проінформовані у відповідності до ваших налаштувань товарних запасів.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
uk: Це перелік артікулів що є зараз активними. Ті що мають рівень товарних запасів нижче граничного значення підсвічуються. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.

en: Stock reports
uk: Звіти по залишкам

en: View reports for product stock.
uk: Перегляд звітів щодо залишків товарів.

en: Stock settings saved.
uk: Налаштування залишків збережені.

en: Export to CSV file
uk: Експортувати до CSV-файла

en: Only show SKUs that are below their threshold.
uk: Показувати лише артикули, що не досягли свого порогу.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
uk: Надіслати повідомлення електронною поштою коли товарний запас досягне свого граничного значення

en: View customers
uk: Переглянути покупців

en: Browse various store reports.
uk: Огляд різноманітних звітів магазину.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
uk: Коректування налагоджень для Ubercart

en: Country settings
uk: Налаштування країни

en: Store settings
uk: Налаштування магазину

en: A link to the site login page.
uk: Посилання на сторінку авторизації.

en: The Ubercart store name.
uk: Назва магазину УБЕРКАРТ.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
uk: Назва магазину як посилання до магазину Уберкарт.

en: The Ubercart store e-mail address.
uk: Адреса електронної пошти магазина Уберкарт.

en: The Ubercart store phone number.
uk: Номер телефону магазина Уберкарт.

en: The Ubercart store mailing address.
uk: Поштова адреса магазина Уберкарт.

en: The URL to the store help page.
uk: URL-адреса довідкової сторінки магазину.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
uk: Тут ви знайдете різноманітні звіти згенеровані модулями Уберкарт. Натисніть це посилання, щоб продивитися звіти.

en: Use the following links to find documentation and support:
uk: Використання наступних посилань допоможе знайти документацію і супровід

en: Ubercart User's Guide
uk: Посібник користувача Уберкарт

en: Support Forums
uk: Форуми підтримки

en: Customer's first name
uk: Ім'я замовника

en: Customer's last name
uk: Прізвище замовника

en: First street address field
uk: Перший рядок адреси

en: Second street address field
uk: Другий рядок адреси

en: City name
uk: Назва міста

en: Full name of the zone
uk: Повна назва регіону

en: Abbreviation of the zone
uk: Аббревіатура регіону

en: Name of the country
uk: Країна

en: 2 digit country abbreviation
uk: 2-хсимвольна аббревіатура країни

en: 3 digit country abbreviation
uk: 3-хсимвольна аббревіатура країни

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
uk: Наступні змінні мають бути використаними у конфігурації адрес країн до яких ви виконуєте доставку:

en: Address format
uk: Формат адреси

en: Country settings saved.
uk: Налаштування країни збережено.

en: Store name
uk: Назва магазину

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
uk: Може бути недосяжне на усіх серверах. Вимкніть якшо це спричиняє проблеми.

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
uk: Оберіть адресу що буде використано для листування з клієнтом.

en: Primary customer address
uk: Головна адреса клієнта

en: Randomly select a message from the list below.
uk: Випадковий вибір повідомлень з переліка нижче.

en: Footer message for store pages
uk: Повідомлення що відображається у нижньому колонтитулі на кожній сторінці сайта

en: Currency format
uk: Поточний формат

en: Current format
uk: Поточний формат

en: Display currency sign after amount.
uk: Відображати символ валюти після суми.

en: Number of decimal places
uk: Кількість нулів після коми

en: Weight format
uk: Формат ваги

en: Length format
uk: Формат довжини

en: Street address 1
uk: Адреса 1

en: Street address 2
uk: Адреса 2

en: 01 - January
uk: 01 - Січень

en: 02 - February
uk: 02 - Лютий

en: 03 - March
uk: 03 - Березень

en: 04 - April
uk: 04 - Квітень

en: 05 - May
uk: 05 - Травень

en: 06 - June
uk: 06 - Червень

en: 07 - July
uk: 07 - Липень

en: 08 - August
uk: 08 - Серпень

en: 09 - September
uk: 09 - Вересень

en: 10 - October
uk: 10 - Жовтень

en: 11 - November
uk: 11 - Листопад

en: 12 - December
uk: 12 - Грудень

en: No encryption key was found.
uk: Не знайдено ключа шифрування

en: Subtotal excluding taxes
uk: Разом без урахування податків

en: Changed %title to %amount.
uk: Змінити %title на %amount.

en: Removed %title.
uk: Вилучений %title.

en: Added %amount for %title.
uk: Доданий %amount для %title.

en: Taxed product types
uk: Оподатковані типи товарів

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
uk: Відсоток або десяткове число податкової ставки. Наприклад: 6%, .06

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Serbia
uk: Сербія

en: Canillo
uk: Канільйо

en: Encamp
uk: Енкамп

en: La Massana
uk: Ла-Массана

en: Ordino
uk: Ордіно

en: Saint George
uk: Сент-Джордж

en: Saint John
uk: Сент-Джон

en: Saint Mary
uk: Санта-Марія

en: Saint Paul
uk: Сент-Пол

en: Saint Peter
uk: Сент-Пітер

en: Saint Philip
uk: Сент-Філіп

en: Barbuda
uk: Барбуда

en: Redonda
uk: Редонда

en: Ararat
uk: Арарат

en: Armavir
uk: Армавір

en: Bengo
uk: Бенго

en: Bie
uk: Біє

en: Cabinda
uk: Кабінда

en: Cuanza Norte
uk: Північна Кванза

en: Cuanza Sul
uk: Південна Кванза

en: Cunene
uk: Кунене

en: Luanda
uk: Луанда

en: Lunda Norte
uk: Північна Лунда

en: Lunda Sul
uk: Південна Лунда

en: Moxico
uk: Мошико

en: Namibe
uk: Намібе

en: Uige
uk: Уїже

en: Zaire
uk: Заїре

en: Salta
uk: Сальта

en: Buenos Aires Province
uk: Буенос-Айрес (провінція)

en: Distrito Federal
uk: Федеральний округ

en: San Luis
uk: Сан-Луїс

en: La Rioja
uk: Ла-Ріоха

en: Santiago del Estero
uk: Сантьяго-дель-Естеро

en: Chaco
uk: Чако

en: San Juan
uk: Сан-Хуан

en: Catamarca
uk: Катамарка

en: La Pampa
uk: Ла-Пампа

en: Mendoza
uk: Мендоса

en: Misiones
uk: Місьйонес

en: Formosa
uk: Формоса

en: Rio Negro
uk: Ріо-Негро

en: Santa Fe
uk: Санта-Фе

en: Chubut
uk: Чубут

en: Tierra del Fuego
uk: Вогняна Земля

en: Corrientes
uk: Коррієнтес

en: Cordoba
uk: Кордова

en: Jujuy
uk: Жужуй

en: Santa Cruz
uk: Санта-Круз

en: Eastern
uk: Східна

en: Burgenland
uk: Бургенланд

en: Salzburg
uk: Зальцбург

en: Steiermark
uk: Штирія

en: Tirol
uk: Тіроль

en: Vorarlberg
uk: Форарльберг

en: Wien
uk: Відень

en: Australian Capital Territory
uk: Австралійська столична територія

en: New South Wales
uk: Новий Південний Уельс

en: Northern Territory
uk: Північні території

en: Queensland
uk: Квінсленд

en: Tasmania
uk: Тасманія

en: Victoria
uk: Вікторія

en: Western Australia
uk: Західна Австралія

en: Astara
uk: Астаринський район

en: Bilasuvar
uk: Білясуварський район

en: Lerik
uk: Лерікський район

en: Naftalan
uk: Нафталан

en: Ordubad
uk: Ордубадський район

en: Sabirabad
uk: Сабірабадський район

en: Salyan
uk: Сальянський район

en: Tovuz
uk: Товузький район

en: Zangilan
uk: Зангеланський район

en: Unsko-Sanski Kanton
uk: Унсько-Санський кантон

en: Posavski Kanton
uk: Посавський кантон

en: Tuzlanski Kanton
uk: Тузланський кантон

en: Zenicko-Dobojski Kanton
uk: Зеніцько-Добойський кантон

en: Christ Church
uk: Крайст-Черч

en: Saint Andrew
uk: Сент-Ендрю

en: Saint James
uk: Сент-Джеймс

en: Saint Joseph
uk: Сент-Джозеф

en: Saint Lucy
uk: Сент-Люсі

en: Saint Thomas
uk: Сент-Томас

en: Barisal
uk: Барісал

en: Chittagong
uk: Чіттаґонґ

en: Dhaka
uk: Дака

en: Khulna
uk: Кхулна

en: Rajshahi
uk: Раджшахі

en: Sylhet
uk: Сілет

en: Antwerpen
uk: Антверпен

en: Oost-Vlaanderen
uk: Східна Фландрія

en: West-Vlaanderen
uk: Західна Фландрія

en: Hainaut
uk: Ено

en: Namur
uk: Намюр

en: Bale
uk: Бале

en: Bam
uk: Бам

en: Banwa
uk: Банва

en: Bazega
uk: Базега

en: Bougouriba
uk: Бугуріба

en: Boulgou
uk: Булгу

en: Boulkiemde
uk: Булькіємде

en: Comoe
uk: Комое

en: Ganzourgou
uk: Ганзургу

en: Gnagna
uk: Няня

en: Gourma
uk: Ґурма

en: Houet
uk: Уе

en: Ioba
uk: Іоба

en: Kadiogo
uk: Кадіого

en: Kenedougou
uk: Кенедугу

en: Kompienga
uk: Комп'єнга

en: Kossi
uk: Коссі

en: Koulpelogo
uk: Кульпелого

en: Kouritenga
uk: Курітенга

en: Kourweogo
uk: Курвеого

en: Leraba
uk: Лераба

en: Loroum
uk: Лорум

en: Mouhoun
uk: Мухун

en: Nahouri
uk: Нахурі

en: Namentenga
uk: Наментенга

en: Nayala
uk: Наяла

en: Noumbiel
uk: Нумб'єль

en: Oubritenga
uk: Убрітенга

en: Oudalan
uk: Удалан

en: Passore
uk: Пассоре

en: Poni
uk: Поні

en: Sanguie
uk: Сангіє

en: Sanmatenga
uk: Санматенга

en: Seno
uk: Сено

en: Sissili
uk: Сиссілі

en: Soum
uk: Сум

en: Sourou
uk: Суру

en: Tapoa
uk: Тапоа

en: Tuy
uk: Тюї

en: Yagha
uk: Яга

en: Yatenga
uk: Ятенга

en: Ziro
uk: Зіро

en: Zondoma
uk: Зондома

en: Zoundweogo
uk: Зундвеого

en: Ruse
uk: Русенська область

en: Central
uk: Центральний округ

en: Northern
uk: Північна

en: Southern
uk: Південний

en: Bubanza
uk: Бубанза

en: Bururi
uk: Бурурі

en: Cankuzo
uk: Канкузо

en: Cibitoke
uk: Кібітоке

en: Gitega
uk: Гітега

en: Karuzi
uk: Карузі

en: Kayanza
uk: Кайанза

en: Kirundo
uk: Кірундо

en: Makamba
uk: Макамба

en: Muramvya
uk: Мурамвія

en: Muyinga
uk: Муйінга

en: Mwaro
uk: Мваро

en: Ngozi
uk: Нгозі

en: Rutana
uk: Рутана

en: Ruyigi
uk: Руїгі

en: Alibori
uk: Аліборі

en: Atlantique
uk: Атлантичний департамент

en: Borgou
uk: Боргу

en: Collines
uk: Коллін

en: Donga
uk: Донга

en: Littoral
uk: Літораль

en: Plateau
uk: Плато

en: Zou
uk: Зу

en: Devonshire
uk: Девоншир

en: Hamilton
uk: Гамільтон

en: Paget
uk: Пейджет

en: Pembroke
uk: Пембрук

en: Sandys
uk: Сендіс

en: Warwick
uk: Ворік

en: Belait
uk: Белайт

en: Temburong
uk: Тембуронг

en: Tutong
uk: Тутонг

en: Acre
uk: Акре

en: Alagoas
uk: Алагоас

en: Amazonas
uk: Амазонас

en: Bahia
uk: Баїя

en: Minas Gerais
uk: Мінас-Жерайс

en: Mato Grosso do Sul
uk: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Mato Grosso
uk: Мату-Гросу

en: Para
uk: Пара

en: Pernambuco
uk: Пернамбуко

en: Rio de Janeiro
uk: Ріо-де-Жанейро

en: Rio Grande do Norte
uk: Ріу-Гранде-ду-Норті

en: Roraima
uk: Рораїма

en: Rio Grande do Sul
uk: Ріу-Гранде-ду-Сул

en: Santa Catarina
uk: Санта-Катаріна

en: Sergipe
uk: Сержипі

en: Tocantins
uk: Токантінс

en: Bimini
uk: Біміні

en: Cat Island
uk: Острів Кет

en: Exuma
uk: Ексума

en: Harbour Island
uk: Острів Гарбор

en: Long Island
uk: Лонг-Айленд

en: Ragged Island
uk: Острів Реггід

en: San Salvador
uk: Сан-Сальвадор

en: Bumthang
uk: Бумтанг

en: Gasa
uk: Гаса

en: Mongar
uk: Монгар

en: Paro
uk: Паро

en: Punakha
uk: Пунакха

en: Samdrup Jongkhar
uk: Самдруп-Джонгхар

en: Thimphu
uk: Тхімпху

en: Ghanzi
uk: Ганзі

en: Kgalagadi
uk: Кгалагаді

en: Kgatleng
uk: Кгатленг

en: Kweneng
uk: Квененг

en: North East
uk: Північний схід

en: North West
uk: Північний захід

en: South East
uk: Південний схід

en: Bas-Congo
uk: Бас-Конго

en: Bandundu
uk: Бандунду

en: Equateur
uk: Екваторіальна провінція

en: Katanga
uk: Катанга

en: Kasai-Oriental
uk: Східне Касаї

en: Kinshasa
uk: Кіншаса

en: Kasai-Occidental
uk: Західне Касаї

en: Maniema
uk: Манієма

en: Nord-Kivu
uk: Північне Ківу

en: Orientale
uk: Орієнтале

en: Sud-Kivu
uk: Південне Ківу

en: Bamingui-Bangoran
uk: Бамінгуї-Бангоран

en: Basse-Kotto
uk: Нижнє Котто

en: Haute-Kotto
uk: Верхнє Котто

en: Haut-Mbomou
uk: Верхнє Мбому

en: Kemo
uk: Кемо

en: Lobaye
uk: Лобає

en: Mbomou
uk: Мбому

en: Nana-Mambere
uk: Нана-Мамбере

en: Ombella-M'Poko
uk: Омбела-Мпоко

en: Ouaka
uk: Уака

en: Ouham
uk: Уам

en: Ouham-Pende
uk: Уам-Пенде

en: Vakaga
uk: Вакага

en: Nana-Grebizi
uk: Нана-Гребізі

en: Sangha-Mbaere
uk: Санга-Мбаере

en: Bangui
uk: Бангі

en: Bouenza
uk: Буенза

en: Brazzaville
uk: Браззавіль

en: Cuvette
uk: Кювет

en: Cuvette-Ouest
uk: Західний Кювет

en: Kouilou
uk: Куїлу

en: Lekoumou
uk: Лекуму

en: Likouala
uk: Лікоуала

en: Niari
uk: Ніарі

en: Plateaux
uk: Плато

en: Pool
uk: Пул

en: Sangha
uk: Санга

en: Bern
uk: Берн

en: Uri
uk: Адреса ресурсу

en: Schwyz
uk: Швіц

en: Obwalden
uk: Обвальден

en: Nidwalden
uk: Нідвальден

en: Glarus
uk: Гларус

en: Zug
uk: Цуг

en: Fribourg
uk: Фрібург

en: Solothurn
uk: Золотурн

en: Basel-Stadt
uk: Базель-Штадт

en: Basel-Landschaft
uk: Базель-Ланд

en: Schaffhausen
uk: Шаффгаузен

en: Appenzell Ausserrhoden
uk: Аппенцель-Ауссерроден

en: St. Gallen
uk: Санкт-Ґаллен

en: Aargau
uk: Ааргау

en: Thurgau
uk: Тургау

en: Ticino
uk: Тічіно

en: Vaud
uk: Во

en: Valais
uk: Вале

en: Neuchâtel
uk: Невшатель

en: Geneva
uk: Женева

en: Jura
uk: Юра

en: Antioquia
uk: Антіокія

en: Arauca
uk: Араука

en: Atlantico
uk: Атлантіко

en: Bolivar
uk: Болівар

en: Caldas
uk: Кальдас

en: Caqueta
uk: Какета

en: Casanare
uk: Касанаре

en: Cauca
uk: Каука

en: Cesar
uk: Сесар

en: Choco
uk: Чоко

en: Cundinamarca
uk: Кундінамарка

en: Guainia
uk: Гуайнія

en: Guaviare
uk: Гуав'яре

en: Huila
uk: Уїла

en: Magdalena
uk: Магдалена

en: Meta
uk: Мета

en: Narino
uk: Наріньо

en: Norte de Santander
uk: Норте-де-Сантандер

en: Putumayo
uk: Путумайо

en: Quindio
uk: Кіндіо

en: Risaralda
uk: Рісаральда

en: Santander
uk: Сантандер

en: Sucre
uk: Сукре

en: Tolima
uk: Толіма

en: Valle del Cauca
uk: Вальє-дель-Каука

en: Vaupes
uk: Ваупес

en: Vichada
uk: Вічада

en: Alajuela
uk: Алагуела

en: Cartago
uk: Картаго

en: Guanacaste
uk: Гуанакасте

en: Heredia
uk: Гередія

en: Puntarenas
uk: Пунтаренас

en: San Jose
uk: Сан-Хосе

en: Kosovo
uk: Косово

en: Vojvodina
uk: Воєводіна

en: Isla de la Juventud
uk: Ісла-де-ла-Хувентуд

en: Pinar del Rio
uk: Пінар-дель-Ріо

en: La Habana
uk: Гавана

en: Matanzas
uk: Матанзас

en: Cienfuegos
uk: Сьєнфуегос

en: Villa Clara
uk: Вілья-Клара

en: Sancti Spiritus
uk: Санкті-Спірітус

en: Camaguey
uk: Камагуей

en: Las Tunas
uk: Лас-Тунас

en: Granma
uk: Гранма

en: Holguin
uk: Ольгін

en: Santiago de Cuba
uk: Сантьяго-де-Куба

en: Boa Vista
uk: Боавішта

en: Brava
uk: Брава

en: Maio
uk: Майо

en: Mosteiros
uk: Мостейрос

en: Paul
uk: Паул

en: Porto Novo
uk: Порто-Ново

en: Ribeira Grande
uk: Рібейра-Гранде

en: Sal
uk: Сал

en: Sao Domingos
uk: Сан-Домінгос

en: Sao Filipe
uk: Сан-Філіпе

en: Sao Vicente
uk: Сан-Вісенті

en: Tarrafal
uk: Таррафал

en: Famagusta
uk: Фамагуста

en: Kyrenia
uk: Кіренія

en: Larnaca
uk: Ларнака

en: Limassol
uk: Лімасол

en: Nicosia
uk: Нікосія

en: Paphos
uk: Пафос

en: Brandenburg
uk: Бранденбург

en: Berlin
uk: Берлін

en: Baden-Württemberg
uk: Баден-Вюртемберг

en: Bayern
uk: Баварія

en: Bremen
uk: Бремен

en: Hessen
uk: Гессен

en: Hamburg
uk: Гамбург

en: Mecklenburg-Vorpommern
uk: Мекленбург-Західна Померанія

en: Niedersachsen
uk: Нижня Саксонія

en: Nordrhein-Westfalen
uk: Північна Рейн-Вестфалія

en: Rheinland-Pfalz
uk: Рейнланд-Пфальц

en: Schleswig-Holstein
uk: Шлезвіг-Гольштейн

en: Saarland
uk: Саар

en: Sachsen
uk: Саксонія

en: Sachsen-Anhalt
uk: Саксонія-Ангальт

en: Thüringen
uk: Тюрінгія

en: Dikhil
uk: Дікіль

en: Obock
uk: Обок

en: Distrito Nacional
uk: Національний округ

en: Azua
uk: Асуа

en: Baoruco
uk: Баоруко

en: Barahona
uk: Бараона

en: Dajabon
uk: Дахабон

en: Duarte
uk: Дуарте

en: Elias Pina
uk: Еліас-Пінья

en: El Seybo
uk: Ель-Сейбо

en: Espaillat
uk: Еспаят

en: Hato Mayor
uk: Ато-Майор

en: Independencia
uk: Індепенденсія

en: La Altagracia
uk: Ла-Алтаграсія

en: La Romana
uk: Ла-Романа

en: La Vega
uk: Ла-Вега

en: Maria Trinidad Sanchez
uk: Марія-Тринідад-Санчез

en: Monsenor Nouel
uk: Монсеньйор-Новель

en: Monte Cristi
uk: Монте-Кристі

en: Monte Plata
uk: Монте-Плата

en: Pedernales
uk: Педерналес

en: Peravia (Bani)
uk: Перавія (Бані)

en: Puerto Plata
uk: Пуерто-Плата

en: Salcedo
uk: Салкедо

en: Samana
uk: Самана

en: Sanchez Ramirez
uk: Санчес-Рамірес

en: San Cristobal
uk: Сан-Крістобаль

en: San Jose de Ocoa
uk: Сан-Хосе-де-Окоа

en: San Pedro de Macoris
uk: Сан-Педро-де-Макоріс

en: Santiago
uk: Сантьяго

en: Santiago Rodriguez
uk: Сантьяго-Родрігес

en: Santo Domingo
uk: Санто-Домінго

en: Valverde
uk: Вальверде

en: Adrar
uk: Адрар

en: Ain Defla
uk: Айн-Дефля

en: Ain Temouchent
uk: Айн-Темушент

en: Annaba
uk: Аннаба

en: Batna
uk: Батна

en: Bechar
uk: Бешар

en: Bejaia
uk: Беджая

en: Biskra
uk: Біскра

en: Blida
uk: Бліда

en: Bordj Bou Arreridj
uk: Бордж-Бу-Аррерідж

en: Bouira
uk: Буїра

en: Boumerdes
uk: Бумердес

en: Chlef
uk: Шлеф

en: Constantine
uk: Константіна

en: Djelfa
uk: Джельфа

en: El Bayadh
uk: Ель-Баяд

en: El Oued
uk: Ель-Уед

en: El Tarf
uk: Ат-Тарф

en: Ghardaia
uk: Гардая

en: Guelma
uk: Гельма

en: Illizi
uk: Іллізі

en: Jijel
uk: Джиджель

en: Khenchela
uk: Хеншела

en: Laghouat
uk: Лагуат

en: Medea
uk: Медея

en: Mila
uk: Міла

en: Mostaganem
uk: Мостаганем

en: Naama
uk: Наама

en: Oran
uk: Оран

en: Ouargla
uk: Уаргла

en: Oum el-Bouaghi
uk: Ум-ель-Буакі

en: Relizane
uk: Релізана

en: Saida
uk: Саїда

en: Setif
uk: Сетіф

en: Sidi Bel Abbes
uk: Сіді-Бель-Аббес

en: Skikda
uk: Скікда

en: Souk Ahras
uk: Сук-Ахрас

en: Tamanghasset
uk: Таманрассет

en: Tebessa
uk: Тебесса

en: Tindouf
uk: Тіндуф

en: Tissemsilt
uk: Тиссемсілт

en: Tizi Ouzou
uk: Тізі-Узу

en: Tlemcen
uk: Тлемсен

en: Azuay
uk: Асуай

en: Carchi
uk: Карчі

en: Orellana
uk: Орельяна

en: Esmeraldas
uk: Есмеральдас

en: Canar
uk: Каньяр

en: Guayas
uk: Гуаяс

en: Chimborazo
uk: Чимборасо

en: Imbabura
uk: Імбабура

en: Loja
uk: Лоха

en: Manabi
uk: Манабі

en: Napo
uk: Напо

en: El Oro
uk: Ель-Оро

en: Pichincha
uk: Пічінча

en: Los Rios
uk: Лос-Ріос

en: Morona-Santiago
uk: Морона-Сантьяго

en: Tungurahua
uk: Тунґурагуа

en: Sucumbios
uk: Сукумбіос

en: Galapagos
uk: Галапагос

en: Cotopaxi
uk: Котопахі

en: Pastaza
uk: Пастаза

en: Ash Sharqiyah
uk: Еш-Шаркійя

en: Albacete
uk: Альбасете

en: Alicante
uk: Аліканте

en: Asturias
uk: Астурія

en: Badajoz
uk: Бадахос

en: Barcelona
uk: Барселона

en: Burgos
uk: Бургос

en: Cantabria
uk: Кантабрія

en: Ciudad Real
uk: Сьюдад-Реаль

en: Cuenca
uk: Куенца

en: Girona
uk: Жерона

en: Granada
uk: Гранада

en: Guadalajara
uk: Гвадалахара

en: Huelva
uk: Уельва

en: Huesca
uk: Уеска

en: Leon
uk: Леон

en: Lleida
uk: Льєда

en: Lugo
uk: Луго

en: Madrid
uk: Мадрид

en: Murcia
uk: Мурсія

en: Navarra
uk: Наварра

en: Ourense
uk: Веренсе

en: Palencia
uk: Паленсія

en: Las Palmas
uk: Лас-Пальмас

en: Pontevedra
uk: Понтеведра

en: Salamanca
uk: Саламанка

en: Segovia
uk: Сеговія

en: Sevilla
uk: Севілья

en: Soria
uk: Сорія

en: Tarragona
uk: Таррагона

en: Teruel
uk: Теруель

en: Toledo
uk: Толедо

en: Valencia
uk: Валенсія

en: Valladolid
uk: Вальядолід

en: Vizcaya
uk: Визкайя

en: Zamora
uk: Замора

en: Zaragoza
uk: Cарагоса

en: Afar
uk: Афар

en: Oromia
uk: Оромія

en: Somali
uk: Сомалі

en: Dire Dawa
uk: Дире-Дауа

en: Rotuma
uk: Ротума

en: Chuuk
uk: Чуук

en: Kosrae
uk: Косре

en: Pohnpei
uk: Понпеї

en: Yap
uk: Яп

en: Ain
uk: Ен

en: Aisne
uk: Ена

en: Allier
uk: Альє

en: Ardèche
uk: Ардеш

en: Ardennes
uk: Арденни

en: Ariège
uk: Арьєж

en: Aube
uk: Об

en: Aude
uk: Од

en: Aveyron
uk: Аверон

en: Bouches-du-Rhône
uk: Буш-дю-Рон

en: Calvados
uk: Кальвадос

en: Cantal
uk: Канталь

en: Charente
uk: Шаранта

en: Charente-Maritime
uk: Приморська Шаранта

en: Cher
uk: Шер

en: Corrèze
uk: Коррез

en: Corse-du-Sud
uk: Південна Корсика

en: Haute-Corse
uk: Верхня Корсика

en: Côte-d'Or
uk: Кот-д’Ор

en: Côtes-d'Armor
uk: Кот-д’Армор

en: Creuse
uk: Крьоз

en: Dordogne
uk: Дордонь

en: Doubs
uk: Ду

en: Drôme
uk: Дром

en: Eure
uk: Ер

en: Eure-et-Loir
uk: Ер і Луар

en: Finistère
uk: Фіністер

en: Gard
uk: Гар

en: Haute-Garonne
uk: Верхня Гаронна

en: Gers
uk: Жер

en: Gironde
uk: Жиронда

en: Hérault
uk: Еро

en: Ille-et-Vilaine
uk: Іль-та-Вілен

en: Indre
uk: Ендр

en: Indre-et-Loire
uk: Ендр-і-Луара

en: Isère
uk: Ізер

en: Landes
uk: Ланди

en: Loir-et-Cher
uk: Луар і Шер

en: Loire
uk: Луара

en: Haute-Loire
uk: Верхня Луара

en: Loire-Atlantique
uk: Атлантична Луара

en: Loiret
uk: Луаре

en: Lot
uk: Лот

en: Lot-et-Garonne
uk: Ло і Гаронна

en: Lozère
uk: Лозер

en: Maine-et-Loire
uk: Мен і Луара

en: Manche
uk: Манш

en: Marne
uk: Марна

en: Haute-Marne
uk: Верхня Марна

en: Mayenne
uk: Майенн

en: Meurthe-et-Moselle
uk: Мьорт і Мозель

en: Meuse
uk: Мьоз

en: Morbihan
uk: Морбіан

en: Moselle
uk: Мозель

en: Nièvre
uk: Ньєвр

en: Nord
uk: Північний регіон

en: Oise
uk: Уаза

en: Orne
uk: Орн

en: Pas-de-Calais
uk: Па-де-Кале

en: Puy-de-Dôme
uk: Пюї-де-Дом

en: Pyrénées-Atlantiques
uk: Атлантичні Піренеї

en: Hautes-Pyrénées
uk: Верхні Піренеї

en: Pyrénées-Orientales
uk: Східні Піренеї

en: Bas-Rhin
uk: Нижній Рейн

en: Haut-Rhin
uk: Верхній Рейн

en: Rhône
uk: Рона

en: Haute-Saône
uk: Верхня Сона

en: Saône-et-Loire
uk: Сона і Луара

en: Sarthe
uk: Сарта

en: Savoie
uk: Савойя

en: Haute-Savoie
uk: Верхня Савойя

en: Paris
uk: Париж

en: Seine-Maritime
uk: Приморська Сена

en: Seine-et-Marne
uk: Сена і Марна

en: Yvelines
uk: Івелін

en: Deux-Sèvres
uk: Дьо-Севр

en: Somme
uk: Сомма

en: Tarn
uk: Тарн

en: Tarn-et-Garonne
uk: Тарн і Гаронна

en: Vendée
uk: Вандея

en: Vienne
uk: Вьєнна

en: Haute-Vienne
uk: Верхня Вьєнна

en: Vosges
uk: Вогези

en: Yonne
uk: Йонна

en: Territoire de Belfort
uk: Територія Бельфор

en: Essonne
uk: Ессонн

en: Hauts-de-Seine
uk: Верхня Сена

en: Seine-Saint-Denis
uk: Сена-Сен-Дені

en: Val-de-Marne
uk: Валь-де-Марн

en: Val-d'Oise
uk: Валь-д'Уаз

en: Estuaire
uk: Естуер

en: Haut-Ogooue
uk: Верхнє Огове

en: Moyen-Ogooue
uk: Середнє Огове

en: Ngounie
uk: Нгуні

en: Nyanga
uk: Ньянга

en: Ogooue-Ivindo
uk: Огове-Івіндо

en: Ogooue-Maritime
uk: Огове-Марітім

en: Woleu-Ntem
uk: Волю-Нтем

en: Saint David
uk: Сент-Девід

en: Saint Patrick
uk: Сент-Патрік

en: Beyla
uk: Бейла

en: Boffa
uk: Боффа

en: Coyah
uk: Коя

en: Dabola
uk: Дабола

en: Dalaba
uk: Далаба

en: Dinguiraye
uk: Дінгуїрає

en: Faranah
uk: Фарана

en: Fria
uk: Фрія

en: Gaoual
uk: Гауаль

en: Kankan
uk: Канкан

en: Kindia
uk: Кіндія

en: Kissidougou
uk: Кіссідугу

en: Koubia
uk: Кубья

en: Koundara
uk: Кундара

en: Kouroussa
uk: Курусса

en: Lola
uk: Лола

en: Macenta
uk: Масента

en: Mamou
uk: Маму

en: Mandiana
uk: Мандіана

en: Pita
uk: Піта

en: Siguiri
uk: Сігуїрі

en: Yomou
uk: Йому

en: Alta Verapaz
uk: Альта-Верапас

en: Baja Verapaz
uk: Баха-Верапас

en: Chimaltenango
uk: Чимальтенанго

en: Chiquimula
uk: Чикімула

en: El Progreso
uk: Ель-Прогресо

en: Escuintla
uk: Ескуінтла

en: Huehuetenango
uk: Уеуетенанго

en: Izabal
uk: Ісабаль

en: Jalapa
uk: Халапа

en: Jutiapa
uk: Хутьяпа

en: Quetzaltenango
uk: Кесальтенанго

en: Retalhuleu
uk: Реталулеу

en: Sacatepequez
uk: Сакатепекес

en: San Marcos
uk: Сан-Маркос

en: Santa Rosa
uk: Санта-Роза

en: Solola
uk: Солола

en: Suchitepequez
uk: Сучитепекес

en: Totonicapan
uk: Тотонікапан

en: Zacapa
uk: Закапа

en: Barima-Waini
uk: Барима-Ваїні

en: Cuyuni-Mazaruni
uk: Каюні-Мазаруні

en: Demerara-Mahaica
uk: Демерара-Махаїка

en: East Berbice-Corentyne
uk: Східна Бербіс-Корентіна

en: Essequibo Islands-West Demerara
uk: Острови Ессекібо-Західна Демерара

en: Mahaica-Berbice
uk: Махаїка-Бербіс

en: Pomeroon-Supenaam
uk: Померун-Супенаам

en: Potaro-Siparuni
uk: Потаро-Сіпаруні

en: Upper Demerara-Berbice
uk: Верхня Демерара-Бербіс

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
uk: Верхнє Такуту-Верхнє Ессекібо

en: Choluteca
uk: Чолутека

en: Colon
uk: Двокрапка

en: Comayagua
uk: Комаягуа

en: Gracias a Dios
uk: Грасіас-а-Дьос

en: La Paz
uk: Ла-Пас

en: Lempira
uk: Лемпіра

en: Ocotepeque
uk: Окотепеке

en: Olancho
uk: Оланчо

en: Valle
uk: Вальє

en: Yoro
uk: Йоро

en: Artibonite
uk: Артибоніт

en: Centre
uk: Центральний регіон

en: Nord-Est
uk: Північно-східний департамент

en: Nord-Ouest
uk: Північно-західний регіон

en: Ouest
uk: Західний регіон

en: Sud
uk: Південний регіон

en: Sud-Est
uk: Південно-східний департамент

en: Budapest
uk: Будапешт

en: Bács-Kiskun
uk: Бач-Кішкун

en: Baranya
uk: Баранья

en: Békés
uk: Бекеш

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
uk: Боршод-Абауй-Земплен

en: Csongrád
uk: Чонград

en: Fejér
uk: Фейєр

en: Hajdú-Bihar
uk: Хайду-Біхар

en: Heves
uk: Гевеш

en: Komárom-Esztergom
uk: Комаром-Естергом

en: Nógrád
uk: Ноград

en: Pest
uk: Пешт

en: Somogy
uk: Шомодь

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
uk: Сабольч-Сатмар-Берег

en: Tolna
uk: Толна

en: Vas
uk: Ваш

en: Veszprém
uk: Веспрем

en: Zala
uk: Зала

en: Bali
uk: Балі

en: Banten
uk: Бантен

en: Bengkulu
uk: Бенгкулу

en: Gorontalo
uk: Горонтало

en: Jambi
uk: Джамбі

en: Jawa Barat
uk: Західна Ява

en: Jawa Tengah
uk: Центральна Ява

en: Jawa Timur
uk: Східна Ява

en: Kalimantan Barat
uk: Західний Калімантан

en: Kalimantan Selatan
uk: Південний Калімантан

en: Kalimantan Tengah
uk: Центральний Калімантан

en: Kalimantan Timur
uk: Східний Калімантан

en: Lampung
uk: Лампунг

en: Maluku
uk: Малуку

en: Maluku Utara
uk: Північний Молукку

en: Nusa Tenggara Barat
uk: Західна Нуса-Тенггара

en: Nusa Tenggara Timur
uk: Східна Нуса-Тенггара

en: Papua
uk: Папуа

en: Riau
uk: Ріау

en: Sulawesi Selatan
uk: Південне Сулавесі

en: Sulawesi Tengah
uk: Центральне Сулавесі

en: Sulawesi Tenggara
uk: Південно-східне Сулавесі

en: Sulawesi Utara
uk: Північне Сулавесі

en: Sumatera Barat
uk: Західна Суматра

en: Sumatera Selatan
uk: Південна Суматра

en: Sumatera Utara
uk: Північна Суматра

en: Jerusalem
uk: Єрусалим

en: Andhra Pradesh
uk: Андгра-Прадеш

en: Arunachal Pradesh
uk: Аруначал-Прадеш

en: Assam
uk: Ассам

en: Bihar
uk: Біхар

en: Chhattisgarh
uk: Чхаттісґарх

en: Goa
uk: Гоя

en: Gujarat
uk: Гуджарат

en: Haryana
uk: Хар’яна

en: Himachal Pradesh
uk: Хімачал-Прадеш

en: Jammu and Kashmir
uk: Джамму і Кашмір

en: Jharkhand
uk: Джарханд

en: Karnataka
uk: Карнатака

en: Kerala
uk: Керала

en: Madhya Pradesh
uk: Мадх'я-Прадеш

en: Maharashtra
uk: Магараштра

en: Manipur
uk: Маніпур

en: Meghalaya
uk: Меґхалая

en: Mizoram
uk: Мізорам

en: Nagaland
uk: Нагаланд

en: Punjab
uk: Пенджаб

en: Rajasthan
uk: Раджастан

en: Sikkim
uk: Сіккім

en: Tamil Nadu
uk: Тамілнаду

en: Tripura
uk: Тріпура

en: Uttar Pradesh
uk: Уттар-Прадеш

en: West Bengal
uk: Західна Бенгалія

en: Chandigarh
uk: Чандігарх

en: Dadra and Nagar Haveli
uk: Дадра і Нагар-Хавелі

en: Daman and Diu
uk: Даман і Діу

en: Delhi
uk: Делі

en: Lakshadweep
uk: Лакшадвіп

en: An Najaf
uk: Ан-Наджаф

en: Austurland
uk: Східний сісл

en: Vesturland
uk: Вестюрланд

en: Barletta-Andria-Trani
uk: Барлетта-Андрія-Трані

en: Carbonia-Iglesias
uk: Карбонія-Іглезіас

en: Fermo
uk: Фермо

en: Forlì-Cesena
uk: Форлі-Чезена

en: Medio Campidano
uk: Медіо-Кампідано

en: Monza e Brianza
uk: Монца і Бріанца

en: Ogliastra
uk: Ольястра

en: Olbia-Tempio
uk: Ольбія-Темпіо

en: Al Karak
uk: Ель-Карак

en: Al Mafraq
uk: Ель-Мафрак

en: Irbid
uk: Ірбід

en: Jarash
uk: Джараш

en: Nyanza
uk: Ньянза

en: Rift Valley
uk: Рифт-Валлі

en: Bishkek
uk: Бішкек

en: Batken
uk: Баткенська область

en: Jalal-Abad
uk: Джелалабадська область

en: Naryn
uk: Наринська область

en: Osh
uk: Ошська область

en: Talas
uk: Таласька область

en: Banteay Meanchey
uk: Бантеаймеантьєй

en: Kampong Cham
uk: Кампонгтям

en: Kampong Chhnang
uk: Кампонгчнанг

en: Kampot
uk: Кампот

en: Kandal
uk: Кандал

en: Preah Vihear
uk: Преахвіхеа

en: Prey Veng
uk: Прейвенг

en: Svay Rieng
uk: Свайріенг

en: Grande Comore
uk: Великий Комор

en: Anjouan
uk: Анжуан

en: Moheli
uk: Мвалі

en: Christ Church Nichola Town
uk: Крайст-Черч-Нікола-Таун

en: Saint Anne Sandy Point
uk: Сент-Енн-Сенді-Пойнт

en: Saint George Basseterre
uk: Сент-Джордж-Бастер

en: Saint George Gingerland
uk: Сент-Джордж-Джинджерленд

en: Saint James Windward
uk: Сент-Джеймс-Віндворд

en: Saint John Figtree
uk: Сент-Джон-Фігтрі

en: Saint Mary Cayon
uk: Сент-Мері-Кайон

en: Saint Paul Charlestown
uk: Сент-Пол-Чарлстаун

en: Saint Peter Basseterre
uk: Сент-Пітер-Бастер

en: Saint Thomas Lowland
uk: Сент-Томас-Лоуленд

en: Saint Thomas Middle Island
uk: Сент-Томас-Мідл-Айленд

en: Trinity Palmetto Point
uk: Трініті-Палметто-Пойнт

en: Chagang-do
uk: Чагандо

en: Hwanghae-bukto
uk: Хванхе-пукто

en: Hwanghae-namdo
uk: Хванхе-намдо

en: Kangwon-do
uk: Канвон

en: Vientiane
uk: В'єнтьян

en: Houaphan
uk: Хуапхан

en: Khammouan
uk: Кхаммуан

en: Louang Namtha
uk: Луангнамтха

en: Xaignabouli
uk: Сайнябулі

en: Anse-la-Raye
uk: Анс-Лавуа

en: Castries
uk: Кастрі

en: Choiseul
uk: Шуазель

en: Dauphin
uk: Дофін

en: Dennery
uk: Деннер

en: Gros-Islet
uk: Грос-Айлет

en: Laborie
uk: Лабори

en: Micoud
uk: Мікуд

en: Praslin
uk: Преслін

en: Soufriere
uk: Суфрієр

en: Vieux-Fort
uk: Вйо-Фор

en: Vaduz
uk: Вадуц

en: Schaan
uk: Шаан

en: Balzers
uk: Бальцерс

en: Triesen
uk: Трізен

en: Eschen
uk: Ешен

en: Mauren
uk: Маурен

en: Triesenberg
uk: Трізенберг

en: Ruggell
uk: Руггель

en: Gamprin
uk: Гампрін

en: Schellenberg
uk: Шелленберг

en: Planken
uk: Планкен

en: Bomi
uk: Бомі

en: Bong
uk: Бонг

en: Grand Bassa
uk: Гранд-Басса

en: Grand Cape Mount
uk: Гранд-Кейп-Маунт

en: Grand Gedeh
uk: Гранд-Геде

en: Grand Kru
uk: Гранд-Кру

en: Lofa
uk: Лофа

en: Margibi
uk: Маргібі

en: Montserrado
uk: Монтсеррадо

en: Nimba
uk: Німба

en: Sinoe
uk: Сіное

en: Berea
uk: Береа

en: Butha-Buthe
uk: Бута-Буте

en: Leribe
uk: Лерібе

en: Mafeteng
uk: Мафетенг

en: Maseru
uk: Масеру

en: Mohale's Hoek
uk: Мохалес-Хук

en: Mokhotlong
uk: Мокотлонг

en: Qacha's Nek
uk: Цгачас-Нек

en: Quthing
uk: Цгутінг

en: Thaba-Tseka
uk: Таба-Цека

en: Al Jufrah
uk: Ель-Джуфра

en: Al Kufrah
uk: Ель-Куфра

en: Darnah
uk: Дерна

en: Murzuq
uk: Марзук

en: Surt
uk: Сурт

en: Agadir
uk: Агадір

en: Azilal
uk: Азілаль

en: Beni Mellal
uk: Бені-Меллал

en: Ben Slimane
uk: Бен-Сліман

en: Boulemane
uk: Бульман

en: El Jadida
uk: Ель-Джадіда

en: Essaouira
uk: Ес-Сувейра

en: Fes
uk: Фес

en: Figuig
uk: Фігуїг

en: Guelmim
uk: Гулімін

en: Ifrane
uk: Іфран

en: Kenitra
uk: Кенітра

en: Khemisset
uk: Хемісет

en: Khenifra
uk: Хеніфра

en: Khouribga
uk: Хурібжа

en: Laayoune
uk: Ель-Аюн

en: Larache
uk: Лараш

en: Marrakech
uk: Марракеш

en: Meknes
uk: Мекнес

en: Nador
uk: Надор

en: Ouarzazate
uk: Варзазат

en: Oujda
uk: Уджда

en: Rabat-Sale
uk: Рабат-Сале

en: Safi
uk: Сафі

en: Settat
uk: Сеттат

en: Sidi Kacem
uk: Сіді-Касем

en: Tan-Tan
uk: Тан-Тан

en: Taounate
uk: Таунат

en: Taroudannt
uk: Тарудант

en: Tata
uk: Тата

en: Taza
uk: Таза

en: Tetouan
uk: Тетуан

en: Tiznit
uk: Тізніт

en: Cahul
uk: Кагул

en: Orhei
uk: Оргей

en: Soroca
uk: Сорока

en: Tighina
uk: Тягиня

en: Ungheni
uk: Унгень

en: Ailinglaplap
uk: Айлінглапалап

en: Ailuk
uk: Айлук

en: Arno
uk: Арно

en: Aur
uk: Аур

en: Ebon
uk: Ебон

en: Enewetak
uk: Еніветок

en: Jabat
uk: Джабат

en: Jaluit
uk: Джалуїт

en: Kili
uk: Кілі

en: Lae
uk: Лае

en: Lib
uk: Ліб

en: Likiep
uk: Лікіеп

en: Majuro
uk: Маджуро

en: Maloelap
uk: Малоелап

en: Mejit
uk: Меджит

en: Mili
uk: Мілі

en: Namu
uk: Наму

en: Rongelap
uk: Ронгелап

en: Ujae
uk: Уджае

en: Utirik
uk: Утірік

en: Wotho
uk: Вото

en: Wotje
uk: Вотхе

en: Gao
uk: Гао

en: Kayes
uk: Каєс

en: Kidal
uk: Кідаль

en: Koulikoro
uk: Кулікоро

en: Mopti
uk: Мопті

en: Sikasso
uk: Сікасо

en: Tombouctou
uk: Тімбукту

en: Ayeyarwady
uk: Іраваді

en: Bago
uk: Баго

en: Magway
uk: Магуей

en: Mandalay
uk: Мандалай

en: Sagaing
uk: Сагайн

en: Tanintharyi
uk: Танінтайї

en: Yangon
uk: Янгон

en: Orhon
uk: Орхон

en: Darhan uul
uk: Дархан-Уул

en: Hentiy
uk: Хентій

en: Hovd
uk: Говд

en: Uvs
uk: Увс

en: Selenge
uk: Селенге

en: Dzavhan
uk: Завхан

en: Dornod
uk: Дорнод

en: Bulgan
uk: Булган

en: Bayanhongor
uk: Баянхонгор

en: Arhangay
uk: Архангай

en: Assaba
uk: Ассаба

en: Brakna
uk: Бракна

en: Gorgol
uk: Горгол

en: Guidimaka
uk: Кудімага

en: Inchiri
uk: Інширі

en: Tagant
uk: Тагант

en: Tiris Zemmour
uk: Тіріс-Земмур

en: Trarza
uk: Трарза

en: Nouakchott
uk: Нуакшот

en: Saint Georges
uk: Сент-Джордж

en: Attard
uk: Аттард

en: Balzan
uk: Балзан

en: Birkirkara
uk: Біркіркара

en: Bormla
uk: Бормла

en: Floriana
uk: Флоріана

en: Gudja
uk: Гудья

en: Iklin
uk: Іклін

en: Isla
uk: Ісла

en: Kalkara
uk: Калькара

en: Kirkop
uk: Кіркоп

en: Lija
uk: Лія

en: Marsa
uk: Марса

en: Marsaskala
uk: Марсаскала

en: Marsaxlokk
uk: Марсашлокк

en: Mdina
uk: Мдіна

en: Mosta
uk: Моста

en: Msida
uk: Мсіда

en: Mtarfa
uk: Мтарфа

en: Naxxar
uk: Нашшар

en: Paola
uk: Паола

en: Qormi
uk: Кормі

en: Qrendi
uk: Кренді

en: Santa Venera
uk: Санта-Венера

en: Sliema
uk: Сліма

en: Tarxien
uk: Таршин

en: Valletta
uk: Валетта

en: Fontana
uk: Фонтана

en: Munxar
uk: Муншар

en: Nadur
uk: Надур

en: Qala
uk: Кала

en: San Lawrenz
uk: Сан-Лауренц

en: Sannat
uk: Саннат

en: Xewkija
uk: Шеукія

en: Curepipe
uk: Курепіп

en: Port Louis
uk: Порт-Луї

en: Quatre Bornes
uk: Кватре-Борне

en: Vacoas-Phoenix
uk: Ваку-Фенікс

en: Agalega Islands
uk: Острови Агалега

en: Black River
uk: Рівьер-Нуар

en: Flacq
uk: Флак

en: Grand Port
uk: Гранд-Порт

en: Moka
uk: Мока

en: Pamplemousses
uk: Памплемус

en: Plaines Wilhems
uk: Плен-Вілем

en: Riviere du Rempart
uk: Рів'єр-дю-Рампар

en: Savanne
uk: Саван

en: Balaka
uk: Балака

en: Blantyre
uk: Блантира

en: Chikwawa
uk: Чиквава

en: Chiradzulu
uk: Чирадзулу

en: Chitipa
uk: Читіпа

en: Dedza
uk: Дедза

en: Dowa
uk: Дова

en: Karonga
uk: Каронга

en: Kasungu
uk: Касунгу

en: Likoma
uk: Лікома

en: Lilongwe
uk: Лілонгве

en: Machinga
uk: Мачінга

en: Mangochi
uk: Мангочі

en: Mchinji
uk: Мчиньї

en: Mulanje
uk: Муланьє

en: Mwanza
uk: Мванза

en: Mzimba
uk: Мзімба

en: Ntcheu
uk: Нтчеу

en: Nkhata Bay
uk: Затока Нкхата

en: Nkhotakota
uk: Нкхотакота

en: Nsanje
uk: Нсаньє

en: Ntchisi
uk: Нтчісі

en: Phalombe
uk: Фаломбе

en: Rumphi
uk: Румфі

en: Salima
uk: Саліма

en: Thyolo
uk: Тйоло

en: Zomba
uk: Зомба

en: Aguascalientes
uk: Аґуаскальєнтес

en: Baja California
uk: Баха-Каліфорнія

en: Baja California Sur
uk: Баха-Каліфорнія-Сюр

en: Campeche
uk: Кампече

en: Chiapas
uk: Чіапас

en: Chihuahua
uk: Чиуауа

en: Coahuila
uk: Коауїла

en: Colima
uk: Коліма

en: Durango
uk: Дуранґо

en: Guanajuato
uk: Ґуанахуато

en: Guerrero
uk: Ґерреро

en: Hidalgo
uk: Ідальґо

en: Jalisco
uk: Халіско

en: Morelos
uk: Морелос

en: Nayarit
uk: Наяріт

en: Oaxaca
uk: Оахака

en: Puebla
uk: Пуебла

en: Quintana Roo
uk: Кінтана-Роо

en: San Luis Potosi
uk: Сан-Луїс-Потосі

en: Sinaloa
uk: Сіналоа

en: Sonora
uk: Сонора

en: Tabasco
uk: Табаско

en: Tamaulipas
uk: Тамауліпас

en: Tlaxcala
uk: Тлашкала

en: Veracruz
uk: Веракрус

en: Zacatecas
uk: Сакатекас

en: Cabo Delgado
uk: Кабу-Делгаду

en: Gaza
uk: Газа

en: Inhambane
uk: Іньямбане

en: Manica
uk: Маніка

en: Maputo
uk: Мапуту

en: Niassa
uk: Ньяса

en: Sofala
uk: Софала

en: Tete
uk: Тете

en: Zambezia
uk: Замбезія

en: Caprivi
uk: Капріві

en: Erongo
uk: Еронго

en: Hardap
uk: Хардап

en: Karas
uk: Карас

en: Khomas
uk: Хомас

en: Kunene
uk: Кунене

en: Ohangwena
uk: Охангвена

en: Omaheke
uk: Омахеке

en: Omusati
uk: Омусаті

en: Oshana
uk: Ошана

en: Oshikoto
uk: Ошикото

en: Otjozondjupa
uk: Очосондьюпа

en: Abia
uk: Абія

en: Adamawa
uk: Адамава

en: Akwa Ibom
uk: Аква-Ібом

en: Anambra
uk: Анамбра

en: Bauchi
uk: Баучі

en: Bayelsa
uk: Баєлса

en: Benue
uk: Бенуе

en: Borno
uk: Борно

en: Cross River
uk: Кросс-Рівер

en: Ebonyi
uk: Ебоньї

en: Edo
uk: Едо

en: Ekiti
uk: Екіті

en: Enugu
uk: Енугу

en: Gombe
uk: Гомбе

en: Imo
uk: Імо

en: Jigawa
uk: Джігава

en: Kaduna
uk: Кадуна

en: Kano
uk: Кано

en: Katsina
uk: Кацина

en: Kebbi
uk: Кеббі

en: Kogi
uk: Когі

en: Kwara
uk: Квара

en: Lagos
uk: Лагос

en: Nassarawa
uk: Нассарава

en: Ogun
uk: Огун

en: Ondo
uk: Ондо

en: Osun
uk: Осун

en: Oyo
uk: Ойо

en: Rivers
uk: Ріверс

en: Sokoto
uk: Сокото

en: Taraba
uk: Тараба

en: Yobe
uk: Йобе

en: Zamfara
uk: Замфара

en: Boaco
uk: Боако

en: Carazo
uk: Карасо

en: Chinandega
uk: Чінандега

en: Chontales
uk: Чонталес

en: Esteli
uk: Естелі

en: Jinotega
uk: Хінотега

en: Madriz
uk: Мадрис

en: Managua
uk: Манагуа

en: Masaya
uk: Масая

en: Matagalpa
uk: Матагальпа

en: Nueva Segovia
uk: Нуева-Сеговія

en: Rivas
uk: Рівас

en: Rio San Juan
uk: Ріо-Сан-Хуан

en: Akershus
uk: Акершус

en: Aust-Agder
uk: Східний Агдер

en: Buskerud
uk: Бускеруд

en: Finnmark
uk: Фіннмарк

en: Hedmark
uk: Хедмарк

en: Hordaland
uk: Хордаланд

en: Nordland
uk: Нурланд

en: Nord-Trondelag
uk: Нур-Тренделаг

en: Oppland
uk: Уппланд

en: Oslo
uk: Осло

en: Ostfold
uk: Естфол

en: Rogaland
uk: Ругаланд

en: Sogn og Fjordane
uk: Согн-ог-Ф'юране

en: Sor-Trondelag
uk: Сер-Тренделаг

en: Telemark
uk: Телемарк

en: Troms
uk: Тромс

en: Vest-Agder
uk: Вест-Агдер

en: Vestfold
uk: Вестфолд

en: Bagmati
uk: Багматі

en: Bheri
uk: Бхері

en: Dhawalagiri
uk: Дхавалагірі

en: Gandaki
uk: Гандакі

en: Janakpur
uk: Джанакпур

en: Karnali
uk: Карналі

en: Kosi
uk: Косі

en: Lumbini
uk: Лумбіні

en: Mahakali
uk: Махакалі

en: Mechi
uk: Мечі

en: Narayani
uk: Нараяні

en: Rapti
uk: Рапті

en: Sagarmatha
uk: Сагарматха

en: Seti
uk: Сетхі

en: Aiwo
uk: Айво

en: Anabar
uk: Анабар

en: Anetan
uk: Анетан

en: Anibare
uk: Анібар

en: Baiti
uk: Баїті

en: Boe
uk: Бое

en: Buada
uk: Буада

en: Denigomodu
uk: Денігомоду

en: Ewa
uk: Ева

en: Ijuw
uk: Іюв

en: Meneng
uk: Мененг

en: Nibok
uk: Нібок

en: Uaboe
uk: Уабо

en: Yaren
uk: Ярен

en: Auckland
uk: Окленд

en: Bay of Plenty
uk: Бей-оф-Пленті

en: Canterbury
uk: Кентербері

en: Gisborne
uk: Гісборн

en: Hawke's Bay
uk: Гоукіс-Бей

en: Marlborough
uk: Марлборо

en: Manawatu-Wanganui
uk: Манавату-Вангануї

en: Nelson
uk: Нельсон

en: Northland
uk: Нортленд

en: Otago
uk: Отаго

en: Southland
uk: Саутленд

en: Taranaki
uk: Таранакі

en: Wellington
uk: Веллінгтон

en: Waikato
uk: Уайкато

en: West Coast
uk: Вест-Кост

en: Ad Dakhiliyah
uk: Ед-Дахілія

en: Al Batinah
uk: Ель-Батіна

en: Al Wusta
uk: Аль-Вуста

en: Az Zahirah
uk: Ез-Захіра

en: Masqat
uk: Маскат

en: Musandam
uk: Мусандам

en: Bocas del Toro
uk: Бокас-дель-Торо

en: Chiriqui
uk: Чирики

en: Cocle
uk: Кокле

en: Darien
uk: Дар'єн

en: Herrera
uk: Еррера

en: Los Santos
uk: Лос-Сантос

en: Veraguas
uk: Верагас

en: Ancash
uk: Анкаш

en: Arequipa
uk: Арекіпа

en: Ayacucho
uk: Аякучо

en: Cajamarca
uk: Кахамарка

en: Callao
uk: Каяо

en: Cusco
uk: Куско

en: Huancavelica
uk: Уанкавеліка

en: Ica
uk: Іка

en: La Libertad
uk: Ла-Лібертад

en: Lambayeque
uk: Ламбаеке

en: Lima
uk: Ліма

en: Loreto
uk: Лорето

en: Madre de Dios
uk: Мадре-де-Діос

en: Moquegua
uk: Мокегуа

en: Pasco
uk: Паско

en: Piura
uk: П'юра

en: Puno
uk: Пуно

en: Tacna
uk: Такна

en: Tumbes
uk: Тумбес

en: Ucayali
uk: Укаялі

en: Chimbu
uk: Чімбу

en: Eastern Highlands
uk: Східний Гайлендс

en: East New Britain
uk: Східна Нова Британія

en: East Sepik
uk: Східний Сепік

en: Enga
uk: Енга

en: Gulf
uk: Галф

en: Madang
uk: Маданг

en: Manus
uk: Манус

en: Milne Bay
uk: Мілн-Бей

en: Morobe
uk: Моробе

en: New Ireland
uk: Нова Ірландія

en: Southern Highlands
uk: Південний Гайлендс

en: Western Highlands
uk: Західний Гайлендс

en: West New Britain
uk: Західна Нова Британія

en: Abra
uk: Абра

en: Agusan del Norte
uk: Північний Агусан

en: Agusan del Sur
uk: Південний Агусан

en: Aklan
uk: Аклан

en: Albay
uk: Албай

en: Antique
uk: Антіке

en: Apayao
uk: Апаяо

en: Basilan
uk: Басілан

en: Batanes
uk: Батанес

en: Batangas
uk: Батангас

en: Biliran
uk: Біліран

en: Benguet
uk: Бенгет

en: Bohol
uk: Бохоль

en: Bukidnon
uk: Букіднон

en: Bulacan
uk: Булакан

en: Cagayan
uk: Кагаян

en: Camarines Norte
uk: Північний Камарінес

en: Camarines Sur
uk: Південний Камарінас

en: Camiguin
uk: Камігін

en: Capiz
uk: Капіс

en: Catanduanes
uk: Катандуанес

en: Cavite
uk: Кавіте

en: Cebu
uk: Себу

en: Davao del Norte
uk: Північний Давао

en: Davao del Sur
uk: Південний Давао

en: Davao Oriental
uk: Східний Давао

en: Eastern Samar
uk: Східний Самар

en: Guimaras
uk: Гімарас

en: Ifugao
uk: Іфугао

en: Ilocos Norte
uk: Північний Ілокос

en: Ilocos Sur
uk: Південний Ілокос

en: Iloilo
uk: Ілоіло

en: Isabela
uk: Ісабела

en: Laguna
uk: Лагуна

en: Lanao del Norte
uk: Північний Ланао

en: Lanao del Sur
uk: Південний Ланао

en: La Union
uk: Ла-Уніон

en: Leyte
uk: Лейте

en: Maguindanao
uk: Магінданао

en: Marinduque
uk: Маріндуке

en: Masbate
uk: Масбате

en: Mindoro Occidental
uk: Західний Міндоро

en: Mindoro Oriental
uk: Східний Міндоро

en: Misamis Occidental
uk: Західний Місаміс

en: Misamis Oriental
uk: Східний Місаміс

en: Mountain Province
uk: Гірська провінція

en: Negros Occidental
uk: Західний Негрос

en: Negros Oriental
uk: Східний Негрос

en: North Cotabato
uk: Північний Котабато

en: Northern Samar
uk: Північний Самар

en: Nueva Ecija
uk: Нуева-Есіха

en: Nueva Vizcaya
uk: Нуева-Віская

en: Palawan
uk: Палаван

en: Pampanga
uk: Пампанга

en: Pangasinan
uk: Пангасіанська

en: Quezon
uk: Кесон

en: Quirino
uk: Кіріно

en: Rizal
uk: Рісаль

en: Romblon
uk: Ромблон

en: Sarangani
uk: Сарангані

en: Siquijor
uk: Сікіхор

en: Sorsogon
uk: Сорсогон

en: South Cotabato
uk: Південний Котабато

en: Southern Leyte
uk: Південний Лейте

en: Sultan Kudarat
uk: Султан-Кударат

en: Sulu
uk: Сулу

en: Surigao del Norte
uk: Північний Сурігао

en: Surigao del Sur
uk: Південний Сурігао

en: Tarlac
uk: Тарлак

en: Tawi-Tawi
uk: Таві-Таві

en: Zambales
uk: Замбалес

en: Zamboanga del Norte
uk: Північна Замбоанга

en: Zamboanga del Sur
uk: Південна Замбоанга

en: Zamboanga Sibugay
uk: Замбоанга-Сібугей

en: Balochistan
uk: Белуджистан

en: Sindh
uk: Сінд

en: Kujawsko-Pomorskie
uk: Куявсько-Поморське воєводство

en: Lubelskie
uk: Люблінське воєводство

en: Lubuskie
uk: Любуське воєводство

en: Mazowieckie
uk: Мазовецьке воєводство

en: Opolskie
uk: Опольське воєводство

en: Podkarpackie
uk: Підкарпатське воєводство

en: Podlaskie
uk: Підляське воєводство

en: Pomorskie
uk: Поморське воєводство

en: Wielkopolskie
uk: Великопольське воєводство

en: Zachodniopomorskie
uk: Західнопоморське воєводство

en: Aveiro
uk: Авейро

en: Beja
uk: Бежа

en: Braga
uk: Брага

en: Castelo Branco
uk: Каштелу-Бранку

en: Coimbra
uk: Коїмбра

en: Faro
uk: Фаро

en: Guarda
uk: Гуарда

en: Leiria
uk: Лейрія

en: Lisboa
uk: Лісабон

en: Portalegre
uk: Порталегре

en: Porto
uk: Порту

en: Viana do Castelo
uk: Віана-ду-Каштелу

en: Vila Real
uk: Вілья-Реал

en: Viseu
uk: Візеу

en: Aimeliik
uk: Аймеліік

en: Airai
uk: Айраї

en: Angaur
uk: Ангаур

en: Kayangel
uk: Каянгел

en: Koror
uk: Корор

en: Melekeok
uk: Мелекеок

en: Ngaraard
uk: Нгараард

en: Ngarchelong
uk: Нгархелонг

en: Ngardmau
uk: Нгардмау

en: Ngatpang
uk: Нгатпанг

en: Ngchesar
uk: Нгхесар

en: Ngeremlengui
uk: Нгеремленгуї

en: Ngiwal
uk: Нгівал

en: Peleliu
uk: Пелеліу

en: Sonsorol
uk: Сонсорол

en: Alto Paraguay
uk: Альто-Парагвай

en: Amambay
uk: Амамбай

en: Cordillera
uk: Кордильєра

en: Presidente Hayes
uk: Пресіденте-Аєс

en: San Pedro
uk: Сан-Педро

en: Al Khawr
uk: Аль-Хор

en: Al Wakrah
uk: Аль-Вакра

en: Alba
uk: Алба

en: Arad
uk: Арад

en: Arges
uk: Арджеш

en: Bacau
uk: Бакеу

en: Bihor
uk: Біхор

en: Bistrita-Nasaud
uk: Бистриця-Несеуд

en: Botosani
uk: Ботошань

en: Braila
uk: Бреїла

en: Brasov
uk: Брашов

en: Bucuresti
uk: Бухарест

en: Buzau
uk: Бузеу

en: Calarasi
uk: Калараш

en: Caras-Severin
uk: Караш-Северін

en: Cluj
uk: Клуж

en: Constanta
uk: Констанца

en: Covasna
uk: Ковасна

en: Dolj
uk: Долж

en: Galati
uk: Галац

en: Giurgiu
uk: Джурджу

en: Gorj
uk: Горж

en: Harghita
uk: Харгіта

en: Hunedoara
uk: Хунедоара

en: Ialomita
uk: Яломіца

en: Iasi
uk: Ясси

en: Ilfov
uk: Ілфов

en: Maramures
uk: Марамуреш

en: Mehedinti
uk: Мехедінць

en: Mures
uk: Муреш

en: Neamt
uk: Нямц

en: Olt
uk: Олт

en: Prahova
uk: Прахова

en: Salaj
uk: Селаж

en: Sibiu
uk: Сибіу

en: Suceava
uk: Сучава

en: Teleorman
uk: Телеорман

en: Timis
uk: Тіміш

en: Tulcea
uk: Тульча

en: Vaslui
uk: Васлуй

en: Valcea
uk: Вилчя

en: Vrancea
uk: Вранча

en: Al Bahah
uk: Ель-Баха

en: Al Jawf
uk: Ель-Джауф

en: Al Madinah
uk: Ель-Мадіна

en: Al Qasim
uk: Ель-Касим

en: Jizan
uk: Джизан

en: Makkah
uk: Мекка

en: Najran
uk: Наджран

en: Tabuk
uk: Табук

en: Guadalcanal
uk: Гуадалканал

en: Isabel
uk: Ізабель

en: Makira
uk: Макіра

en: Malaita
uk: Малаїта

en: Rennell and Bellona
uk: Реннелл і Беллона

en: Temotu
uk: Темоту

en: Anse aux Pins
uk: Анз-о-Пен

en: Anse Boileau
uk: Анс-Буало

en: Anse Etoile
uk: Анс-Етуаль

en: Anse Louis
uk: Анс-Луї

en: Anse Royale
uk: Анс-Руаяль

en: Baie Lazare
uk: Бе-Лязар

en: Baie Sainte Anne
uk: Бе-Сент-Анн

en: Bel Air
uk: Бель-Ер

en: Bel Ombre
uk: Бель-Омбр

en: Cascade
uk: Каскад

en: Glacis
uk: Глясі

en: La Digue
uk: Ля-Діг

en: La Riviere Anglaise
uk: Ля-Рив'єр-Англез

en: Mont Buxton
uk: Мон-Бюкстон

en: Mont Fleuri
uk: Мон-Флері

en: Plaisance
uk: Плезанс

en: Pointe La Rue
uk: Пуент-ля-Рю

en: Port Glaud
uk: Порт-Гло

en: Saint Louis
uk: Сен-Луї

en: Takamaka
uk: Такамака

en: Ash Shamaliyah
uk: Аш-Шамалія

en: Stockholm
uk: Стокгольм

en: Kalmar
uk: Калмар

en: Acquaviva
uk: Аккуавіва

en: Borgo Maggiore
uk: Борго-Маджоре

en: Chiesanuova
uk: К'єзануова

en: Domagnano
uk: Доманьяно

en: Faetano
uk: Фаетано

en: Fiorentino
uk: Фйорентіно

en: Montegiardino
uk: Монтегардіно

en: Serravalle
uk: Серравалле

en: Dakar
uk: Дакар

en: Diourbel
uk: Діурбель

en: Fatick
uk: Фатік

en: Kaolack
uk: Каолак

en: Kolda
uk: Колда

en: Louga
uk: Луга

en: Matam
uk: Матам

en: Saint-Louis
uk: Сен-Луї

en: Tambacounda
uk: Тамбакунда

en: Thies
uk: Тієс

en: Ziguinchor
uk: Зигіншор

en: Awdal
uk: Авдал

en: Bakool
uk: Баколь

en: Banaadir
uk: Бенадір

en: Bay
uk: Бей

en: Galguduud
uk: Галгудуд

en: Gedo
uk: Гедо

en: Hiiraan
uk: Хіран

en: Jubbada Dhexe
uk: Середня Джубба

en: Jubbada Hoose
uk: Нижня Джубба

en: Mudug
uk: Мудуг

en: Nugaal
uk: Нугал

en: Sanaag
uk: Санааг

en: Shabeellaha Dhexe
uk: Середня Шабелле

en: Shabeellaha Hoose
uk: Нижня Шабелле

en: Sool
uk: Сул

en: Togdheer
uk: Тогдер

en: Woqooyi Galbeed
uk: Вокуй-Гальбід

en: Brokopondo
uk: Брокопондо

en: Coronie
uk: Короні

en: Marowijne
uk: Маровейне

en: Nickerie
uk: Ніккері

en: Paramaribo
uk: Парамарибо

en: Saramacca
uk: Сарамакка

en: Sipaliwini
uk: Сіпалівіні

en: Wanica
uk: Ваніка

en: Ahuachapan
uk: Ауачапан

en: Cabanas
uk: Кабаньас

en: Chalatenango
uk: Чалатенанґо

en: Morazan
uk: Моразан

en: San Miguel
uk: Сан-Мігель

en: Santa Ana
uk: Санта-Ана

en: San Vicente
uk: Сан-Вінсенте

en: Sonsonate
uk: Сонсонате

en: Usulutan
uk: Усулутан

en: Al Hasakah
uk: Аль-Хасаке

en: Ar Raqqah
uk: Ар-Ракка

en: Dayr az Zawr
uk: Дейр-ез-Зор

en: Dimashq
uk: Дамаск

en: Halab
uk: Алеппо

en: Idlib
uk: Ідліб

en: Hhohho
uk: Хохо

en: Lubombo
uk: Лубомбо

en: Manzini
uk: Манзіні

en: Batha
uk: Батха

en: Chari-Baguirmi
uk: Шарі-Багірмі

en: Guera
uk: Гера

en: Kanem
uk: Канем

en: Lac
uk: Лак

en: Logone Occidental
uk: Західний Логон

en: Logone Oriental
uk: Східний Логон

en: Moyen-Chari
uk: Середнє Шарі

en: Salamat
uk: Саламат

en: Tandjile
uk: Танджиле

en: Kara
uk: Кара

en: Samut Prakan
uk: Самутпракан

en: Nonthaburi
uk: Нонтхабурі

en: Pathum Thani
uk: Патхумтхані

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
uk: Аюттхая

en: Ang Thong
uk: Ангтхонг

en: Lop Buri
uk: Лопбурі

en: Sing Buri
uk: Сінгбурі

en: Chai Nat
uk: Чайнат

en: Saraburi
uk: Сарабурі

en: Chon Buri
uk: Чонбурі (Паттая)

en: Rayong
uk: Районг

en: Chanthaburi
uk: Чантхабурі

en: Trat
uk: Трат

en: Chachoengsao
uk: Чаченгсау

en: Prachin Buri
uk: Прачинбурі

en: Nakhon Nayok
uk: Накхоннайок

en: Sa Kaeo
uk: Сакеу

en: Nakhon Ratchasima
uk: Накхонратчасима

en: Buri Ram
uk: Бурірам

en: Surin
uk: Сурін

en: Si Sa Ket
uk: Сі Са Кет

en: Ubon Ratchathani
uk: Убонратчатхані

en: Yasothon
uk: Ясотхон

en: Chaiyaphum
uk: Чайяпхум

en: Amnat Charoen
uk: Амнатчарен

en: Nong Bua Lam Phu
uk: Нонгбуалампху

en: Khon Kaen
uk: Кхонкен

en: Udon Thani
uk: Удонтхані

en: Loei
uk: Лей

en: Nong Khai
uk: Нонгкай

en: Maha Sarakham
uk: Махасаракхам

en: Roi Et
uk: Ройет

en: Kalasin
uk: Каласін

en: Sakon Nakhon
uk: Саконнакхон

en: Nakhon Phanom
uk: Накхонпханом

en: Mukdahan
uk: Мукдахан

en: Chiang Mai
uk: Чіангмай

en: Lamphun
uk: Лампхун

en: Lampang
uk: Лампанг

en: Uttaradit
uk: Уттарадіт

en: Phrae
uk: Пхре

en: Nan
uk: Нан

en: Phayao
uk: Пхаяу

en: Chiang Rai
uk: Чіанграй

en: Mae Hong Son
uk: Мехонгсон

en: Nakhon Sawan
uk: Накхонсаван

en: Uthai Thani
uk: Утхайтхані

en: Kamphaeng Phet
uk: Кампхенгпхет

en: Tak
uk: Так

en: Sukhothai
uk: Сукхотхай

en: Phitsanulok
uk: Пхітсанулок

en: Phichit
uk: Пхічит

en: Ratchaburi
uk: Ратчабурі

en: Kanchanaburi
uk: Канчанабурі

en: Nakhon Pathom
uk: Накхонпатхом

en: Samut Sakhon
uk: Самутсакхон

en: Samut Songkhram
uk: Самутсонгкхрам

en: Phetchabun
uk: Пхетчабун

en: Phetchaburi
uk: Пхетбурі

en: Prachuap Khiri Khan
uk: Прачуапкхірікхан

en: Nakhon Si Thammarat
uk: Накхонсітхаммарат

en: Krabi
uk: Крабі

en: Phuket
uk: Пхукет

en: Surat Thani
uk: Сураттхані

en: Ranong
uk: Ранонг

en: Songkhla
uk: Сонгкла

en: Satun
uk: Сатун

en: Trang
uk: Транг

en: Pattani
uk: Паттані

en: Yala
uk: Яла

en: Narathiwat
uk: Наратхіват

en: Pattaya
uk: Паттая

en: Khatlon
uk: Хатлонська область

en: Sughd
uk: Согдійська область

en: Aileu
uk: Айлеу

en: Ainaro
uk: Айнару

en: Baucau
uk: Баукау

en: Bobonaro
uk: Бобонаро

en: Cova Lima
uk: Кова-Ліма

en: Dili
uk: Ділі

en: Ermera
uk: Ермера

en: Lautem
uk: Лаутем

en: Manatuto
uk: Манатуту

en: Manufahi
uk: Мануфахі

en: Oecussi
uk: Окусі

en: Viqueque
uk: Вікеке

en: Ben Arous
uk: Бен-Арус

en: Bizerte
uk: Бізерта

en: Gabes
uk: Габес

en: Gafsa
uk: Гафса

en: Jendouba
uk: Джендуба

en: Kairouan
uk: Кайруан

en: Kasserine
uk: Касерін

en: Kebili
uk: Кебілі

en: Mahdia
uk: Махдія

en: Medenine
uk: Меденін

en: Monastir
uk: Монастір

en: Nabeul
uk: Набуль

en: Sfax
uk: Сфакс

en: Siliana
uk: Сіліана

en: Sousse
uk: Сус

en: Tataouine
uk: Татауїн

en: Tozeur
uk: Таузар

en: Tunis
uk: Туніс

en: Zaghouan
uk: Загуан

en: Ha'apai
uk: Хаапаї

en: Tongatapu
uk: Тонгатапу

en: Vava'u
uk: Вавау

en: Adana
uk: Адана

en: Aksaray
uk: Аксарай

en: Amasya
uk: Амасья

en: Ankara
uk: Анкара

en: Antalya
uk: Анталья

en: Ardahan
uk: Ардахан

en: Artvin
uk: Артвін

en: Batman
uk: Батман

en: Bayburt
uk: Байбурт

en: Bilecik
uk: Біледжик

en: Bitlis
uk: Бітліс

en: Bolu
uk: Болу

en: Burdur
uk: Бурдур

en: Bursa
uk: Бурса

en: Denizli
uk: Денізлі

en: Edirne
uk: Едірне

en: Erzincan
uk: Ерзінджан

en: Erzurum
uk: Ерзурум

en: Gaziantep
uk: Газіантеп

en: Giresun
uk: Ґіресун

en: Hatay
uk: Хатай

en: Isparta
uk: Испарта

en: Karaman
uk: Караман

en: Kars
uk: Карс

en: Kastamonu
uk: Кастамону

en: Kayseri
uk: Кайсері

en: Kilis
uk: Кіліс

en: Kocaeli
uk: Коджаелі

en: Konya
uk: Конья

en: Malatya
uk: Малатья

en: Manisa
uk: Маніса

en: Mardin
uk: Мардін

en: Ordu
uk: Орду

en: Osmaniye
uk: Османіє

en: Rize
uk: Різе

en: Sakarya
uk: Сакарья

en: Samsun
uk: Самсун

en: Siirt
uk: Сіїрт

en: Sinop
uk: Синоп

en: Sivas
uk: Сивас

en: Tokat
uk: Токат

en: Trabzon
uk: Трабзон

en: Tunceli
uk: Тунджелі

en: Van
uk: Ван

en: Yalova
uk: Ялова

en: Yozgat
uk: Йозгат

en: Zonguldak
uk: Зонгулдак

en: Diego Martin
uk: Дієго-Мартін

en: Princes Town
uk: Прінсес-Таун

en: Sangre Grande
uk: Сангре-Гранде

en: Siparia
uk: Сіпарія

en: Port of Spain
uk: Порт-оф-Спейн

en: San Fernando
uk: Сан-Фернандо

en: Arima
uk: Аріма

en: Point Fortin
uk: Пойнт-Фортін

en: Chaguanas
uk: Чагуанас

en: Nanumanga
uk: Нануманга

en: Niutao
uk: Ніутао

en: Funafuti
uk: Фунафуті

en: Nanumea
uk: Нанумеа

en: Nui
uk: Нуї

en: Nukufetau
uk: Нукуфетау

en: Nukulaelae
uk: Нукулеле

en: Vaitupu
uk: Ваїтупу

en: Arusha
uk: Аруша

en: Dar es Salaam
uk: Дар-ес-Салам

en: Dodoma
uk: Додома

en: Iringa
uk: Ірінґа

en: Kagera
uk: Каґера

en: Kilimanjaro
uk: Кіліманджаро

en: Lindi
uk: Лінді

en: Manyara
uk: Маньяра

en: Mara
uk: Мара

en: Mbeya
uk: Мбея

en: Morogoro
uk: Мороґоро

en: Mtwara
uk: Мтвара

en: Pemba North
uk: Пемба Північна

en: Pemba South
uk: Пемба Південна

en: Pwani
uk: Пвані

en: Rukwa
uk: Руква

en: Ruvuma
uk: Рувума

en: Shinyanga
uk: Шіньянґа

en: Singida
uk: Сінґіда

en: Tabora
uk: Табора

en: Tanga
uk: Танґа

en: Zanzibar North
uk: Занзібар Північний

en: Kalangala
uk: Калангала

en: Kampala
uk: Кампала

en: Kayunga
uk: Каюнга

en: Kiboga
uk: Кібога

en: Luwero
uk: Луверо

en: Masaka
uk: Масака

en: Mpigi
uk: Мпігі

en: Mubende
uk: Мубенде

en: Mukono
uk: Муконо

en: Nakasongola
uk: Накасонгола

en: Rakai
uk: Ракай

en: Sembabule
uk: Сембабуле

en: Wakiso
uk: Вакісо

en: Bugiri
uk: Бугірі

en: Busia
uk: Бусія

en: Iganga
uk: Іганга

en: Jinja
uk: Джинджа

en: Kaberamaido
uk: Каберамайдо

en: Kamuli
uk: Камулі

en: Kapchorwa
uk: Капчорва

en: Katakwi
uk: Катакві

en: Kumi
uk: Кумі

en: Mayuge
uk: Маюге

en: Mbale
uk: Мбале

en: Pallisa
uk: Палліса

en: Sironko
uk: Сіронко

en: Soroti
uk: Сороті

en: Tororo
uk: Тороро

en: Adjumani
uk: Аджумані

en: Apac
uk: Апак

en: Arua
uk: Аруа

en: Gulu
uk: Гулу

en: Kitgum
uk: Кітгум

en: Kotido
uk: Котідо

en: Lira
uk: Ліра

en: Moroto
uk: Морото

en: Moyo
uk: Мойо

en: Nakapiripirit
uk: Накапіріпіріт

en: Nebbi
uk: Неббі

en: Pader
uk: Падер

en: Yumbe
uk: Юмбе

en: Bundibugyo
uk: Бундібугіо

en: Bushenyi
uk: Бушеньї

en: Hoima
uk: Хойма

en: Kabale
uk: Кабале

en: Kabarole
uk: Кабароле

en: Kamwenge
uk: Камвенге

en: Kanungu
uk: Канунгу

en: Kasese
uk: Касесе

en: Kibaale
uk: Кібаале

en: Kisoro
uk: Кісоро

en: Kyenjojo
uk: К’єнджоджо

en: Masindi
uk: Масінді

en: Mbarara
uk: Мбарара

en: Ntungamo
uk: Нтунгамо

en: Rukungiri
uk: Рукунгірі

en: Baker Island
uk: Острів Бейкер

en: Howland Island
uk: Острів Хауленд

en: Jarvis Island
uk: Острів Джарвіс

en: Johnston Atoll
uk: Атол Джонстон

en: Kingman Reef
uk: Ріф Кінгмен

en: Navassa Island
uk: Навасса, острів

en: Palmyra Atoll
uk: Пальміра (атолл)

en: Wake Island
uk: Вейк (острів)

en: Artigas
uk: Артигас

en: Canelones
uk: Канелонес

en: Cerro Largo
uk: Сьєрро-Ларго

en: Colonia
uk: Колонія

en: Durazno
uk: Дуразно

en: Flores
uk: Флорес

en: Lavalleja
uk: Лавальєха

en: Maldonado
uk: Мальдонадо

en: Montevideo
uk: Монтевідео

en: Paysandu
uk: Пайсанду

en: Rivera
uk: Рівера

en: Rocha
uk: Роча

en: Salto
uk: Сальто

en: Soriano
uk: Соріано

en: Treinta y Tres
uk: Трейнта-і-Трес

en: Andijon
uk: Андижанська область

en: Buxoro
uk: Бухарська область

en: Jizzax
uk: Джиззацька область

en: Namangan
uk: Наманганська область

en: Navoiy
uk: Навоїйська область

en: Qashqadaryo
uk: Кашкадар’їнська область

en: Samarqand
uk: Самаркандська область

en: Sirdaryo
uk: Сирдар’їнська область

en: Surxondaryo
uk: Сурхандар’їнська область

en: Xorazm
uk: Хорезмська область

en: Charlotte
uk: Шарлотт

en: Grenadines
uk: Гренадини

en: Apure
uk: Апуре

en: Aragua
uk: Арагуа

en: Barinas
uk: Барінас

en: Carabobo
uk: Карабобо

en: Cojedes
uk: Кохедес

en: Delta Amacuro
uk: Дельта-Амакуро

en: Lara
uk: Лара

en: Miranda
uk: Міранда

en: Monagas
uk: Монагас

en: Nueva Esparta
uk: Нуева-Еспарта

en: Portuguesa
uk: Португеса

en: Trujillo
uk: Трухільо

en: Vargas
uk: Варгас

en: Yaracuy
uk: Яракуй

en: Zulia
uk: Сулія

en: An Giang
uk: Анзянг

en: Bac Giang
uk: Бакзянг

en: Bac Lieu
uk: Бакльєу

en: Bac Ninh
uk: Бакнінь

en: Ba Ria-Vung Tau
uk: Барія-Вунгтау

en: Ben Tre
uk: Бенче

en: Binh Dinh
uk: Біньдінь

en: Binh Duong
uk: Біньзионг

en: Binh Phuoc
uk: Біньфиок

en: Binh Thuan
uk: Біньтхуан

en: Ca Mau
uk: Камау

en: Can Tho
uk: Кантхо

en: Cao Bang
uk: Каобанг

en: Dak Nong
uk: Дакнонг

en: Da Nang
uk: Дананг

en: Dien Bien
uk: Дьєнб'єн

en: Dong Nai
uk: Донгнай

en: Dong Thap
uk: Донгтхап

en: Gia Lai
uk: Зялай

en: Ha Giang
uk: Хазянг

en: Hai Duong
uk: Хайзионг

en: Ha Nam
uk: Ханам

en: Ha Noi
uk: Ханой

en: Ha Tay
uk: Хатай

en: Ha Tinh
uk: Хатінь

en: Hoa Binh
uk: Хоабінь

en: Hau Giang
uk: Хаузянг

en: Hung Yen
uk: Хинг'єн

en: Malampa
uk: Малампа

en: Sanma
uk: Санма

en: Torba
uk: Торба

en: A'ana
uk: Аана

en: Aiga-i-le-Tai
uk: Аїга-і-ле-Таї

en: Atua
uk: Атуа

en: Fa'asaleleaga
uk: Фаасалелеага

en: Gaga'emauga
uk: Гагаемауга

en: Gagaifomauga
uk: Гагаїфомауга

en: Palauli
uk: Палаулі

en: Satupa'itea
uk: Сатупаїтеа

en: Tuamasaga
uk: Туамасага

en: Va'a-o-Fonoti
uk: Ваа-о-Фоноті

en: Vaisigano
uk: Ваїсігано

en: Ibb
uk: Ібб

en: Ma'rib
uk: Мааріб

en: Al Mahrah
uk: Ель-Махра

en: Shabwah
uk: Шабва

en: Western Cape
uk: Західна Капська провінція

en: Northern Cape
uk: Північна Капська провінція

en: Eastern Cape
uk: Східна Капська провінція

en: KwaZulu-Natal
uk: Квазулу-Наталь

en: Free State
uk: Вільна держава

en: Gauteng
uk: Гаутенг

en: Mpumalanga
uk: Мпумаланга

en: Limpopo
uk: Лімпопо

en: Eastern Province
uk: Східна провінція

en: Manicaland
uk: Манікаленд

en: Mashonaland Central
uk: Центральний Машоналенд

en: Mashonaland East
uk: Східний Машоналенд

en: Mashonaland West
uk: Західний Машоналенд

en: Masvingo
uk: Масвінго

en: Matabeleland North
uk: Північний Матабелеленд

en: Matabeleland South
uk: Південний Матабелеленд

en: Midlands
uk: Мідленд

en: Expiration time
uk: Завершення терміну дії

en: Timor-Leste
uk: Східний Тимор

en: Åland Islands
uk: Аландські острови

en: Methods
uk: Методи

en: Credentials
uk: Реєстраційні дані

en: Current balance
uk: Поточний баланс

en: 1 package | @count packages
uk[0]: 1 пакунок
uk[1]: @count пакунки
uk[2]: @count пакунків

en: Security settings
uk: Налаштування безпеки

en: Download file
uk: Завантажити файл

en: Order product
uk: Товар замовлення

en: The model number.
uk: Номер моделі.

en: The cost of the product to the store.
uk: Вартість товару в магазині.

en: Order total
uk: Сума замовлення

en: Link this field to its user
uk: Зробити це поле посиланням на його користувача

en: This will override any other link you have set.
uk: Це перевизначить будь-яке інше встановлене посилання.

en: Napoli
uk: Неаполь

en: Text link
uk: Текстове посилання

en: Jurisdiction
uk: Юрисдикція

en: My order history
uk: Історія моїх замовлень

en: The comment body.
uk: Вміст коментаря.

en: SKU:
uk: Артикул:

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
uk: Спроба надіслати повідомленням електронної пошти рахунок до замовлення № @order_id на адресу електронної пошти @email була невдалою.

en: (Last4)
uk: (Останні 4)

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
uk: Для використання Silent Order POST необхідно завантажити сценарій безпеки з вашого облікового запису CyberSource (він знаходиться у Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) і розмістити його в каталозі ubercart/payment/uc_cybersource. Відкрийте його і замініть усі L( на csL(.

en: SOAP and DOM
uk: SOAP та DOM

en: view order
uk: переглянути замовлення

en: Payment failed for order @order_id: @message
uk: Платіж для замовлення @order_id зазнав невдачі: @message

en: Description: @desc
uk: Опис: @desc

en: Transaction ID:<br />@txn_id
uk: ID трансакції:<br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
uk: "Повний продаж" буде уповноважувати і знімати кошти від час обробки платежу.<br>"Уповноваження" лише буде резервувати кошти на картці, котрі будуть списані потім через акаунт PayPal.

en: Receiving quotes...
uk: Розрахунок вартості...

en: - Reset fields -
uk: - Скинути поля -

en: @service Rate
uk: Ставка @service

en: Envelope
uk: Конверт

en: The name of the attribute used in administrative forms
uk: Назва атрибуту що використовується у адміністративних формах

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
uk: Уведіть назву яку побачить кліент замість назви атрибуту. Використовуйте &lt;none&gt; якшо ви не бажаєте використовувати назву взагалі.

en: Created new option %option.
uk: Створено новий параметр %option.

en: Updated option %option.
uk: Параметр %option оновленно.

en: Order has a product with a particular attribute option
uk: Замовлення містить товар з певними параметром  атрибутів

en: Search the products of an order for a particular option.
uk: Шукати товари у замовлені з конкретним параметром.

en: Attribute option
uk: Параметр атрибута

en: Anonymous checkout is enabled.
uk: Анонімне оформлення замовлення увімкнено.

en: Anonymous checkout is disabled.
uk: Анонімне оформлення замовлення вимкнено.

en: E-mail customer checkout notification
uk: Надіслати клієнту повідомлення щодо його замовлення

en: E-mail admin checkout notification
uk: Надіслати адміністратору повідомлення щодо нового замовлення

en: Show/hide shopping cart contents.
uk: Показати/приховати вміст кошика.

en: View your shopping cart.
uk: Переглянути кошик

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
uk: Ваше замовлення майже готово. Будь ласка, перевірте його деталі нижче та натисніть 'Зробити замовлення' якщо все вірно. Ви можете використати кнопку 'Назад' щоб зробити необхідні зміни у замовленні.

en: The cart link identifier.
uk: Ідентифікатор посилання кошика.

en: The number of times this cart link was clicked.
uk: Кількість переходів за цим посиланням кошика.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
uk: Зробити заголовок блоку посиланням на сторінку верхнього рівню каталогу.

en: Add to cart form
uk: Форма "Додати у кошик"

en: Ubercart file expiration(s)
uk: Терміни дії файлів Ubercart

en: Renew purchased files
uk: Поновлення придбаних файлів

en: Notify customer when a file is granted
uk: Повідомити клієнта при наданні файлу для завантаження

en: Renew the files on an order.
uk: Поновлення файлів у замовленні

en: renewal
uk: поновлення

en: Send an order email regarding files.
uk: Відправити файл замовлення стосовно файлів.

en: File expiration
uk: Термін дії файла

en: E-mail for granted files
uk: Електронна пошта для дозволених файлів

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
uk: Введіть електронні адреси, на які надсилати сповіщення, по одній на рядок. Можна використовувати замінники для динамічних електронних адрес.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
uk: Спроба надіслати повідомлення на адрес електронної пошти @email щодо замовлення № @order_id була невдалою.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
uk: Після закінчення завантаження файлу ви повинні обновити сторінку якщо прагнете почати завантаження знову. (Якщо у вас є дозвіл)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
uk: Під час завантаження файлу неможливо почати нове завантаження, незважаючи на це лічильник завантажень може збільшуватися, якщо ви будете намагатися це зробити.

en: No files can be downloaded by this user.
uk: Жодного файла цей користувач завантажити не може.

en: The directory %dir was deleted.
uk: Директорію %dir було видалено.

en: The directory %dir could not be deleted.
uk: Директорію %dir неможливо видалити.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
uk: Директорію %dir неможливо видалити оскільки вона непорожня.

en: The file %dir was deleted.
uk: Файл %dir було видалено.

en: The file %dir could not be deleted.
uk: Файл %dir неможливо видалити.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
uk: Дані облікового запису надіслано на зазначену адресу електронної пошти.<br /><br /><strong>Ім'я користувача:</strong> @username<br /><strong>Пароль:</strong> @password

en: User @uid - @mail
uk: @uid користувача - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
uk: Це замовлення було змінене іншим користувачем, зміни не можуть бути збережені

en: Ubercart order object
uk: Об'єкт замовлення Ubercart

en: Order line item
uk: Рядок обліку замовлення

en: Original order
uk: Початкове замовлення

en: E-mail requested for order status update
uk: Адреса електронної пошти для отримання оновлень статусу замовлення

en: E-mail an order update notification
uk: Надіслати повідомлення щодо оновлення замовлення

en: Send an order email
uk: Надіслати замовлення електронною поштою

en: Email an order invoice
uk: Надіслати рахунок за замовлення електронною поштою

en: - All products -
uk: - Всі товари -

en: Included information
uk: Інформація додана

en: Show the business header and shipping method.
uk: Показувати шапку та спосіб доставки.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
uk: Показувати усе що вище, плюс допомоміжну інформацію, текст повідомлення, так нижній колонтитул.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
uk: Показувати усе що вище, плюс текст "Листа подяки"

en: The total amount to be paid for the order.
uk: Загальна сума, має бути сплачена за замовлення.

en: The email address of the customer.
uk: Адреса електронної пошти покупця.

en: The first name of the person receiving shipment.
uk: Ім'я особи, що отримає вантаж.

en: The last name of the person receiving shipment.
uk: Прізвище особи, що отримає вантаж.

en: The phone number at the delivery location.
uk: Номер телефону місця призначення доставки.

en: The company at the delivery location.
uk: Назва компанії у місті призначення доставки.

en: The street address of the delivery location.
uk: Адреса (вулиця) місця призначення доставки.

en: The second line of the street address.
uk: Другий рядок адреси.

en: The city of the delivery location.
uk: Назва міста місця призначення доставки.

en: The state/zone/province id of the delivery location.
uk: Область / район місця призначення доставки.

en: The postal code of the delivery location.
uk: Поштовий індекс місця призначення доставки.

en: The country ID of the delivery location.
uk: Країна місця призначення доставки.

en: The first name of the person paying for the order.
uk: Ім'я особи, що сплачує за замовлення.

en: The last name of the person paying for the order.
uk: Прізвище особи, що сплачує за замовлення.

en: The company of the billing address.
uk: Назва компанії, що знаходиться за адресою доставки.

en: The street address where the bill will be sent.
uk: Адреса, куди буде надіслано рахунок.

en: The city where the bill will be sent.
uk: Назва міста, куди буде надіслано рахунок.

en: The state/zone/province ID where the bill will be sent.
uk: Область / район куди буде надіслано рахунок.

en: The postal code where the bill will be sent.
uk: Поштовий індекс місця, куди буде надіслано рахунок.

en: The country ID where the bill will be sent.
uk: Країна, куди буде надіслано рахунок.

en: The method of payment.
uk: Спосіб оплати.

en: Host IP address of the person paying for the order.
uk: IP-адреса особи, що сплачує за замовлення.

en: The ordered product ID.
uk: Ідентифікатор замовленого товару.

en: The product model/SKU.
uk: Модель/артикул товару.

en: The physical weight.
uk: Фізична вага.

en: Ubercart product settings
uk: Налаштування товару Ubercart

en: Product image field
uk: Поле зображення товару

en: The price for which the product is sold.
uk: Ціна продажу товару.

en: Is a product
uk: Є товаром

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
uk: Як окремі товари. Покупець може додавати чи видаляти компоненти набору на власний розсуд. Введені знижки не застосовуються до ціни набору.

en: Total price
uk: Загальна вартість

en: Ubercart role expiration
uk: Спливання терміну дії ролі Ubercart

en: Notify customer when a role is granted
uk: Сповістити покупця у випадку надання ролі.

en: Notify customer when a role is revoked
uk: Сповістити покупця у випадку скасування ролі.

en: Notify customer when a role is renewed
uk: Сповістити покупця у випадку поновлення ролі

en: Notify customer when a role is about to expire
uk: Сповістити покупця у випадку cпливання терміну дії ролі

en: Renew the roles on an order.
uk: Поновити ролі у замовленні

en: Send an order email regarding roles.
uk: Надіслати лист замовлення стосовно ролей.

en: E-mail for granted roles
uk: Електронний лист про надані ролі

en: E-mail for revoked roles
uk: Електронний лист про скасовані ролі

en: E-mail for renewed roles
uk: Електронний лист про поновлені ролі

en: E-mail for role expiration reminders
uk: Електронний лист про нагадування щодо завершення терміну дії ролі

en: Ubercart roles
uk: Ролі Ubercart

en: Add/remove time
uk: Додати/вилучити час

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
uk: <strong>Помножити на кількість:</strong> Так

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
uk: <strong>Помножити на кількість:</strong> Ні

en: Tax Name
uk: Назва податку

en: Total taxable amount
uk: Повна оподатковувана сума

en: Total tax collected
uk: Усього зібрано податків

en: Customize tax report parameters
uk: Персоналізуйте параметри податкового звіту

en: Sales tax report
uk: Звіт щодо податку з продажів

en: Tax Report
uk: Податковий звіт

en: Taxed products
uk: Оподатковані товари

en: Shippable products
uk: Товари, що доступні для доставки

en: Any product
uk: Будь-який товар

en: Add a tax rate
uk: Додати податкову ставку

en: Apply tax to shippable products only.
uk: Застосувати податок лише для товарів, доступних для доставки.

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
uk: Застосувати податки до зазначених типів/класів товарів.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
uk: Податки упорядковано за вагою та потім застосовуються до замовлення послідовно. Це значення важливо, коли в податок необхідно включити податкові позиції обліку.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
uk: Ставка повинна бути позитивним числом. Ніяких ком і тільки одна десяткова кома.

en: Not configured.
uk: Не налаштовано.

en: Ordered products
uk: Замовлені товари

en: Process payment
uk: Обробити платіж

en: Numeric
uk: Числовий

en: Start year
uk: Початковий рік

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Hail
uk: Хаїль

en: Store address
uk: Адреса магазину

en: Login URL
uk: URL входу

en: Relative weight
uk: Відносна вага

en: Checkout completed for a free order.
uk: Оформлення безплатного замовлення завершено.

en: Product classes
uk: Класи товарів

en: %name must be a number.
uk: %name повинен бути числом.

en: Log full API response messages from Authorize.net for debugging.
uk: Записувати повні відповіді API з Authorize.net для зневадження.

en: Policy message
uk: Повідомлення з умовами

en: Help message shown at checkout.
uk: Довідкове повідомлення, показуване при оформленні замовлення.

en: <b>@type failed.</b>
uk: <b>@type не вдалося.</b>

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
uk[0]: <br /> Метод %list сумісний з усіма типами доставки
uk[1]: <br /> Методи %list сумісні з усіма типами доставки
uk[2]: <br /> Методи %list сумісні з усіма типами доставки

en: Ubercart shipment object
uk: Об'єкт доставки Ubercart

en: A shipment is saved
uk: Вантаж збережено.

en: Fulfillment
uk: Виконання

en: Shipment
uk: Відвантаження

en: No changes have been logged for this order.
uk: Для цього замовлення жодних змін в журналі не зареєстровано.

en: The total product quantity of the order.
uk: Загальна кількість товарів в замовленні.

en: Grant or renew purchased roles
uk: Надати або поновити придбані ролі

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
uk: Відобразити повідомлення користувачам про будь-які нові або оновлені ролі.

en: Make permanent
uk: Зробити постійним

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
uk: Спроба відправки повідомлення на @email щодо рівня запасів по артикулу @sku не вдалася.

en: New username
uk: Нове ім'я користувача

en: Delivery date
uk: Дата доставки

en: Credit card charged: @amount
uk: Кошти з кредитної картки зняті: @amount

en: Customize product report parameters
uk: Персоналізуйте параметри товарного звіту

en: No orders available.
uk: Замовлень немає.

en: This setting can still be overridden on the node form.
uk: Це налаштування все одно може бути перевизначена у формі матеріалу.

en: New users
uk: Нові користувачі

en: Store information
uk: Відомості про магазин

en: API settings
uk: Налаштування API

en: Payee name
uk: Ім'я одержувача платежу

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: Saint Barthélemy
uk: Сен-Бартельмі

en: Saint Martin (French part)
uk: Сен-Мартен (Французька частина)

en: Includes:
uk: Містить:

en: - Choose -
uk: - Оберіть -

en: Federated States Of Micronesia
uk: Федеративні Штати Мікронезії

en: Palestinian Territory, Occupied
uk: Палестинські території

en: Syrian Arab Republic
uk: Сирійська Арабська Республіка

en: Virgin Islands, British
uk: Віргінські острови (Британія)

en: Virgin Islands, U.S.
uk: Віргінські острови (США)

en: Packing slip
uk: Пакувальна наліпка

en: Duplicate window
uk: Вікно дублювання

en: Blocks submission of duplicate transactions within the specified window.  Defaults to 120 seconds.
uk: Блокувати надсилання дублів трансакцій протягом зазначеного часового проміжку. За замовчуванням - 120 сек.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.  Do not change the gateway URLs unless you are using this module with an Authorize.net-compatible gateway that requires different URLs.
uk: Ці відомості необхідні для Ubercart, щоб взаємодіяти з обліковим записом вашого платіжного шлюзу. Вони не збігаються з вашими ID користувача і паролем і знаходяться на сторінці налаштувань облікового запису. Не змінюйте URL-адрес шлюзу, якщо ви не використовуєте цей модуль з Authorize.net-сумісним шлюзом, який вимагає різних URL-адрес.

en: Authorize.net Test Gateway URL
uk: URL тестового шлюзу Authorize.net

en: Authorize.net Live Gateway URL
uk: URL робочого шлюзу Authorize.net

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
uk: Тільки вкажіть тестовий обліковий запис розробника, якщо ви входите в свій обліковий запис через https://test.authorize.net. <br />Перейдіть на реальні транзакції, коли будете готові почати обробку реальних платежів.

en: Administer credit cards
uk: Адміністрування кредитних карток

en: Process credit cards
uk: Обробка кредитних карток

en: View payments
uk: Перегляд оплат

en: Manual payments
uk: Ручні оплати

en: Enter payments manually.
uk: Вводити оплати вручну.

en: Delete payments
uk: Видалення оплат

[ctx: cheque]
en: Check
uk: Чек

[ctx: cheque]
en: Check payment policy
uk: Правила оплати чеком

en: Fulfill orders
uk: Виконання замовлень

en: Administer attributes
uk: Адміністрування атрибутів

en: Administer product attributes
uk: Адміністрування атрибутів товарів

en: Administer product options
uk: Адміністрування опцій товарів

en: Your Order at [store:name]
uk: Ваше замовлення у магазині [store:name]

en: New Order at [store:name]
uk: Нове замовлення в магазині [store:name]

en: Administer cart links
uk: Адміністрування посилань кошика

en: View cart links report
uk: Перегляд звіту посилань кошика

en: Orphaned products are products that you have created but not yet assigned to a category in your product catalog. All such products will appear as links below that you can follow to edit the product listings to assign them to categories.
uk: Товари-сироти - це товари, які були створені, але ще не були додані до жодної категорії з каталогу товарів. Всі подібні товари з'являться у вигляді посилань знизу, за якими можна відредагувати товари та надати їм категорію.

en: Administer catalog
uk: Адміністрування каталогу

en: View catalog
uk: Перегляд каталогу

en: Tokens for purchased file downloads.
uk: Замінники для придбаних завантажень файлів.

en: Tokens related to Ubercart orders.
uk: Замінники, пов'язані з замовленнями Ubercart.

en: The unique identifier of the order.
uk: Унікальний ідентифікатор замовлення.

en: Admin URL
uk: URL адміністратора

en: Admin link
uk: Посилання адміністратора

en: Shipping phone number
uk: Номер телефону доставки.

en: Billing phone number
uk: Номер телефону оплати

en: The user associated with the order.
uk: Користувач, пов'язаний із замовленням.

en: View own orders
uk: Перегляд власних замовлень

en: View all orders
uk: Перегляд всіх замовлень

en: Create orders
uk: Створення замовлень

en: Edit orders
uk: Редагування замовлень

en: Delete orders
uk: Видалити замовлення

en: Unconditionally delete orders
uk: Беззастережно видалити замовлення

en: Administer products
uk: Адміністрування товарів

en: Administer product classes
uk: Адміністрування класів товарів

en: Administer product features
uk: Адміністрування властивостей товарів

en: View reports
uk: Перегляд звітів

en: Role promotions
uk: Заохочення ролями

en: Tokens related to purchased, temporary roles.
uk: Замінники, пов'язані з придбаними тимчасовими ролями.

en: The date the role will expire.
uk: Дати, коли закінчиться термін дії ролі.

en: View all role expirations
uk: Перегляд всіх завершень термінів дії ролей

en: <strong>SKU:</strong> Any<br />
uk: <strong>Артикул:</strong> Все<br />

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br />
uk: <strong>Може доставлятися:</strong> Так<br />

en: <strong>Shippable:</strong> No<br />
uk: <strong>Може доставлятися:</strong> Ні<br />

en: Stock level
uk: Рівень товарних запасів

en: Tokens for the stock levels of products.
uk: Замінники, пов'язані з рівнем товарних запасів.

en: Administer product stock
uk: Адміністрування залишків товарів

en: Tokens for store-specific, but globally available, information.
uk: Замінники для загальнодоступних відомостей стосовно магазину

en: The image showing the site logo.
uk: Зображення з логотипом сайту.

en: Store link
uk: Посилання магазину

en: The Ubercart store fax number.
uk: Номер факсу магазина Уберкарт.

en: Help page URL
uk: URL сторінки довідки

en: Administer store
uk: Адміністрування магазину

en: Imperial
uk: Англійська

en: Receiving new order notification for order @order_id.
uk: Отримуємо нові сповіщення про замовлення @order_id.

en: Kachin
uk: Качин

en: Shan
uk: Шан

en: Pane
uk: Панель

en: Added new product line to order.
uk: У замовлення додано новий товарний рядок.

en: Added (@qty) @title to order.
uk: @title (@qty) додано в замовлення.

en: <strong>Role:</strong> @role_name<br />
uk: <strong>Роль:</strong> @role_name<br />

en: @method conditions
uk: умови @method

en: The origin location for the shipment.
uk: Початкове місце розташування вантажу.

en: The destination location for the shipment.
uk: Місце призначення для доставки.

en: The transportation method used to ship.
uk: Використовуваний для доставки спосіб перевезення.

en: Accessorials
uk: Додаткові

en: Shipping options and special instructions.
uk: Параметри доставки і особливі вказівки.

en: The company making the delivery.
uk: Компанія, що здійснює доставку.

en: The carrier's shipment identifier.
uk: Ідентифікатор вантажу від перевізника.

en: The number used by the carrier to locate the shipment while it is in transit.
uk: Номер, що використовується перевізником для знаходження вантажу під час перевезення.

en: The time the shipment was sent out.
uk: Час, коли був відправлений вантаж.

en: The time the shipment is expected to be delivered
uk: Очікуваний час доставки вантажу адресатові

en: The cost of the shipment.
uk: Вартість вантажу.

en: The physical items being shipped.
uk: Фізичні предмети, які перевозяться.

en: The basic type of shipment, e.g.: small package, freight, etc.
uk: Основний тип вантажу, Приклади: малий пакет, контейнер тощо.

en: The type of packaging.
uk: Тип пакування.

en: The package length.
uk: Довжина пакунку.

en: The package width.
uk: Ширина пакунку.

en: The package height.
uk: Висота пакунку.

en: The monetary value of the package contents.
uk: Грошова вартість вмісту пакунку.

en: The package description
uk: Опис пакунку.

en: The physical weight of the package.
uk: Фізична вага пакунку.

en: The package contents.
uk: Вміст пакунку.

en: Label image
uk: Зображення наліпки

en: An image of the shipping label.
uk: Зображення наліпки доставки.

en: Virgin Islands (US)
uk: Віргінські острови (США)

en: Order delivers to one of
uk: Замовлення доставляється в одну з

en: NOT Order delivers to one of
uk: НІ Замовлення доставляється в одну з

en: File-user ID
uk: ID файла-користувача

en: Primary key for user permission to download a file.
uk: Основний ключ на дозвіл користувачеві завантажити файл.

en: The file that may be downloaded.
uk: Файл, що може бути завантажений.

en: The user account ID.
uk: Ідентифікатор облікового запису користувача.

en: The user account that may download the file.
uk: Обліковий запис користувача, що може завантажувати файл.

en: Product feature ID
uk: ID властивості товару

en: The product feature that granted permission to download the file.
uk: Властивість товару, що надає дозвіл на завантаження файла.

en: File key
uk: Ключ файла

en: A hash of the permission and expiraiton data.
uk: Геш для дозволу і дані про завершення терміну дії.

en: Granted time
uk: Час дії дозволу

en: The time the permission to download the file was granted.
uk: Час, коли був наданий дозвіл на завантаження файла.

en: The time when the permission to download the file will expire.
uk: Час, коли завершиться дозвіл на завантаження файла.

en: Accesses
uk: Доступи

en: The number of times the file has been accessed.
uk: Кількість, яку файл може бути доступний.

en: List of IP addresses to which the file has been downloaded.
uk: Список IP-адрес, з яких можна завантажити файл.

en: Download limit
uk: Обмеження завантаження

en: The numer of times the user may download the file.
uk: Кількість можливих завантажень файла користувачем.

en: Address limit
uk: Обмеження адрес

en: The number of different IP addresses that may download the file.
uk: Кількість можливих різних IP-адрес, с яких можна завантажити файл.

en: Message format
uk: Формат повідомлення

en: File Downloads for Order# [order:order-id]
uk: Завантаження файлів для замовлення № [order:order-id]

en: Your order (order# [order:link]) at [store:name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [expiration:downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site:login-link] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store:name]
    [site:slogan]
uk: Ваше замовлення (замовлення № [order:link]) у магазині [store:name] містить завантаження файлів. Доступ до них можна отримати використовуючи наступні посилання:
    
    [expiration:downloads]
    
    Після завантаження цих файлів, ці посилання деактивуються. Якщо необхідно завантажити файли знову, авторизуйтесь за посиланням [site:login-link] і відвідайте розділ сайту "Мій обліковий запис".
    
    Дякуємо ще раз, 
    
    [store:name]
    [site:slogan]

en: Order product ID
uk: ID товару із замовлення

en: Delivery address
uk: Адреса доставки

en: Ubercart ordered product
uk: Замовлений товар Ubercart

en: Compare the weight of all of the products, or the weight of just one type in the order.
uk: Порівняти вагу усіх товарів або вагу одного типу товару у замовленні.

en: Comment type
uk: Тип коментаря

en: Role expiration ID
uk: ID спливання терміну дії

en: Primary key for role expirations.
uk: Основний ключ для спливання терміну дії ролі.

en: The user account that has the role.
uk: Обліковий запис, що має роль

en: The granted role.
uk: Надана роль.

en: The time the role will be removed from the user.
uk: Час, коли роль буде знята з користувача.

en: Indicates the user has been warned that the role will be removed soon.
uk: Вказує, що користувач був попереджений про те, що роль буде знята найближчим часом.

en: Renewal
uk: Поновлення

en: @name conditions
uk: умови @name

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Return to the front page.
uk: Повернутися на головну сторінку.

en: Order number
uk: Номер замовлення

en: The title of the product.
uk: Заголовок товару.

en: The comparison operator.
uk: Оператор порівняння.

en: Data value
uk: Значення даних

en: The value to compare the data with.
uk: Значення для порівняння данихю

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Linked to content
uk: Посилається на матеріал

en: Linked to file
uk: Посилається на файл

en: Forever
uk: Без обмежень

en: Holy See (Vatican City State)
uk: Святий Престол (Ватикан, Місто-Держава)

en: Iran, Islamic Republic of
uk: Іран, Ісламська Республіка

en: Dubai
uk: Дубай

en: Fujairah
uk: Фуджейра

en: Sharjah
uk: Шарджа

en: Badakhshan
uk: Бадахшан

en: Badghis
uk: Бадгіс

en: Baghlan
uk: Баглан

en: Bamian
uk: Баміан

en: Farah
uk: Фарах

en: Faryab
uk: Фарьяб

en: Ghazni
uk: Газні

en: Ghowr
uk: Гор

en: Helmand
uk: Гільменд

en: Herat
uk: Герат

en: Kapisa
uk: Капіса

en: Konar
uk: Кунар

en: Laghman
uk: Лагман

en: Lowgar
uk: Логар

en: Nimruz
uk: Німруз

en: Paktia
uk: Пактія

en: Kandahar
uk: Кандагар

en: Kondoz
uk: Кундуз

en: Takhar
uk: Тахар

en: Zabol
uk: Забуль

en: Paktika
uk: Пактика

en: Balkh
uk: Балх

en: Jowzjan
uk: Джаузджан

en: Samangan
uk: Саманган

en: Sar-e Pol
uk: Сарі-Пуль

en: Nurestan
uk: Нуристан

en: Oruzgan
uk: Урузган

en: Benguela
uk: Бенгела

en: Cuando Cubango
uk: Квандо-Кубанго

en: Huambo
uk: Уамбо

en: Malanje
uk: Маланже

en: Barda
uk: Бардинський район

en: Republika Srpska
uk: Республіка Сербська

en: Vlaams-Brabant
uk: Фламандський Брабант

en: Al Manamah
uk: Аль-Манама

en: Al Muharraq
uk: Аль-Мухаррак

en: Al Janubiyah
uk: Аль-Янубіа

en: Smiths
uk: Сміт

en: Chuquisaca
uk: Чукуісака

en: Cochabamba
uk: Кочабамба

en: El Beni
uk: Бені

en: Oruro
uk: Оруро

en: Pando
uk: Пандо

en: Tarija
uk: Таріха

en: New Providence
uk: Нью-Провіденс

en: Acklins and Crooked Islands
uk: Аклінс та острови Крукед-Айленд

en: Freeport
uk: Фріпорт

en: Fresh Creek
uk: Фреш-Крік

en: Governor's Harbour
uk: Говернорс-Харбор

en: Green Turtle Cay
uk: Грін-Тартл-Кі

en: High Rock
uk: Хай-Рок

en: Kemps Bay
uk: Кемпс-Бей

en: Marsh Harbour
uk: Марш-Харбор

en: Rock Sound
uk: Рок-Саунд

en: Sandy Point
uk: Сенді-Пойнт

en: San Salvador and Rum Cay
uk: Сан-Сальвадор та Рам-Кі

en: Chhukha
uk: Чукха

en: Chirang
uk: Ціранг

en: Daga
uk: Дагана

en: Geylegphug
uk: Гелепху

en: Ha
uk: Хаа

en: Lhuntshi
uk: Лхунце

en: Pemagatsel
uk: Пемагацел

en: Samchi
uk: Самце

en: Shemgang
uk: Жемганг

en: Tashigang
uk: Трашіганг

en: Tongsa
uk: Тронгса

en: Wangdi Phodrang
uk: Вангді-Пходранг

en: North-East
uk: Північно-східний

en: South-East
uk: Південно-східний

en: North-West
uk: Північно-західний

en: Minsk
uk: Мінська область

en: Cayo
uk: Кайо

en: Corozal
uk: Коросаль

en: Orange Walk
uk: Орендж-Волк

en: Stann Creek
uk: Стен-Крік

en: Mambere-Kadei
uk: Мамбере-Кадеї

en: Luzern
uk: Люцерн

en: Atacama
uk: Атакама

en: Biobio
uk: Біобіо

en: Valparaiso
uk: Вальпараїсо

en: Antofagasta
uk: Антофагаста

en: Coquimbo
uk: Кокуїмбо

en: Tarapaca
uk: Тарапака

en: Est
uk: Східний регіон

en: Sud-Ouest
uk: Південно-західний регіон

en: Adamaoua
uk: Адамава

en: Extreme-Nord
uk: Крайній північний регіон

en: La Guajira
uk: Ла-Гуахіра

en: Ciudad de la Habana
uk: Гавана

en: Sao Miguel
uk: Сан-Мігел

en: Ali Sabieh
uk: Аль-Сабіх

en: Arta
uk: Арта

en: Nordjylland
uk: Північна Ютландія

en: Hovedstaden
uk: Ховедстаден

en: Syddanmark
uk: Південна Данія

en: Saint Luke
uk: Сент-Люк

en: Harjumaa
uk: Гар'юмаа

en: Hiiumaa
uk: Хіюмаа

en: Ida-Virumaa
uk: Іда-Вірумаа

en: Raplamaa
uk: Рапламаа

en: Saaremaa
uk: Сааремаа

en: Tartumaa
uk: Тартумаа

en: Valgamaa
uk: Валгамаа

en: Viljandimaa
uk: Вільяндімаа

en: Anseba
uk: Ансеба

en: Debub
uk: Дебуб

en: Gash Barka
uk: Гаш-Барка

en: Amara
uk: Амхара

en: Avon
uk: Ейвон

en: Berkshire
uk: Беркшир

en: Cleveland
uk: Клівленд

en: Greater Manchester
uk: Великий Манчестер

en: Merseyside
uk: Мерсісайд

en: South Yorkshire
uk: Південний Йоркшир

en: Tyne and Wear
uk: Тайн і Вір

en: West Midlands
uk: Західний Мідленд

en: West Yorkshire
uk: Західний Йоркшир

en: Herefordshire
uk: Герефордшир

en: Rhondda Cynon Taff
uk: Ронта-Кінон-Тав

en: T'bilisi
uk: Тбілісі

en: Greater Accra
uk: Велика Аккра

en: Ashanti
uk: Ашанті

en: Brong-Ahafo
uk: Бронг-Ахафо

en: Volta
uk: Вольта

en: Upper East
uk: Верхній Східний

en: Upper West
uk: Верхній Західний

en: Annobon
uk: Аннобон

en: Bioko Norte
uk: Бйоко Норте

en: Bioko Sur
uk: Бйоко-Сур

en: Centro Sur
uk: Сентро-Сур

en: Kie-Ntem
uk: Ке-Нтем

en: Litoral
uk: Літорал

en: Wele-Nzas
uk: Веле-Нзас

en: Peten
uk: Петен

en: Quiche
uk: Петен

en: Quinara
uk: Кінара

en: Oio
uk: Ойо

en: Bolama
uk: Болама

en: Cacheu
uk: Кашеу

en: Tombali
uk: Томбалі

en: Bissau
uk: Бісау

en: Biombo
uk: Біомбо

en: Nippes
uk: Ніп

en: Kepulauan Bangka Belitung
uk: Острови Банка-Белітунг

en: Irian Jaya Barat
uk: Західне Папуа

en: Kepulauan Riau
uk: Острови Ріау

en: Sulawesi Barat
uk: Західне Сулавесі

en: Puducherry
uk: Пондішері

en: Uttarakhand
uk: Уттаркханд

en: Clarendon
uk: Кларендон

en: Hanover
uk: Гановер

en: Portland
uk: Портланд

en: Saint Ann
uk: Санта-Анна

en: Saint Catherine
uk: Санта-Катерина

en: Saint Elizabeth
uk: Санта-Елізабет

en: Trelawny
uk: Трелоні

en: Westmoreland
uk: Вестморленд

en: Kingston
uk: Кінгстон

en: North-Eastern
uk: Північно-східна провінція

en: Batdambang
uk: Баттамбанг

en: Kampong Thum
uk: Кампонгтхом

en: Kracheh
uk: Кратьєх

en: Phnum Penh
uk: Пномпень

en: Gilbert Islands
uk: Острови Гільберта

en: Line Islands
uk: Острови Лайн

en: Phoenix Islands
uk: Острови Фенікс

en: Saint John Capisterre
uk: Сент-Джон-Капістер

en: Saint Paul Capisterre
uk: Сент-Пол-Капістер

en: Yanggang-do
uk: Янгандо

en: Cheju-do
uk: Чеджу

en: Cholla-bukto
uk: Чолла-Пукто

en: Ch'ungch'ong-bukto
uk: Чхунчхон-Пукто

en: Kyonggi-do
uk: Кванджу

en: Kyongsang-bukto
uk: Кьонсан-Пукто

en: Cholla-namdo
uk: Чолла-Намдо

en: Ch'ungch'ong-namdo
uk: Чхунчхон-Намдо

en: Kyongsang-namdo
uk: Кьонсан-намдо

en: Al Kuwayt
uk: Ель-Кувейт

en: Beqaa
uk: Бекаа

en: Liban-Nord
uk: Північний Ліван

en: Beyrouth
uk: Бейрут

en: Mont-Liban
uk: Гірський Ліван

en: Liban-Sud
uk: Південний Ліван

en: Baalbek-Hermel
uk: Баальбек-Хермель

en: Gbarpolu
uk: Гбарполу

en: Anuradhapura
uk: Анурадхапура

en: Badulla
uk: Бадулла

en: Batticaloa
uk: Баттікалоа

en: Galle
uk: Ґалле

en: Hambantota
uk: Гамбантота

en: Kalutara
uk: Калутара

en: Kandy
uk: Канді

en: Kegalla
uk: Кегалле

en: Kurunegala
uk: Курунеґала

en: Matale
uk: Матале

en: Matara
uk: Матара

en: Nuwara Eliya
uk: Нувара Елія

en: Polonnaruwa
uk: Полоннарува

en: Puttalam
uk: Путталам

en: Ratnapura
uk: Ратнапура

en: Trincomalee
uk: Трінкомалі

en: Colombo
uk: Коломбо

en: Gampaha
uk: Гампаха

en: Jaffna
uk: Джафна

en: Mannar
uk: Маннар

en: Mullaittivu
uk: Муллайтіву

en: Vavuniya
uk: Вавунія

en: Tanger
uk: Танжер

en: Grand Casablanca
uk: Велика Касабланка

en: Fes-Boulemane
uk: Фес-Бульман

en: Marrakech-Tensift-Al Haouz
uk: Марракеш-Тенсіфт-Ель-Хауз

en: Meknes-Tafilalet
uk: Мекнес-Тафілалет

en: Rabat-Sale-Zemmour-Zaer
uk: Рабат-Сале-Заммур-Заер

en: Doukkala-Abda
uk: Дуккала-Абда

en: Gharb-Chrarda-Beni Hssen
uk: Габр-Шрарда-Бені-Хсен

en: Guelmim-Es Smara
uk: Гулімім-Ес-Смара

en: Tadla-Azilal
uk: Тадла-Азілал

en: Tanger-Tetouan
uk: Танжер-Тетуан

en: Taza-Al Hoceima-Taounate
uk: Таза-Ель-Хосейма-Таунат

en: Anenii Noi
uk: Аненій-Ной

en: Basarabeasca
uk: Бесарабяска

en: Briceni
uk: Брічень

en: Cantemir
uk: Кантемір

en: Criuleni
uk: Кріулень

en: Drochia
uk: Дрокія

en: Glodeni
uk: Ґлодень

en: Ialoveni
uk: Яловень

en: Leova
uk: Леова

en: Nisporeni
uk: Ніспорень

en: Rezina
uk: Резіна

en: Taraclia
uk: Тараклія

en: Antsiranana
uk: Антширанана

en: Fianarantsoa
uk: Фіанарантсоа

en: Mahajanga
uk: Махаджанга

en: Toamasina
uk: Туамасіна

en: Antananarivo
uk: Антананаріву

en: Toliara
uk: Туліара

en: Aracinovo
uk: Арачиново

en: Berovo
uk: Берово

en: Bitola
uk: Бітола

en: Bogdanci
uk: Богданці

en: Bogovinje
uk: Боговіньє

en: Bosilovo
uk: Босілово

en: Cair
uk: Чаїр

en: Caska
uk: Чашка

en: Centar
uk: Центар

en: Centar Zupa
uk: Центар-Жупа

en: Debar
uk: Дебар

en: Delcevo
uk: Делчево

en: Demir Kapija
uk: Демір-Капія

en: Dolneni
uk: Долнені

en: Drugovo
uk: Другово

en: Gazi Baba
uk: Газі-Баба

en: Gevgelija
uk: Гевгелія

en: Gostivar
uk: Гостівар

en: Gradsko
uk: Градско

en: Ilinden
uk: Ілінден

en: Karbinci
uk: Карбінці

en: Karpos
uk: Карпос

en: Kavadarci
uk: Кавадарці

en: Kicevo
uk: Кичево

en: Kisela Voda
uk: Кісєла Вода

en: Kocani
uk: Кочани

en: Konce
uk: Конче

en: Kratovo
uk: Кратово

en: Kriva Palanka
uk: Кріва Паланка

en: Krusevo
uk: Крушево

en: Kumanovo
uk: Куманово

en: Lipkovo
uk: Ліпково

en: Lozovo
uk: Лозово

en: Makedonska Kamenica
uk: Македонска Каменіца

en: Makedonski Brod
uk: Македонскі Брод

en: Negotino
uk: Неготіно

en: Novaci
uk: Новаці

en: Novo Selo
uk: Ново Село

en: Ohrid
uk: Охрід

en: Oslomej
uk: Осломей

en: Pehcevo
uk: Пехчево

en: Petrovec
uk: Петровец

en: Plasnica
uk: Пласніца

en: Prilep
uk: Прілєп

en: Probistip
uk: Пробиштип

en: Radovis
uk: Радовиш

en: Rankovce
uk: Ранковце

en: Resen
uk: Ресен

en: Rosoman
uk: Росоман

en: Saraj
uk: Сарай

en: Sopiste
uk: Сопіште

en: Staro Nagoricane
uk: Старо-Нагоричане

en: Stip
uk: Стіп

en: Struga
uk: Струга

en: Strumica
uk: Струміца

en: Studenicani
uk: Студенічани

en: Suto Orizari
uk: Шуто-Оризарі

en: Sveti Nikole
uk: Светі Ніколе

en: Tearce
uk: Теарце

en: Tetovo
uk: Тетово

en: Valandovo
uk: Валандово

en: Vasilevo
uk: Васілево

en: Veles
uk: Велес

en: Vevcani
uk: Вевчани

en: Vinica
uk: Виниця

en: Vranestica
uk: Вранештиця

en: Vrapciste
uk: Врапчиште

en: Zajas
uk: Заяс

en: Zelenikovo
uk: Зеленіково

en: Zelino
uk: Желіно

en: Zrnovci
uk: Зрновці

en: Bamako
uk: Бамако

en: Ulaanbaatar
uk: Улан-Батор

en: Seenu
uk: Сіїну

en: Laamu
uk: Лааму

en: Thaa
uk: Тхаа

en: Meemu
uk: Міїму

en: Raa
uk: Раа

en: Faafu
uk: Фааву

en: Baa
uk: Баа

en: Shaviyani
uk: Шавіїані

en: Noonu
uk: Нуну

en: Kaafu
uk: Каафу

en: Melaka
uk: Мелака

en: Pulau Pinang
uk: Пенанг

en: Putrajaya
uk: Путраджая

en: Okavango
uk: Окаванго

en: Agadez
uk: Агадез

en: Diffa
uk: Діффа

en: Dosso
uk: Доссо

en: Maradi
uk: Мараді

en: Niamey
uk: Ніамей

en: Zinder
uk: Зіндер

en: Noord-Brabant
uk: Північний Брабант

en: Noord-Holland
uk: Північна Голландія

en: Zuid-Holland
uk: Південна Голландія

en: North Solomons
uk: Північні Соломонові Острови

en: Vastra Gotaland
uk: Вестра-Йоталанд

en: Celje
uk: Цельє

en: Cerklje na Gorenjskem
uk: Церклє-на-Гореньскем

en: Cerknica
uk: Церкниця

en: Cerkno
uk: Церкно

en: Crensovci
uk: Чреншовці

en: Crna na Koroskem
uk: Чрна-на-Корошкем

en: Crnomelj
uk: Чрномель

en: Dobrepolje
uk: Добреполє

en: Dornava
uk: Дорнава

en: Dravograd
uk: Дравоград

en: Duplek
uk: Дуплек

en: Gornji Grad
uk: Горній Град

en: Gornji Petrovci
uk: Горні Петровці

en: Grosuplje
uk: Гросуплє

en: Hrastnik
uk: Храстник

en: Hrpelje-Kozina
uk: Хрпелє-Козіна

en: Idrija
uk: Ідрія

en: Ig
uk: Іг

en: Jursinci
uk: Юршинці

en: Kanal
uk: Канал

en: Kidricevo
uk: Кидричево

en: Kobarid
uk: Кобарід

en: Kobilje
uk: Кобилє

en: Kozje
uk: Козє

en: Kranj
uk: Крань

en: Kranjska Gora
uk: Краньска Гора

en: Krsko
uk: Кршко

en: Kungota
uk: Кунгота

en: Lasko
uk: Лашко

en: Ljubljana
uk: Любляна

en: Ljubno
uk: Любно

en: Logatec
uk: Логатець

en: Loski Potok
uk: Лошкий Поток

en: Medvode
uk: Медводе

en: Menges
uk: Менгеш

en: Metlika
uk: Метлика

en: Mezica
uk: Межиця

en: Mislinja
uk: Мислиня

en: Moravce
uk: Моравче

en: Pivka
uk: Півка

en: Podcetrtek
uk: Подчетртек

en: Postojna
uk: Постойна

en: Puconci
uk: Пуцонці

en: Radece
uk: Радече

en: Radenci
uk: Раденці

en: Radlje ob Dravi
uk: Радлє-об-Драві

en: Radovljica
uk: Радовлиця

en: Rogasovci
uk: Рогашовці

en: Rogaska Slatina
uk: Рогашка Слатина

en: Rogatec
uk: Рогатець

en: Semic
uk: Семич

en: Sencur
uk: Шенчур

en: Sentilj
uk: Шентиль

en: Sentjernej
uk: Шентєрней

en: Sevnica
uk: Севниця

en: Sezana
uk: Сежана

en: Skocjan
uk: Шкоцян

en: Skofja Loka
uk: Шкофя Лока

en: Skofljica
uk: Шкофліца

en: Slovenj Gradec
uk: Словень Градець

en: Slovenske Konjice
uk: Словенське Коніце

en: Smarje pri Jelsah
uk: Шмарє-при-Єлшах

en: Smartno ob Paki
uk: Шмартно-об-Пакі

en: Sostanj
uk: Шоштань

en: Starse
uk: Старше

en: Sveti Jurij
uk: Светий Юрій

en: Tolmin
uk: Толмін

en: Trbovlje
uk: Трбовлє

en: Trebnje
uk: Требнє

en: Trzic
uk: Тржич

en: Turnisce
uk: Тржич

en: Velenje
uk: Веленє

en: Velike Lasce
uk: Велике Лаще

en: Vipava
uk: Віпава

en: Vitanje
uk: Витанє

en: Vodice
uk: Водіце

en: Vrhnika
uk: Врхника

en: Vuzenica
uk: Вузениця

en: Zagorje ob Savi
uk: Загорє-об-Саві

en: Zavrc
uk: Заврч

en: Zelezniki
uk: Железнікі

en: Ziri
uk: Жири

en: Zrece
uk: Зрече

en: Dobrova-Horjul-Polhov Gradec
uk: Доброва-Полхов Градець

en: Domzale
uk: Домжале

en: Jesenice
uk: Єсеніце

en: Kamnik
uk: Камник

en: Kuzma
uk: Кузма

en: Litija
uk: Літія

en: Ljutomer
uk: Лютомер

en: Loska Dolina
uk: Лошка Долина

en: Luce
uk: Луче

en: Maribor
uk: Марібор

en: Miren-Kostanjevica
uk: Мірен-Костанєвіца

en: Preddvor
uk: Преддвор

en: Ptuj
uk: Птуй

en: Ribnica
uk: Рибниця

en: Sentjur pri Celju
uk: Шентюр

en: Slovenska Bistrica
uk: Словенська Бистриця

en: Videm
uk: Відем

en: Vojnik
uk: Войник

en: Zalec
uk: Жалець

en: Shiselweni
uk: Шиселвені

en: Suphan Buri
uk: Супханбурі

en: Chumphon
uk: Чумпхон

en: Phangnga
uk: Пхангнга

en: Phatthalung
uk: Пхаттхалунг

en: Ahal
uk: Ахальський велаят

en: Balkan
uk: Балканський велаят

en: Lebap
uk: Лебапський велаят

en: Mary
uk: Марийський велаят

en: Tacuarembo
uk: Такуарембо

en: Toshkent
uk: Ташкент

en: Dependencias Federales
uk: Федеральні володіння

en: Dac Lac
uk: Даклак

en: Ho Chi Minh
uk: Хошимін

en: Kien Giang
uk: Кьєнзянг

en: Lai Chau
uk: Лайтяу

en: Lam Dong
uk: Ламдонг

en: Long An
uk: Лонган

en: Quang Ninh
uk: Куангнінь

en: Son La
uk: Сонла

en: Tay Ninh
uk: Тейнінь

en: Thanh Hoa
uk: Тханьхоа

en: Thai Binh
uk: Тхайбінь

en: Tien Giang
uk: Тьєнзянг

en: Lang Son
uk: Лангшон

en: Khanh Hoa
uk: Кханьхоа

en: Kon Tum
uk: Контум

en: Quang Tri
uk: Куангчі

en: Nghe An
uk: Нгеан

en: Ninh Binh
uk: Ніньбінь

en: Ninh Thuan
uk: Ніньтхуан

en: Phu Yen
uk: Фуєн

en: Quang Binh
uk: Куангбінь

en: Quang Ngai
uk: Куангнгай

en: Soc Trang
uk: Шокчанг

en: Tra Vinh
uk: Чавінь

en: Tuyen Quang
uk: Туєнкуанг

en: Vinh Long
uk: Віньлонг

en: Nam Dinh
uk: Намдінь

en: Phu Tho
uk: Футхо

en: Quang Nam
uk: Куангнам

en: Thai Nguyen
uk: Тхайнгуєн

en: Lao Cai
uk: Лаокай

en: Luapula
uk: Луапула

en: Copperbelt
uk: Коппербелт

en: Lusaka
uk: Лусака

en: Bulawayo
uk: Булавайо

en: Harare
uk: Хараре

en: Currency symbol
uk: Символ валюти

en: Nothing
uk: Нічого

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Issue number
uk: Номер картки

en: Expiration year
uk: Рік завершення терміну дії

en: Colón
uk: Колон

en: Amapá
uk: Амапа

en: Ceará
uk: Сеара

en: Espírito Santo
uk: Еспіріту-Санту

en: Goiás
uk: Гояс

en: Maranhão
uk: Мараньян

en: Pará
uk: Пара

en: Paraíba
uk: Параїба

en: Paraná
uk: Парана

en: Piauí
uk: Піауї

en: Rondônia
uk: Рондонія

en: São Paulo
uk: Сан-Паулу

en: Authorize only
uk: Лише уповноваження

en: Authorize and capture
uk: Уповноважити і списати

en: Order @order-id at @store-name
uk: Замовлення @order-id у магазині @store-name

en: The HOP.php library is readable.
uk: Бібліотека HOP.php доступна для читання.

en: Alternate SKU
uk: Змінити артикул

en: Copy billing information.
uk: Скопіювати платіжну інформацію.

en: Customer view
uk: Вигляд для покупця

en: First Last
uk: Ім'я Прізвище

en: Last, First
uk: Прізвище, Ім'я

en: Last First
uk: Прізвище Ім'я

en: Include the store name in the "From" line of store e-mails.
uk: Додавати назву магазину у поле "Від" електронних листів магазину.

en: Include this tax when displaying product prices.
uk: Враховувати цей податок при показі цін на товари.

en: Tax inclusion text
uk: Текст врахованих податків

en: This text will be displayed near the price to indicate that it includes tax.
uk: Цей текст показуватиметься поруч з ціною для позначення, що в ній вже враховані податки.

en: Delete order
uk: Видалити замовлення

en: Credit card type
uk: Тип кредитної картки

en: Cart ID
uk: ID кошика

en: Delete attribute
uk: Вилучити атрибут

en: Asc
uk: Зрост

en: Cart items
uk: Товари у кошику

en: The date the order was most recently updated.
uk: Дата, коли замовлення було востаннє оновлено.

en: Admin page
uk: Адміністративна сторінка

en: Administer taxes
uk: Адміністрування податків

en: Tax rates
uk: Податкові ставки

en: Delete tax rate
uk: Видалити податкову ставку

en: Additional shipping cost per product in cart.
uk: Додаткова вартість доставки за товаром у кошику

en: Account number and authorization information.
uk: Номер облікового запису та уповноважуюча інформація

en: Server mode
uk: Режим сервера

en: Create and edit product attributes and options.
uk: Створення і редагування атрибутів і варіантів товарів.

en: Enable checkout.
uk: Увімкнути оформлення замовлення.

en: Enable anonymous checkout.
uk: Увімкнути анонімне оформлення замовлення.

en: Disable this to force users to log in before the checkout page.
uk: Якщо вимкнено, користувачі для доступу до сторінки оформлення замовлення будуть змушені авторизуватись.

en: Completion messages
uk: Повідомлення про завершення

en: Message displayed upon checkout for a user who is logged in.
uk: Повідомлення, показуване після оформлення, для користувача, що авторизувався на сайті.

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in.
uk: Повідомлення, показуване після оформлення, для користувача, що має обліковий запис, але не авторизувався на сайті.

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. You may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
uk: Повідомлення, показуване після оформлення, для нового користувача, чий обліковий запис був щойно створений. Можна використовувати спеціальні замінники !new_username для імені користувача щойно створеного облікового запису та !new_password для паролю цього облікового запису.

en: Checkout is disabled.
uk: Оформлення замовлення вимкнено.

en: Always expand categories.
uk: Завжди розкривати категорії.

en: Display product counts.
uk: Показувати кількість товарів.

en: Create custom order status
uk: Створити власний статус замовлення

en: Clickable links to actions a user may perform on an order.
uk: Доступні для переходу посилання на дії, котрі користувач має змогу виконати з замовленням.

en: Maximum package quantity
uk: Максимальна місткість пакунку

en: At most, how many of these items can fit in your largest box? Orders that exceed this value will be split into multiple packages when retrieving shipping quotes.
uk: Скільки одиниць товару може поміститися в найбільшій коробці? Замовлення, що перевищують це значення, будуть розбиті на декілька пакунків під час розрахунку доставки.

en: Use 0 to disable the quantity field next to the add to cart button.
uk: Введіть "0" для вимкнення поля кількості поруч із кнопкою додавання в кошик.

en: Not shippable
uk: Недоступне для доставки

en: Store status
uk: Стан магазину

en: Address format variables
uk: Змінні формату адреси

en: Administer orders, products, customers, store settings, etc.
uk: Адміністрування замовлень, товарів, покупців, налаштувань магазину тощо.

en: Master
uk: Головне

en: Enable to override this field's links.
uk: Увімкніть для перезапису посилань цього поля.

en: package
uk: пакунок

en: Country ID
uk: ID країни

en: Product Attributes
uk: Атрибути товарів

en: The file you requested does not exist.
uk: Запитаного файла не існує

en: The user %username
uk: Користувач %username

en: The IP address %ip
uk: IP-адреса %ip

en: View order number
uk: Перегляд номеру замовлення

en: Thousands marker
uk: Розділювач тисяч

en: 3-digit country code
uk: Тризначний цифровий код країни

en: Card types
uk: Типи карток

en: For example: Box, pallet, tube, envelope, etc.
uk: Приклади: коробка, піддон, туба, конверт тощо.

en: Weight of the package. Default value is sum of product weights in the package.
uk: Вага пакунку. Базово це сумарна вага товарів у пакунку.

en: Allow anonymous customers to use an existing account's email address.
uk: Дозволити анонімним покупцям використовувати адреси електронної пошти наявних облікових записів.

en: If enabled, orders will be attached to the account matching the email address. If disabled, anonymous users using a registered email address must log in or use a different email address.
uk: Якщо увімкнено, замовлення будуть прикріплюватися до профілю з вказаною адресою електронної пошти. В іншому випадку, анонімні користувачі, що вказали зареєстровану адресу електронної пошти, повинні будуть увійти на сайт або використовувати іншу адресу.

en: Require e-mail confirmation for anonymous customers.
uk: Вимагати підтвердження по електронній пошті для анонімних покупців.

en: Checkout is enabled.
uk: Оформлення замовлення увімкнено.

en: Display a custom message to the user.
uk: Відображувати користувачеві персональне повідомленння.

en: Empty the customer's shopping cart.
uk: Очистити кошик з покупками клієнта.

en: Redirect to any page on the site.
uk: Переспрямовувати на будь-яку сторінку сайту.

en: A Cart Link URL looks like:<blockquote><code>/cart/add/<em>&lt;cart_link_content&gt;</em></code></blockquote>where <code><em>&lt;cart_link_content&gt;</em></code> consists of one or more actions separated by a dash. Absolute URLs may also be used, e.g.:<blockquote><code>http://www.example.com/cart/add/<em>&lt;cart_link_content&gt;</em></code></blockquote>
uk: URL посилання кошика виглядає наступним чином:<blockquote><code>/cart/add/<em>&lt;cart_link_content&gt;</em></code></blockquote>де<code><em>&lt;cart_link_content&gt;</em></code> складається з однієї або кількох дій через дефіс. Також можна використовувати абсолютні URL-адреси, наприклад:<blockquote><code>http://www.example.com/cart/add/<em>&lt;cart_link_content&gt;</em></code></blockquote>

en: A product node number, followed by optional arguments described in the table below.
uk: Номер ноди товару, що йде за необов'язковими аргументами, описаним в нижченаведеній таблиці

en: An alphanumeric string (32 characters max) to identify the link.
uk: Абетковоцифровий рядок (максимум 32 символи) для ідентифікації посилання.

en: Displays a message to the customer when the link is clicked.
uk: Відображує користувачеві повідомлення при натисканні на посилання

en: Empties the cart. If used, this should be the first action.
uk: Очищує кошик. Якщо використовується, має бути першим у списку дій.

en: Allowed actions are:
uk: Доступні дії такі:

en: A positive integer.
uk: Додатне ціле число.

en: Cart Link product action: @cart_link
uk: Дія з товаром для посилання кошика: @cart_link

en: Cart Links settings
uk: Налаштування посилань кошика

en: Track clicks through Cart Links.
uk: Відстежувати переходи через Посилання кошика.

en: Edit catalog display
uk: Редагувати відображення каталогу

en: Create a new customer account.
uk: Створити новий обліковий запис покупця.

en: No customer account required.
uk: Обліковий запис покупця не потрібен.

en: Customer search
uk: Пошук покупця

en: New customer details
uk: Дані нового покупця

en: Please select a customer.
uk: Будь ласка, оберіть покупця.

en: A welcome message has been e-mailed to the new user.
uk: Вітальне повідомлення, що надсилається новому користувачеві.

en: Tokens for Ubercart products.
uk: Замінники для товарів Ubercart.

en: Administer own product features
uk: Адміністрування власних властивостей товарів

en: Attempt to e-mail @email concerning role notification failed.
uk: Спроба надіслати на адресу  @email сповіщення стосовно ролі завершилося невдачею.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value.
uk: Повідомлення, отримуване користувачем, коли рівень товарних запасів досягає порогового значення.

en: The current stock level.
uk: Поточний рівень товарних запасів.

en: The model or SKU of the stock level.
uk: Модель або артикул для товарного запасу.

en: The threshold or warning limit of the stock level.
uk: Поріг або сигнальне обмеження рівня товарних запасів.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for all products in the store. If a product's individual pickup address is blank, Ubercart uses the store's default pickup address specified here.
uk: При доставці товарів споживачам, для точного визначення вартості і налаштування доставки необхідно знати місце відвантаження товару. Ця форма вказує місце відвантаження всіх товарів у магазині. Якщо адресу відвантаження в налаштуванні товару залишити незаповненою, Ubercart використає адресу відвантаження магазину за умовчанням вказану тут.

en: Synchronized
uk: Синхронізовано

en: Bolivia, Plurinational State of
uk: Болівія, Багатонаціональна Держава

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
uk: Бонайре, Сінт-Естатіус та Саба

en: Côte d'Ivoire
uk: Кот-д'Івуар

en: Curaçao
uk: Кюрасао

en: Moldovoa, Republic of
uk: Молдова, Республіка

en: Réunion
uk: Реюньйон

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
uk: Острів Святої Єлени, острів Вознесіння та острови Трістан-да-Кунья

en: Sint Maarten
uk: Сінт-Мартен

en: Taiwan, Province of China
uk: Тайвань, провінція Китаю

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
uk: Венесуела, Боліваріанська Республіка

en: Armed Forces Europe
uk: Збройні сили (Европа)

en: Billing postal code
uk: Поштовий індекс оплати

en: Processes payments using 2Checkout.com.
uk: Обробка платежів через 2Checkout.com.

en: Processes payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
uk: Оброблює платежі за допомогою Authorize.net. Підтримує AIM та ARB.

en: Test gateway
uk: Тестовий шлюз

en: Enables support for credit card payments at checkout.
uk: Вмикає підтримку платежів кредитною карткою при оформленні.

en: Processes payments using the CyberSource Silent Order POST and Hosted Order Page services.
uk: Обробляє платежі, використовуючи служби CyberSource Client Order POST та Hosted Order Page.

en: Complete non-shippable order after payment received
uk: Завершити замовлення, що не доставляється, після отримання оплати

en: @method payment for @amount entered.
uk: Спосіб платежу @method для @amount введений.

en: @method payment for @amount deleted.
uk: Спосіб платежу @method для @amount видалений.

en: Choose and configure available payment methods.
uk: Оберіть та налаштуйте доступні способи оплати.

en: Enables payments to be taken at checkout.
uk: Вмикання платежів, що будуть обрані під час оформлення.

en: Processes payments using PayPal Website Payments Standard, Website Payments Pro and Express Checkout.
uk: Обробляє платежі, використовуючи Paypal Website Payments Standart, Website Payments Pro та  Express Checkout.

en: Tracking number(s) (if applicable) for product shipments.
uk: Номер(и) відстеження (якщо використвуються( для товарних вантажів.

en: Creates specialized links to purchase products.
uk: Створює спеціалізовані посилання на покупку товарів.

en: Configure the product catalog pages.
uk: Налаштуйте сторінки каталогу товарів.

en: Please select a product.
uk: Будь ласка, оберіть товар.

en: Check an order's state
uk: Перевірити стан замовлення

en: Admin view
uk: Вигляд для адміністратора

en: Content is a product
uk: Матеріал являє собою товар

en: Ubercart product data of the node.
uk: Товарні дані Ubercart для матеріалу.

en: SKU / Model
uk: Артикул / Модель

en: The product's SKU or model number.
uk: Артикул товару чи номер моделі.

en: The product's weight.
uk: Вага товару.

en: The product's length.
uk: Довжина товару.

en: The product's width.
uk: Ширина товару.

en: The product's height.
uk: Висота товару.

en: A formatted price.
uk: Форматована ціна.

en: A decimal price.
uk: Десяткова ціна.

en: A formatted weight.
uk: Форматована ціна.

en: A decimal weight.
uk: Десяткова вага.

en: The unit of measurement.
uk: Одиниця вимірювань.

en: A formatted dimension.
uk: Форматований розмір.

en: A decimal dimension.
uk: Десятковий розмір.

en: REQUIRED. Provides content types to represent items in an online store.
uk: ОБОВ'ЯЗКОВЕ. Створює тип матеріалів для представлення товарів в інтернет-магазині.

en: Provides a content type that groups two or more products together, allowing them to be purchased as a bundle with an optional discount.
uk: Додає тип матеріалу, в якому групуються два або більше товари, дозволяючи купувати їх одним пакетом з можливістю знижки.

en: View reports for store customers.
uk: Перегляд звітів про покупців магазину.

en: View reports for store products.
uk: Перегляд звітів про товари магазину.

en: View reports for store sales.
uk: Перегляд звітів про продажі магазину.

en: Provides reports about your store's sales, customers, and products.
uk: Надає звіти про продажі вашого магазина, його покупців і товари.

en: Assigns permanent or expirable roles based on product purchases.
uk: Дозволяє постійно або тимчасово призначати ролі на основі придбаних товарів.

en: Stock notifications
uk: Сповіщення про залишки

en: Manages stock levels of your products.
uk: Керує рівнями залишків товарів.

en: Countries and addresses
uk: Країни та адреси

en: Manage available countries and configure address formats.
uk: Керування доступними країнами і налаштування форматів адрес.

en: REQUIRED. Handles store settings and management of your Ubercart site.
uk: ОБОВ'ЯЗКОВЕ. Налаштування і керування магазином Ubercart.

en: View report on sales tax.
uk: Перегляд звіту про податок з продажу.

en: Configure tax rates and rules.
uk: Налаштувати податкові ставки та правила.

en: Defines tax rates for customers' geographic locations and products sold.
uk: Визначення податкових ставок для географічних розташувань покупців та проданих товарів.

en: Customer canceled this order from the checkout form.
uk: Покупець скасував дане замовлення під час оформлення.

en: Relate an order to the user who placed it.
uk: Пов'язати замовлення з користувачем, що його розмістив.

en: Credit card type used, if the payment method was credit.
uk: Використаний тип кредитної картки, якщо спосіб оплати був кредиткою.

en: Credit card number (last 4) used, if the payment method was credit.
uk: Використаний номер кредитної картки (останні 4 цифри), якщо спосіб оплати був кредиткою.

en: full name
uk: повна назва

en: ISO country code (numeric)
uk: ISO-код країни (цифровий)

en: numeric ISO country code
uk: Цифровий ISO-код країни

en: country name
uk: назва країни

en: ISO country code (2 characters)
uk: ISO-код країни (2 символи)

en: ISO country code
uk: ISO-код країни

en: ISO country code (3 characters)
uk: ISO-код країни (3 літери)

en: state or province
uk: область або провінція/штат

en: State/Province code
uk: Код області/провінції/штату

en: state or province code
uk: Код області або провінції/штату

en: Ordered product
uk: Замовлений товар

en: Relate products to an order. This relationship will create one record for each product ordered.
uk: Пов'язати товари із замовленням. Цей зв'язок буде створювати по одному запису для кожного замовленого товару.

en: The quantity ordered.
uk: Замовлена кількість.

en: The price paid for one product.
uk: Ціна, сплачена за один товар.

en: The cost to the store for one product.
uk: Вартість одного товару для магазина.

en: The physical weight of one product.
uk: Фізична вага одного товару.

en: Displays a hierarchical product catalog page and block.
uk: Відображає сторінку і блок з ієрархічним каталогом товарів.

en: Empty cart
uk: Порожній кошик

en: Encryption key directory
uk: Каталог ключа шифрування

en: Credit card security settings must be configured in the security settings tab.
uk: Параметри безпеки кредитної карти повинні бути налаштовані на вкладці Параметри безпеки.

en: Key path must be specified in security settings tab.
uk: Шлях ключа повинен бути заданий на вкладці Параметри безпеки.

en: Key file already exists in directory, but it contains an invalid key.
uk: Файл ключа вже міститься в каталозі, але в ньому міститься хибний ключ.

en: Key file already exists in directory, but is not readable. Please verify the file permissions.
uk: Ключовий файл вже міститься в каталозі, проте недоступний для читання. Будь ласка, перевірте права доступу файла.

en: Credit card encryption key file creation failed for file @file. Check your filepath settings and directory permissions.
uk: Для файла @file не вдалося створити файл ключа шифрування кредитної карти. Перевірте налаштування файлового шляху і права доступу на каталог.

en: View credit card details
uk: Перегляд деталей кредитних карток

en: Encryption key path
uk: Шлях ключа шифрування

en: Include authorizations?
uk: Додавати уповновження?

en: Should "authorization only" credit card transactions be used in calculating the order balance?
uk: Чи мають використовуватись в розрахунку баланса замовлення трансакції кредитною карткою тільки з уповноваженням.

en: PayPal reported an error: @code: @message
uk: PayPal повідомив про помилку: @code: @message

en: Using UPS @role server
uk: Використовуючи сервер UPS @role

en: Rate markup
uk: Націнка ставки

en: Weight markup
uk: Вагова націнка

en: Packages are insured
uk: Пакунки застраховані

en: Packages are not insured
uk: Пакунки не застраховані

en: Using "online" rates
uk: Використовуючи "онлайнові" ставки

en: Using standard rates
uk: Використовуючи стандартні ставки

en: - or -
uk: - або -

en: Cart item
uk: Товар у кошику

en: Products in customer carts.
uk: Товари у кошиках покупців.

en: The node ID of a product in the cart.
uk: Ідентифікатор матеріалу для товару у кошику.

en: The ID of the cart (user ID for authenticated users, session ID for anonymous users).
uk: Ідентифікатор кошика (ID користувача для авторизованих користувачів, ID сеансу — для анонімних користувачів).

en: The quantity to be ordered.
uk: Кількість, що буде замовлена.

en: Catalog display
uk: Відображення каталогу

en: Default download limits
uk: Базові обмеження відвантажень

en: Enter the 'From' email address, or leave blank to use your store email address. You may use order tokens for dynamic email addresses.
uk: Введіть електронну адресу відправника або залиште порожньою, аби використовувати електронну адресу магазину. Можна використовувати замінники для динамічних електронних адрес.

en: Enter the email addresses to receive the invoice, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
uk: Введіть електронні адреси, на які надсилати рахунок, по одній на рядок. Можна використовувати замінники для динамічних електронних адрес.

en: Create order for this customer
uk: Створити замовлення для цього покупця

en: Products that have been ordered in your Ubercart store.
uk: Товари, що були замовлені у вашому магазині Ubercart.

en: The price for which the product is sold, altered for display (e.g. with inclusive taxes).
uk: Ціна, за якою продається товар, змінена для показу (наприклад, з податками)

en: Relate product kit components to their parent kits.
uk: Пов'язати компоненти набору товарів з їх батьківськими наборами.

en: Relate product kits to their components. This relationship will create one record for each component of the kit.
uk: Пов'язати набір товарі з їх компонентами. Цей зв'язок буде створювати по одному запису на кожний компонент набору.

en: Send a user an email regarding roles.
uk: Надіслати користувачеві лист стосовно ролей.

en: Expiration type
uk: Тип завершення терміну

en: From the time the role was purchased.
uk: Починаючи з моменту, коли була отримана роль.

en: Default role expiration
uk: Базовий термін дії ролі

en: %name must not be negative.
uk: %name не має бути від'ємним.

en: The quantity cannot be zero.
uk: Кількість не може бути нульовою.

en: Source string contains an invalid character (@char)
uk: Вихідний рядок містить неприпустимий символ (@char)

en: Key contains an invalid character (@char)
uk: Ключ містить неприпустимий символ (@char)

en: There are no products available for this type of package.
uk: Товари, доступні для цього типу пакунків, відсутні.

en: Shipment tracking number(s)
uk: Номер(и) відстеження вантажу.

en: Create packages
uk: Створити пакунки

en: Your shopping cart contents have changed. Please review your order and try again.
uk: Вміст вашого кошика змінився. Будь ласка, перевірте своє замовлення і спробуйте знову.

en: Some of the products in this order are no longer available.
uk: Деякі товари в цьому замовленні більше не доступні.

en: Line item title
uk: Заголовок позиції обліку

en: Line item amount
uk: Величина позиції обліку

en: An order is being deleted
uk: Замовлення видаляється

en: Normal view
uk: Звичайний вигляд

en: Cart view
uk: Вигляд для кошика

en: View and search customer information.
uk: Перегляд і пошук відомостей про покупця.

en: Relate a user to the orders they have placed. This relationship will create one record for each order placed by the user.
uk: Пов'язати користувача із розміщеним замовленням. Цей зв'язок буде створювати по одному запису для кожного замовлення, розміщеного користувачем.

en: A product is being loaded
uk: Товар завантажується

en: Cannot create a variant of a variant.
uk: Неможливо створити варіант для варіанту

en: Country definitions are up-to-date.
uk: Визначення країн актуальні.

en: Store e-mail address is set.
uk: Електронна адреса магазину встановлена.

en: Graubünden
uk: Граубюнден

en: Zürich
uk: Цюріх

en: UPS logo
uk: Логотип UPS

en: The payment is pending because it was made by an eCheck that has not yet cleared.
uk: Платіж в очікуванні оскільки він був виконаний через eCheck, за яким ще не проведений взаємозалік.

en: London
uk: Лондон

en: Arica
uk: Аріка

en: Tillabéri
uk: Тіллабері

en: Add payment method
uk: Додати спосіб оплати

en: Your password
uk: Ваш пароль

en: Customer e-mail address
uk: Електронна адреса покупця

en: E-mail account details to customer.
uk: Дані електронної адреси облікового запису покупця.

en: Increment stock on cancelling order
uk: Збільшувати товарні запаси у випадку скасування замовлення

en: Increment stock on deleting an order
uk: Збільшувати товарні запаси при видаленні замовлення

en: Decrement stock when order cancellation is being undone
uk: Зменшувати товарні запаси при відновленні скасованого замовлення

en: Increment stock of products on the order with tracking activated.
uk: Збільшувати товарні записи на замовленнях з активованим відстеженням.

en: Korea, Democratic People's Republic of
uk: Корейська Народна Демократична Республіка

en: Tanzania, United Republic of
uk: Танзанія, Об'єднана Республіка

en: No payment methods available
uk: Способи оплати недоступні

en: You cannot check out without selecting a payment method.
uk: Оформити замовлення не обравши спосіб оплати не можливо.

en: Enter full or partial information in one or more of the following fields, then press the "Search" button. Search results will match all the provided information.
uk: Введіть всю або частину інформації в одному або декількох наступних полях, а потім натисніть кнопку "Пошук". Результати пошуку будуть відповідати введеній інформації.

en: Current user or user has permission
uk: Поточний користувач, чи користувач з повноваженням

en: Users with the selected permission flag will be able to bypass validation.
uk: Користувачі з обраним повноваження будуть здатні обходити перевірку

en: Delivery phone
uk: Телефон отримувача

en: Order Date:
uk: Дата замовлення:

en: Product catalog
uk: Каталог товарів

en: Bac Can
uk: Баккан

en: Vinh Phuc
uk: Віньфук

en: Yen Bai
uk: Єнбай

en: The physical length.
uk: Фізична довжина.

en: The physical width.
uk: Фізична ширина.

en: The physical height.
uk: Фізична висота.

en: The number of items that fit in the largest package.
uk: Кількість одиниць, що можуть знаходитись у найбільшому пакунку.

en: Is the product shippable?
uk: Чи цей товар можливо доставити?

en: To accept PayPal payments in 2Checkout, please ensure that demo mode is disabled and your store currency is one of USD, AUD, CAD, EUR or GBP.
uk: Для приймання платежів PayPal у 2Checkout, впевніться, що вимкнено демонстраційний режим і валютою вашого магазину є одна з наступних: USD, AUD, CAD, EUR чи GBP.

en: Set order status
uk: Встановити статус замовлення

en: Check amount
uk: Сума чека

en: No payment required
uk: Оплата не потрібна

en: Applying quotes...
uk: Застосування вартості доставки...

en: Use this page to configure Ajax behaviors on the form. The table below associates triggering form input elements with panes. The contents of each associated pane will be refreshed whenever the customer clicks on or changes the triggering form element. For example, you can cause the available payment methods to be refreshed when the customer changes their billing zone.
uk: Використовуйте цю сторінку для налаштування поведінки Ajax на формі. У наведеній нижче таблиці пов'язуються з панелями елементи запуску на формі. Вміст кожної пов'язаної панелі буде оновлюватися щоразу, коли користувач натискає або змінює елемента запуску на формі. Наприклад, ви можете запрограмувати оновлення доступних способів оплати при зміні покупцем платіжної зони.

en: Note that the triggering elements you can choose are listed based on the form as it would be displayed to you right now. For example, if none of your shipping methods apply to the current cart contents, you won't see the shipping quote selection element. If you don't see the form element you wish to use as a trigger, try adding some products to the shopping cart or otherwise simulating the customer experience, and verify that those elements are present on the form itself.
uk: Зверніть увагу, що елементи запуску, які ви можете вибрати, перераховані на підставі форми, як вона буде відображатися для вас прямо зараз. Наприклад, якщо жоден з ваших способів доставки не застосовуються до поточного вмісту кошика, ви не побачите елемент вибору тарифу доставки. Якщо ви не бачите елемент форми, який ви хочете використовувати в якості тригера, спробуйте додати деякі товари в кошик чи іншим чином імітуючи дії покупця клієнта, і переконайтеся, що ці відповідні елементи присутні на самій формі.

en: --Add a new element--
uk: --Додати новий елемент--

en: Triggering form element
uk: Елемент запуску на формі

en: Panes to update
uk: Панелі для оновлення

en: Ubercart Ajax Administration
uk: Ajax-адміністрування Ubercart

en: Administrative interface for ajax updates to Ubercart forms.
uk: Адміністративний інтерфейс для ajax-оновлень Ubercart-форм.

en: The nid of the ordered product. If you need more fields than the nid: Node relationship
uk: Nid замовленого товару. Якщо потрібно більше полів додайте зв'язок Nid: Матеріал

en: Relate product to node.
uk: Пов'язати товар з матеріалом

en: The order ID of the ordered product. If you need more fields than the order ID: Order relationship
uk: ID замовлення для замовленого товару. Якщо потрібно більше полів додайте зв'язок ID замовлення : Замовлення

en: Relate product to order.
uk: Пов'язати товар із замовленням

en: This message has been sent to let you know that the stock level for "[node:title]" with SKU [uc_stock:model] has reached [uc_stock:level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[uc_order:link].
uk: Це повідомлення надіслано вам в зв'язку з тим що рівень товарних запасів для товару "[node:title]" з артикулом [uc_stock:model] досяг [uc_stock:level]. На складі може не вистачити товарних одиниць для виконання замовлення #[uc_order:link].

en: Relate payments to an order. This relationship will create one record for each payment received.
uk: Пов'язати платежі із замовленням. Цей зв'язок буде створювати по одному запису для кожного отриманого замовлення.

en: payments
uk: оплати

en: The amount paid.
uk: Сплачена сума.

en: Relate a payment to the user who made it.
uk: Пов'язати платіж з користувачем, що його виконав.

en: Any remarks that were included with the payment.
uk: Будь-які зауваження, пов'язані з цією оплатою.

en: Receipt date
uk: Дата чека.

en: The date and time the payment was received.
uk: Дата і час, коли був отриманий платіж.

en: U.S.P.S.
uk: USPS

en: Customer starts checkout
uk: Покупець починає оформлення

en: Require all selected products
uk: Вимагати усі обрані товари

en: Select to require that order must contain all selected products.  Otherwise, order must contain at least one of the selected products.
uk: Позначте, щоб вимагати аби замовлення містило усі обрані товари.  В іншому випадку замовлення має містити принаймні один з обраних товарів.

en: Check an order's product classes
uk: Перевірити класи товарів у замовленні

en: Product Classes
uk: Класи товарів

en: Require all selected product classes
uk: Вимагати усі обрані класи товарів

en: Select to require that order must contain all selected product classes.  Otherwise, order must contain at least one of the selected product classes.
uk: Позначте, щоб вимагати аби замовлення містило усі обрані класи товарів.  В іншому випадку замовлення має містити принаймні один з обраних класів товарів.

en: Forbid other product classes
uk: Заборонити інші класи товарів

en: View own invoices
uk: Переглянути власні рахунки

en: The price paid for all the products (price * quantity).
uk: Ціна, сплачена за всі товари (ціна*кількість)

en: The cost to the store for all the products (cost * quantity).
uk: Вартість усіх товарів для магазину (вартість*кількість).

en: Total weight
uk: Загальна вага

en: The physical weight of all the products (weight * quantity).
uk: Фізична вага усіх товарів (вага * кількість).

en: shipment
uk: вантаж

en: The package ID.
uk: Ідентифікатор пакунку.

en: Ubercart shipments
uk: Вантажі Ubercart

en: Ubercart shipments contain shipping information for orders and can be related to orders and packages.
uk: Вантажі Ubercart містять відомості про доставку для замовлення і можуть бути пов'язані з замовленнями та пакунками.

en: Relate shipments to an order. This relationship will create one record for each shipment.
uk: Пов'язати вантажі із замовленням. Цей зв'язок створить по одному запису для кожного вантажу.

en: Relate an order to a shipment. Use this relationship to get order information for a shipment.
uk: Пов'язати замовлення з вантажем. Використовуйте цей зв'язок для отримання інформації про замовлення для вантажу.

en: Relate packages to a shipment. This relationship will create one record for each shipped package.
uk: Пов'язати пакунки із вантажем. Цей зв'язок створить по одному запису для відправленого пакунку.

en: The shipment ID.
uk: Ідентифікатор вантажу.

en: The date when the shipment left the origin address.
uk: Дата, коли вантаж залишив вихідну адресу.

en: Expected delivery date
uk: Очікувана дата прибуття

en: The expected date of delivery.
uk: Очікувана дата доставки.

en: The time the shipment was last modified.
uk: Час останньої зміни вантажу.

en: Ubercart packages
uk: Пакунки Ubercart

en: Ubercart packages contain physical characteristics, tracking, and label information.  They can be related to their orders, shipments, and contents.
uk: Пакунки Ubercart містять фізичні характеристики, відомості про відстеження та наліпку. Вони  можуть бути пов'язані з  їх замовленнями, вантажами та вмістом.

en: Relate packages to an order. This relationship will create one record for each package of an order.
uk: Пов'язати пакунки із замовленням. Цей зв'язок створить по одному запису для кожного пакунку замовлення.

en: Relate an order to a package. Use this relationship to get order information for a package.
uk: Пов'язати замовлення з пакунком. Використовуйте цей зв'язок для отримання інформації про замовлення для пакунку.

en: Relate packaged products to a package. This relationship will create one record for each packaged product.
uk: Пов'язати упаковані товари з пакунком. Цей зв'язок створить по одному запису для кожного упакованого товару.

en: Relate shipment to package.  Use this relationship to get shipping information for the package.  Note that this relationship might not exist.
uk: Пов'язати замовлення з пакунком. Використовуйте цей зв'язок для отримання інформації про пакунок. Зверніть увагу, що цього зв'язку може і не бути.

en: Shipment type
uk: Тип вантажу

en: The number used by the carrier to locate the package while it is in transit.
uk: Номер, що використовується перевізником для знаходження пакунку під час транспортування.

en: The physical weight of package.
uk: Фізична вага пакунку.

en: Package: Product
uk: Пакунок: товар

en: Relate packaged product to the ordered product.
uk: Пов'язати упаковані товари із замовленим товаром.

en: ordered product
uk: замовлений товар

en: The quantity packaged.
uk: Упакована кількість.

en: Link this field to the shipment page
uk: Зробити це поле посилання на сторінку вантажу

en: Cart item ID
uk: ID товара у кошику

en: The number of this product in the cart.
uk: Кількість цього товара у кошику.

en: Maximum product quantity
uk: Максимальна кількість товару

en: Order #[order:order-number] Update
uk: Оновлення замовлення №[order:order-number] Update

en: A list of products in the order.
uk: Перелік товарів в замовленні.

en: Print button
uk: Кнопка друку

en: Ordered product fields
uk: Поля замовленого товару

en: [store:name]: [expiration:name] role renewed
uk: [store:name]: [expiration:name] роль поновлена

en: [order:first-name] [order:last-name], 
    
    Thanks to your order, [order:link], at [store:name] you have renewed the role, [expiration:name]. It is now set to expire on [expiration:expiration:short].
    
    Thanks again, 
    
    [store:name]
    [site:slogan]
uk: [order:first-name] [order:last-name], 
    
    Дякуємо вам  за замовлення, [order:link], у магазині [store:name] ви поновили роль, [expiration:name]. Зараз її термін дії сплине [expiration:expiration:short].
    
    Дякуємо ще раз, 
    
    [store:name]
    [site:slogan]

en: This message is to remind you that the role, [expiration:name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [expiration:expiration:short]. You may visit [store:link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store:name]
    [site:slogan]
uk: Це повідомлення нагадує вам, що термін дії ролі, [expiration:name], наданої вам для купівлі у нашому магазині сплине [expiration:expiration:short]. Вам потрібно перейти за посиланням [store:link] і поновити роль до завершення її терміну дії.
    
    Дякуємо ще раз, 
    
    [store:name]
    [site:slogan]

en: Today, @date
uk: Сьогодні, @date

en: Checkout type
uk: Тип оформлення

en: The physical weight of all the products (weight * quantity) in the order.
uk: Фізична вага всіх товарів (вага*кількість) у замовленні

en: Order: Line item
uk: Замовлення: позиція обліку

en: Currency sign
uk: Символ валюти

en: Catalog categories
uk: Категорії каталогу

en: Kärnten
uk: Карінтія

en: Edit payment method
uk: Редагувати спосіб оплати

en: Customer used a different e-mail address during payment: @email
uk: Під час оплати покупець використав різні електронні адреси: @email

en: Enable country
uk: Увімкнути країну

en: Disable country
uk: Вимкнути країну

en: Córdoba
uk: Кордова

en: Entre Ríos
uk: Ентре-Ріос

en: Neuquén
uk: Неукен

en: Río Negro
uk: Ріо-Негро

en: Tucumán
uk: Тукуман

en: Bolívar
uk: Болівар

en: Jõgevamaa
uk: Йигеваський повіт

en: Järvamaa
uk: Ярваський повіт

en: Läänemaa
uk: Ляенеський повіт

en: Lääne-Virumaa
uk: Ляене-Вируський повіт

en: Põlvamaa
uk: Пилва

en: Pärnumaa
uk: Пярну

en: Võrumaa
uk: Виру

en: A Coruña
uk: Ла-Корунья

en: Almería
uk: Альмерія

en: Ávila
uk: Авіла

en: Baleares
uk: Балеарські острови

en: Cáceres
uk: Касерес

en: Cádiz
uk: Кадіс

en: Castellón
uk: Кастельон

en: Ceuta
uk: Сеута

en: Guipúzcoa
uk: Гіпускоа

en: Jaén
uk: Хаен

en: León
uk: Леон

en: Málaga
uk: Малага

en: Melilla
uk: Мелілья

en: Santa Cruz de Tenerife
uk: Санта-Крус-де-Тенерифе

en: New Territories
uk: Нові Території (Гонконг)

en: DKI Jakarta
uk: Джакарта, особливий столичний округ

en: Odisha
uk: Орісса

en: Telangana
uk: Телангана

en: Michoacán
uk: Мічоакан

en: Nuevo León
uk: Нуево-Леон

en: Yucatán
uk: Юкатан

en: Adıyaman
uk: Адияман

en: Afyon
uk: Афьон

en: Ağrı
uk: Агри

en: Aydın
uk: Айдин

en: Balıkesir
uk: Баликесір

en: Bartın
uk: Бартин

en: Bingöl
uk: Бінгьоль

en: Çanakkale
uk: Чанаккале

en: Çankırı
uk: Чанкири

en: Çorum
uk: Чорум

en: Diyarbakır
uk: Діярбакир

en: Düzce
uk: Дюздже

en: Elazığ
uk: Елязиг

en: Eskişehir
uk: Ескішехір

en: Gümüşhane
uk: Гюмюшхане

en: Iğdır
uk: Игдир

en: İstanbul
uk: Стамбул

en: İzmir
uk: Ізмір

en: Kahramanmaraş
uk: Кахраманмараш

en: Karabük
uk: Карабюк

en: Kırıkkale
uk: Кириккале

en: Kırklareli
uk: Киркларелі

en: Kırşehir
uk: Киршехір

en: Kütahya
uk: Кютах’я

en: Muğla
uk: Мугла

en: Muş
uk: Муш

en: Nevşehir
uk: Невшехір

en: Niğde
uk: Нігде

en: Şanlıurfa
uk: Шанлиурфа

en: Şırnak
uk: Ширнак

en: Tekirdağ
uk: Текірдаг

en: Uşak
uk: Ушак

en: Taipei City
uk: Тайбей, місто

en: Yilan County
uk: Ілань, повіт

en: Anzoátegui
uk: Ансоатегі

en: Falcón
uk: Фалькон

en: Guárico
uk: Гуаріко

en: Mérida
uk: Mеріда

en: Táchira
uk: Тачира

en: You must review your <a href=":url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
uk: Перш ніж вмикати змогу приймати платежі кредитним картками ви маєте перевірити <a href=":url">налаштування безпеки кредитних карток</a> та увімкнути шифрування.

en: First street line
uk: Перший рядок адреси

en: Second street line
uk: Другий рядок адреси

en: State/Provence
uk: Область/Провінція

en: Orders totalling more than @amount are <b>not eligible</b> for COD.
uk: Замовлення сумою понад @amount <b>недоступні</b> для післяплати.

en: @base_rate + @product_rate per item
uk: @base_rate + @product_rate за одиницю

en: Shipment @id
uk: Вантаж @id

en: Product attribute settings
uk: Налаштування атрибутів товару

en: Relate cart item to node.
uk: Пов'язати товар з кошика з матеріалом.

en: The cart item ID.
uk: Ідентифікатор товара у кошику.

en: Your order is complete! Your order number is @number.
uk: Ваше замовлення виконане! Номер вашого замовлення - @number.

en: Cart Links click statistics.
uk: Статистика переходів за посиланнями кошика.

en: Date and time of the last click on this cart link.
uk: Дата і час останнього переходу за цим посиланням кошика.

en: <a href=":url">View the help page</a> to learn how to create Cart Links.
uk: <a href=":url">Перегляньте довідку</a> щоб навчитись створювати посилання кошика.

en: Display Cart Links product action when item is added to cart
uk: Відображувати дії з товарами для посилань кошика при додавання позиції до кошика.

en: Track Cart Links clicks
uk: Відстежувати переходи за посиланнями кошика

en: Allow Cart Links to empty the cart
uk: Дозволити посилання кошика, що очищують кошик.

en: List of Cart Links messages and message ids
uk: Список повідомлень посилань кошика і ідентифікатори повідомлень

en: List of allowed Cart Links for this site
uk: Список дозволених посилань кошика для цього сайту.

en: Redirect Uri for invalid Cart Links
uk: Uri переспрямування для неприпустимих посилань кошика

en: A <a href=":url">numeric message ID</a> to identify which message to display.
uk: <a href=":url">Числовий ID повідомлення</a>, що ідентифікує показуване повідомлення

en: Product catalog settings
uk: Налаштування каталогу товарів

en: Path string
uk: Рядок шляху

en: Administer country settings
uk: Адміністрування налаштувань країни

en: Edit country address format
uk: Редагувати формат адрес для країни

en: Country ISO-3166 data
uk: Дані ISO-3166 країни

en: English short name
uk: Англійська коротка назва

en: 2-character country code
uk: Дволітерний код країни

en: 3-character country code
uk: Трилітерний код країни

en: Address formatting
uk: Форматування адреси

en: Line item type label
uk: Мітка типу позиції обліку

en: No countries have been configured yet.
uk: Жодних країн ще не налаштовано.

en: Edit %country
uk: Редагувати країну %country

en: Download time limit
uk: Обмеження часу завантаження

en: Unit value for download time limit
uk: Значення одиниць для обмеження часу завантаження

en: Warning if already purchased
uk: Попереджати, якщо вже придбано

en: (@price each)
uk: (@price кожен)

en: Default order state
uk: Базовий стан замовлення

en: Order state label
uk: Мітка стану замовлення

en: @line_item title
uk: Назва @line_item

en: @line_item order line item
uk: Позиції обліку замовлення @line_item

en: @line_item amount
uk: Величина @line_item

en: Delivery first name
uk: Ім'я отримувача

en: Delivery last name
uk: Прізвище отримувача

en: Delivery company
uk: Компанія-отримувач

en: Delivery street 1
uk: Адреса доставки 1

en: Delivery street 2
uk: Адреса доставки 2

en: Delivery city
uk: Місто доставки

en: Delivery state/province
uk: Область/район доставки

en: Delivery postal code
uk: Поштовий індекс доставки

en: Delivery country
uk: Країна доставки

en: Billing phone
uk: Телефон платника

en: Billing street 1
uk: Адреса оплати 1

en: Billing street 2
uk: Адреса оплати 2

en: Billing city
uk: Місто для оплати

en: Billing state/province
uk: Область/район для оплати

en: Billing country
uk: Країна для оплати

en: The ISO currency code for the order.
uk: ISO-код валюти замовлення.

en: Thanks for your order, @order_first_name!
uk: Щиро вдячні вам за замовлення, @order_first_name!

en: The product's price.
uk: Ціна товару.

en: Buy it now
uk: Придбати зараз

en: Content type is a product
uk: Тип матеріалу — товар.

en: Product is shippable
uk: Товар доступний для доставки

en: Product is not shippable
uk: Товар недоступний для доставки

en: Name of product image field
uk: Назва поля зображення для товару

en: First image style
uk: Стиль першого зображення

en: Subsequent image style
uk: Стиль наступних зображень

en: First image style: @style
uk: Стиль першого зображення: @style

en: Subsequent image style: @style
uk: Стиль наступного зображення: @style

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href=":url">your shopping cart</a>.
uk: Товар <strong>@product-title</strong> додано в <a href=":url">кошик</a>.

en: Product kit is shippable
uk: Набір товарів доступний для доставки

en: Product kit is not shippable
uk: Набір товарів недоступний для доставки

en: Role Assignments
uk: Призначення ролей

en: <strong>SKU:</strong> @sku<br />
uk: <strong>Артикул:</strong> @sku<br />

en: @value lb.
uk: @value ф.

en: @value oz.
uk: @value унц.

en: Encryption failed.
uk: Шифрування завершилося невдачею.

en: 3-character currency code
uk: Трилітерний код валюти

en: Currency symbol position
uk: Розташування символу валюти

en: Address type to use
uk: Тип використовуваної адреси

en: Display address in all capital letters
uk: Відображати адресу великими літермам

en: Display footer message
uk: Відображати повідомлення нижнього колонтитулу

en: @title is required
uk: @title є обов'язковим

en: <a href=":url">Powered by Ubercart</a>
uk: <a href=":url">Працює на Уберкарт</a>

en: <a href=":url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
uk: <a href=":url">Електрона торгівля на Друпал</a> за допомогою Уберкарт.

en: Powered by Ubercart, the <a href=":url">free shopping cart software</a>.
uk: Працює на Уберкарт, <a href=":url">безкоштовному програмному забезпеченні для електронної торгівлі</a>.

en: Powered by Ubercart
uk: Працює на Уберкарт

en: Create, edit, clone, delete, enable and disable taxes
uk: Створення, редагування, клонування, видалення, увімкнення та вимкнення податків

en: Add tax rate
uk: Додати податкову ставку

en: Edit tax rate
uk: Редагувати податкову ставку

en: Clone tax rate
uk: Клонувати податкову ставку

en: Rate multiplier
uk: Множник ставки

en: Line item types to tax
uk: Типи позицій обліку для оподаткування

en: Copy of @name
uk: Копія @name

en: Tax rate %name was cloned.
uk: Податкову ставку %name було клоновано.

en: No tax rates have been configured yet.
uk: Жодних податкових ставок ще не налаштовано.

en: Create tax rate
uk: Створити податкову ставку

en: Tax rate %name has been deleted.
uk: Податкова ставка %name була успішно видалена.

en: Edit %rate
uk: Редагувати %rate

en: Update tax rate
uk: Оновити податкову ставку

en: Accept Discover?
uk: Приймати Discover?

en: Accept American Express?
uk: Приймати American Express?

en: Notification callback
uk: Зворотній виклик сповіщення

en: 2Checkout settings
uk: Налаштування 2Checkout

en: Use direct or dynamic checkout
uk: Використовувати пряме або динамічне оформлення замовлення

en: Flag to indicate demo mode for gateway - no actual money will be transfered if TRUE
uk: Прапор, що вказує на демонстраційний режим для шлюзу - якщо TRUE, реальні гроші не будуть переказуватися.

en: Default title for this payment method
uk: Базовий заголовок для цього способу оплати.

en: Notification callback URL
uk: URL зворотнього виклику сповіщення

en: 2Checkout server for POSTing transaction
uk: Сервер 2Checkout для виконання трансакції

en: Paid by @type, 2Checkout.com order #@order.
uk: Сплачено через @type, замовлення 2Checkout.com #@order.

en: @type payment is pending approval at 2Checkout.com.
uk: Оплата @type очікує підтвердження на 2Checkout.com.

en: Order have not passed 2Checkout fraud review.
uk: Замовлення не пройшли перевірку на шахрайство на 2Checkout

en: Order have been refunded through 2Checkout.
uk: Замовлення було успішно повернуто через 2Checkout

en: Received 2Checkout notification with following data: @data
uk: Отримано сповіщення 2Checkout з такими даними: @data

en: 2Checkout notification #@num had a wrong hash.
uk: Сповіщення 2Checkout #@num мало неправильний геш.

en: The 2Checkout payment for order <a href=":order_url">@order_id</a> demo flag was set to %flag, but the module is set to %mode mode.
uk: Демо-прапор платежа 2Checkout для замовлення <a href=":order_url">@order_id</a> був встановлений як %flag, але модуль має режим %mode.

en: Dynamic checkout (user is redirected to 2CO)
uk: Динамічне оформлення (користувач переспрямовується на 2CO)

en: Direct checkout (payment page opens in iframe popup)
uk: Пряме оформлення (сторінка оплати відкривається у спливному iframe)

en: Instant notification settings URL
uk: URL налаштувань миттєвих сповіщень

en: Pass this URL to the <a href=":help_url">instant notification settings</a> parameter in your 2Checkout account. This way, any refunds or failed fraud reviews will automatically cancel the Ubercart order.
uk: Вставте цей URL у параметр <a href=":help_url">налаштувань миттєвих сповіщень</a> облікового запису 2Checkout. В цьому випадку, будь-які відшкодування або невдачі при перевірці шахрайських дій автоматично скасовуватимуть замовлення Ubercart.

en: 2Checkout server URL
uk: URL сервера 2Checkout

en: URL used to POST payments to the 2Checkout server.
uk: URL, що використовується для передавання (POST) платежів на сервер 2Checkout.

en: @arbSilent POST received for order @order_id: <pre>@post</pre>
uk: Отримано @arbSilent POST для замовлення @order_id: <pre>@post</pre>

en: Debug response: @data
uk: Відповідь для зневадження: @data

en: Credit card security
uk: Безпека кредитних карт

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your details and try again.
uk: Нам не вдалося обробити ваш платіж по кредитній карті. Будь ласка, перевірте свої дані і спробуйте ще раз.

en: No payment methods have been configured.
uk: Жодних способів оплати не налаштовано.

en: You must select the new payment method type.
uk: Необхідно обрати тип нового способу оплати.

en: The name shown to customers when they choose this payment method at checkout.
uk: Назва, показувана покупцям, коли вони вибирають даний спосіб оплати.

en: Saved the %label payment method.
uk: Збережено спосіб оплати %label.

en: Add shipping method
uk: Додати спосіб доставки

en: Edit shipping method
uk: Редагувати спосіб доставки

en: Delete shipping method
uk: Видалити спосіб доставки

en: You must select the new shipping method.
uk: Необхідно обрати новий спосіб доставки

en: Saved the %label shipping method.
uk: Збережено спосіб доставки %label.

en: % (percent)
uk: % (відсоток)

en: @base_rate + @product_rate% per item
uk: @base_rate + @product_rate% за одиницю

en: Cart Links reports
uk: Звіти посилань кошика

en: The time that the order was created.
uk: Час створення замовлення.

en: The time that the order was last edited.
uk: Час останнього редагування замовлення.

en: Yesterday, @date
uk: Учора, @date

en: @user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
uk: Роль %role користувача @user була поновлена, термін її дії спливає %date.

en: The quantity must be an integer.
uk: Кількість має бути цілим числом.

en: Catalog (category)
uk: Каталог (категорія)

en: Catalog (product)
uk: Каталог (товар)

en: Sant Julià de Lòria
uk: Сант-Жулія-де-Лорія

en: Andorra La Vella
uk: Андорра-ла-Велья

en: Escaldes Engordany
uk: Ескальдес-Енгордань

en: Abu dhabi
uk: Абу-Дабі

en: UM Al Quwain
uk: Умм-ель-Кувейн

en: Al Ain
uk: Ель-Айн

en: Kabul
uk: Кабул

en: Khost
uk: Хост

en: Nangrahar
uk: Нангархар

en: Parwan
uk: Парван

en: Wardak
uk: Вардак

en: St. George
uk: Сент-Джордж

en: St. John
uk: Сент-Джон

en: St. Mary
uk: Сент-Мері

en: St. Paul
uk: Сент-Пол

en: St. Peter
uk: Сент-Пітер

en: St. Philip
uk: Сент-Філіп

en: Blowing Point
uk: Бловінґ-Пойнт

en: East End
uk: Іст-Енд

en: George Hill
uk: Джордж-Гілл

en: Island Harbour
uk: Острів Гарбор

en: North Hill
uk: Північний Гілл

en: North Side
uk: Північний Сайд

en: Sandy Ground
uk: Санді-Ґраунд

en: Sandy Hill
uk: Санді-Гілл

en: South Hill
uk: Південний Гілл

en: Stoney Ground
uk: Стоні-Ґраунд

en: The Farrington
uk: Фаррінґтон

en: The Quarter (including Rey Hill)
uk: Квартер (включно з Рей-Гілл)

en: The Valley (including Upper & South Valley)
uk: Валлі (включно з Верхнім та Південним Валлі)

en: West End (including Long Bay)
uk: Вест-Енд (включно з Лонґ-Бей)

en: Berat county
uk: Берат (область)

en: Durres county
uk: Дуррес (область)

en: Elbasan county
uk: Ельбасан (область)

en: Fier county
uk: Фієрі (область)

en: Gjirokaster county
uk: Гірокастра(область)

en: Korce county
uk: Корча (область)

en: Kukes county
uk: Кукес (область)

en: Lezhe county
uk: Леже (область)

en: Diber county
uk: Дібер (область)

en: Shkoder county
uk: Шкодер (область)

en: Tirane county
uk: Тирана (область)

en: Vlore county
uk: Вльора (область)

en: Araqacotn
uk: Араґацотн

en: Erevan
uk: Єреван

en: Geqarkunik
uk: Ґегаркунік

en: Kotayk
uk: Котайк

en: Lory
uk: Лорі

en: Sirak
uk: Ширак

en: Syunik
uk: Сюнік

en: Tavus
uk: Тавуш

en: Vayoc Jor
uk: Вайоц-Дзор

en: Capital Federal
uk: Федеральна столиця

en: Niederöesterreich
uk: Нижня Австрія

en: Oberöesterreich
uk: Верхня Австрія

en: Absheron
uk: Апшеронський район

en: Aghdam
uk: Агдамський район

en: Aghdash
uk: Агдаський район

en: Aghjabedi
uk: Агджабединський район

en: Aghstafa
uk: Агстафинський район

en: Aghsu
uk: Агсуйський район

en: Ali-Bairamly
uk: Алі-Байрамлинський район

en: Babek
uk: Бабецький район

en: Baku
uk: Баку

en: Balaken
uk: Балаканський район

en: Beilagan
uk: Бейлаґанський район

en: Dashkesan
uk: Дашкесанський район

en: Devechi
uk: Девечський район

en: Fizuli
uk: Фізулинський район

en: Gabala
uk: Ґабалинський район

en: Gadabey
uk: Кедабекський район

en: Gakh
uk: Ґахський район

en: Ganja
uk: Гянджа

en: Gazakh
uk: Ґазаський район

en: Geranboy
uk: Геранбойський район

en: Gobustan
uk: Ґобустанський район

en: Goychay
uk: Гейчайський район

en: Guba
uk: Ґубинський район

en: Gubadly
uk: Кубатлинський район

en: Gusar
uk: Ґусарський район

en: Hacuqabul
uk: Аджикабульский район

en: Imishli
uk: Імішлінський район

en: Ismailly
uk: Ісмаїллинський район

en: Jalilabad
uk: Джалілабадський район

en: Jebrail
uk: Джебраїльський район

en: Julfa
uk: Джульфинський район

en: Kelbajar
uk: Кельбаджарський район

en: Khachmaz
uk: Хачмазький район

en: Khankendy
uk: Ханкенді

en: Khanlar
uk: Гейгельський район (кол.Шамлар)

en: Khojaly
uk: Ходжалинський район

en: Khojavend
uk: Ходжавендський район

en: Khyzy
uk: Хизинський район

en: Kyurdamir
uk: Кюрдамирський район

en: Lachin
uk: Лачинський район

en: Lankaran district
uk: Ленкоранський район

en: Lankaran city
uk: Ленкорань

en: Masally
uk: Масаллинський район

en: Mingechevir
uk: Мінгечаур

en: Nakhchivan
uk: Нахічевань

en: Neftchala
uk: Нефтечалинський район

en: Oghuz
uk: Огузький район

en: Saatly
uk: Саатлинський район

en: Samuh
uk: Самухський район

en: Sedarak
uk: Садарацький район

en: Shahbuz
uk: Шагбузький район

en: Shamakhy
uk: Шамахинський район

en: Shamkir
uk: Шамкірський район

en: Sheki district
uk: Шекінський район

en: Sheki city
uk: Шекі

en: Sherur
uk: Шарурський район

en: Shusha district
uk: Шушинський район

en: Shusha city
uk: Шуша

en: Siazan
uk: Сіазанський район

en: Sumgayit
uk: Сумгаїт

en: Terter
uk: Тертерський район

en: Ujar
uk: Уджарський район

en: Yardymly
uk: Ярдимлинський район

en: Yevlakh district
uk: Євлахський район

en: Yevlakh city
uk: Євлах

en: Zagatala
uk: Загатальський район

en: Zerdab
uk: Зардобський район

en: Federacija Bosna i Hercegovina
uk: Федерація Боснія і Герцеговина

en: Bosansko-Podrinjski Kanton
uk: Боснійсько-Подрінський кантон

en: Hercegovacko-Bosanski Kanton
uk: Герцег-Босанський кантон

en: Hercegovacko-Neretvanski Kanton
uk: Герцеговинсько-Неретванський кантон

en: Zapadno-Hercegovacki Kanton
uk: Західногерцеговинський кантон

en: Srednjobosanski Kanton
uk: Середньобоснійський кантон

en: Brussel/Bruxelles
uk: Брюссель

en: Brabant-Wallon
uk: Валлонський Брабант

en: Liège
uk: Льєж

en: Komandjoari
uk: Комонджарі

en: Bujumbura Mairie
uk: Бужумбура-Мері

en: Bujumbura Rural
uk: Бужумбура-Рурал

en: Atacora
uk: Атакора

en: Couffo
uk: Куффо

en: Ouémé
uk: Уеме

en: Hamilton Municipality
uk: Гамільтон (муніципалітет)

en: Saint George Municipality
uk: Сент-Джордж (муніципалітет)

en: Brunei-Muara
uk: Бруней-Муара

en: Potosí
uk: Потосі

en: Inaqua
uk: Інагуа

en: Mayaquana
uk: Маягуана

en: Nicholls Town and Berry Islands
uk: Ніколс-Таун і острови Беррі

en: Tashi Yangtse
uk: Трашіянгце

en: Brest
uk: Брестська область

en: Homyel
uk: Гомельська область

en: Horad Minsk
uk: Мінськ, місто

en: Hrodna
uk: Гродненська область

en: Mahilyow
uk: Могильовська область

en: Vitsyebsk
uk: Вітебська область

en: Appenzell Innerrhoden
uk: Аппенцелль-Іннерроден

en: Ohiggins
uk: О'Хіггінс

en: Magallanes
uk: Магальянес

en: Aisen
uk: Айсен

en: Metropolitana
uk: Столична область

en: Rios
uk: Ріос

en: 北京
uk: Пекін

en: 上海
uk: Шанхай

en: 天津
uk: Тяньцзінь

en: 重庆
uk: Чунцин

en: 河北
uk: Хебей

en: 河南
uk: Хенань

en: 湖北
uk: Хубей

en: 湖南
uk: Хунань

en: 江苏
uk: Провінція Цзянсу

en: 江西
uk: Цзянси

en: 辽宁
uk: Ляонін

en: 吉林
uk: Цзілінь

en: 黑龙江
uk: Хейлунцзян

en: 陕西
uk: Провінція Шаньсі

en: 山东
uk: Шаньдун

en: 山西
uk: Шаньсі

en: 四川
uk: Сичуань

en: 青海
uk: Цинхай

en: 安徽
uk: Аньхой

en: 海南
uk: Хайнань

en: 广东
uk: Гуандун

en: 广西
uk: Гуансі

en: 贵州
uk: Гуйчжоу

en: 浙江
uk: Чжецзян

en: 福建
uk: Провінція Фуцзянь

en: 甘肃
uk: Провінція Ганьсу

en: 云南
uk: Юньнань

en: 内蒙古
uk: Внутрішня Монголія

en: 宁夏
uk: Нінся

en: 新疆
uk: Синьцзян

en: 西藏
uk: Тибет

en: 香港
uk: Гонконг

en: 澳门
uk: Макао

en: 台湾
uk: Тайвань

en: Distrito Capital de Bogota
uk: Столичний район Боготи

en: San Andres, Providencia y Santa Catalina
uk: Сан-Андрес, Провіденсія і Санта-Каталіна

en: Limón
uk: Лимон

en: San José
uk: Сан-Хосе

en: Ribeira Grande de Santiago
uk: Рібейра-Гранде-де-Сантьягу

en: Ribeira Brava
uk: Рібейра-Брава

en: Sao Salvador do Mundo
uk: Сан-Сальвадор-Мунду

en: Sao Lourenço dos Orgaos
uk: Сан-Лоренсу-душ-Оргауш

en: Tarrafal de Sao Nicolau
uk: Таррафал-де-Сан-Ніколау

en: Praha
uk: Прага

en: Středočeský kraj
uk: Центральночеський край

en: Jihočeský kraj
uk: Південночеський край

en: Plzeňský kraj
uk: Південночеський край

en: Karlovarský kraj
uk: Карловарський край

en: Ústecký kraj
uk: Устецький край

en: Liberecký kraj
uk: Ліберецький край

en: Královéhradecký kraj
uk: Краловоградецький край

en: Pardubický kraj
uk: Пардубіцький край

en: Vysočina
uk: Край Височіна

en: Jihomoravský kraj
uk: Південноморавський край

en: Olomoucký kraj
uk: Оломоуцький край

en: Zlínský kraj
uk: Злінський край

en: Moravskoslezský kraj
uk: Мораво-Сілезький край

en: Tadjourah
uk: Таджура

en: Midtjylland
uk: Центральна Ютландія

en: Sjælland
uk: Зеландія

en: Algiers
uk: Алжир

en: MSila
uk: Мсіла

en: Zamora-Chichipe
uk: Самора-Чинчипе

en: مرسى مطروح
uk: Мерса-Матрух

en: الاسكندرية
uk: Олександрія

en: الوادي الجديد
uk: Нова Долина

en: الجيزة
uk: Гіза

en: الفيوم
uk: Файюм

en: بني سويف
uk: Бені-Суейф

en: المنيا
uk: Мінья

en: اسيوط
uk: Асьют

en: سوهاج
uk: Файюм

en: اسوان
uk: Асуан

en: شمال سيناء
uk: Північний Синай

en: جنوب سيناء
uk: Південний Синай

en: المنوفية
uk: Мінуфія

en: البحر الاحمر
uk: Червоне море

en: القليوبية
uk: Кальюбія

en: الاسماعيلية
uk: Ісмаїлія

en: السويس
uk: Суец

en: البحيرة
uk: Бухейра

en: الغربية
uk: Гарбія

en: كفر الشيخ
uk: Кафр-еш-Шейх

en: الدقهلية
uk: Дакахлія

en: الاقصر
uk: Луксор

en: بور سعيد
uk: Порт-Саїд

en: دمياط
uk: Думьят

en: قنا
uk: Кена

en: القاهرة
uk: Каїр

en: Debubawi Keyih Bahri
uk: Дебубаві-Кей-Бахрі

en: Maekel
uk: Маекел

en: Semenawi Keyih Bahri
uk: Семенаві-Кей-Бахрі

en: Álava
uk: Алава

en: Tigrai
uk: Тиграй

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
uk: Регіон Народів і народностей півдня

en: Ahvenanmaan maakunta
uk: Аландські острови

en: Etelä-Karjal
uk: Південна Карелія

en: Etelä-Pohjanmaa
uk: Південна Остроботнія

en: Etelä-Savo
uk: Південне Саво

en: Kainuu
uk: Кайнуу

en: Kanta-Häme
uk: Канти-Хяме

en: Keski-Pohjanmaa
uk: Центральна Пох'янмаа

en: Keski-Suomi
uk: Центральна Фінляндія

en: Kymenlaakso
uk: Кюменлааксо

en: Lappi
uk: Лапландія

en: Pirkanmaa
uk: Пірканмаа

en: Pohjanmaa
uk: Пох'янмаа

en: Pohjois-Karjala
uk: Північна Карелія

en: Pohjois-Pohjanmaa
uk: Північна Пох'янмаа

en: Pohjois-Savo
uk: Північна Савонія

en: Päijät-Häme
uk: Пяйят-Гяме

en: Satakunta
uk: Сатакунта

en: Uusimaa
uk: Уусімаа

en: Varsinais-Suomi
uk: Південно-західна Фінляндія

en: Ba
uk: Мба

en: Bua
uk: Мбуа

en: Cakaudrove
uk: Такаундрове

en: Kadavu
uk: Кандаву

en: Lau
uk: Лау

en: Lomaiviti
uk: Ломаївіті

en: Macuata
uk: Матуата

en: Nadroga-Navosa
uk: Нандронга-Навоса

en: Naitasiri
uk: Наітасірі

en: Namosi
uk: Намосі

en: Ra
uk: Ра

en: Rewa
uk: Рева

en: Serua
uk: Серуа

en: Tailevu
uk: Таїлеву

en: Norderoerne
uk: Норояр

en: Ostero
uk: Естурой

en: Sando
uk: Сандой

en: Stromo
uk: Стреймой

en: Sudero Nordre
uk: Північний Сувурой

en: Sudero Sondre
uk: Південний Сувурой

en: OgoouE-Lolo
uk: Огове-Лоло

en: Anglesey
uk: Анґлсі

en: Bristol
uk: Бристоль

en: County Antrim
uk: Графство Антрім

en: County Armagh
uk: Графство Арма

en: County Down
uk: Графство Даун

en: County Fermanagh
uk: Графство Фермана

en: County Londonderry
uk: Графство Лондондеррі

en: County Tyrone
uk: Графство Тирон

en: Highlands
uk: Гайлендс

en: Middlesex
uk: Міддлсекс

en: Scottish Borders
uk: Шотландські кордони

en: Western Isles
uk: Західні острови

en: Imeret'i
uk: Імереті

en: Kakhet'i
uk: Кахеті

en: K'vemo K'art'li
uk: Квемо Картлі

en: Mts'khet'a-Mt'ianet'i
uk: Мцхета-Мтіанеті

en: Racha-Lech'khumi-K'vemo
uk: Рача-Лечхумі та Квемо Сванеті

en: Samegrelo-Zemo Svanet'i
uk: Самеґрело-Земо Сванеті

en: Samts'khe-Javakhet'i
uk: Самцхе-Джавахеті

en: Shida K'art'li
uk: Шида Картлі

en: Nanortalik
uk: Нанорталік

en: Nuussuaq
uk: Нууссуак

en: Kangerlussuaq
uk: Кангерлуссуак

en: Sisimiut
uk: Сісіміут

en: Maniitsoq
uk: Маніітсок

en: Tasiilaq
uk: Тасіілак

en: Kulusuk
uk: Кулусук

en: Alluitsup Paa
uk: Аллуітсуп-Паа

en: Qaqortoq
uk: Какорток

en: Narsaq
uk: Нарсак

en: Narsarsuaq
uk: Нарссарссуак

en: Ikerasassuaq
uk: Ікерасассуак

en: Kangilinnguit
uk: Кангіліннгуіт

en: Arsuk
uk: Арсук

en: Pituffik
uk: Пітуффік

en: Aasiaat
uk: Аасіат

en: Qasigiannguit
uk: Касігіаннгуїт

en: Ilulissat
uk: Ілуліссат

en: Qeqertarsuaq
uk: Кекертарссуак

en: Kangaatsiaq
uk: Кангаатсіак

en: Uummannaq
uk: Уумманнак

en: Upernavik
uk: Упернавік

en: Qaarsut
uk: Каарсут

en: Qaanaaq
uk: Каанаак

en: Station Nord
uk: Станція Норд

en: Ittoqqortoormiit
uk: Іттоккортоорміут

en: Mestersvig
uk: Местерсвіг

en: Danmarkshavn
uk: Данмарксхавн

en: Constable Pynt
uk: Констебль Пінт

en: Slædepatruljen Sirius
uk: Лижний патруль «Сіріус»

en: Boké
uk: Боке

en: Dubréka
uk: Дубрека

en: Forécariah
uk: Форекарія

en: Guékédou
uk: Гекеду

en: Kérouané
uk: Керуане

en: Labé
uk: Лабе

en: Lélouma
uk: Лелума

en: Nzérékor
uk: Нзерекоре

en: Télimélé
uk: Телімеле

en: Tougué
uk: Туге

en: Αττική
uk: Аттика

en: Αιτωλοακαρνανία
uk: Етолія і Акарнанія

en: Αργολίδα
uk: Арголіда

en: Αρκαδία
uk: Аркадія

en: Άρτα
uk: Арта

en: Αχαϊα
uk: Ахая

en: Βοιωτία
uk: Беотія

en: Γρεβενά
uk: Гревена

en: Δράμα
uk: Драма

en: Δωδεκάνησα
uk: Додеканес

en: Έβρος
uk: Еврос

en: Εύβοια
uk: Евбея

en: Ευρυτανία
uk: Евританія

en: Ζάκυνθος
uk: Закінтос

en: Ηλεία
uk: Ілія

en: Ημαθία
uk: Іматія

en: Ηράκλειο
uk: Іракліон

en: Θεσπρωτία
uk: Теспротія

en: Θεσσαλονίκη
uk: Фессалоніка

en: Ιωάννινα
uk: Яніна

en: Καβάλα
uk: Кавала

en: Καρδίτσα
uk: Кардиця

en: Καστοριά
uk: Касторія

en: Κέρκυρα
uk: Керкіра

en: Wāsiţ
uk: Васит

en: آذربایجان شرقی
uk: Східний Азербайджан

en: آذربایجان غربی
uk: Західний Азербайджан

en: اردبیل
uk: Ардебіль

en: اصفهان
uk: Ісфахан

en: چهار محال بختیاری
uk: Чегармехаль і Бахтиарія

en: خراسان شمالی
uk: Північний Хорасан

en: زنجان
uk: Зенджан

en: سیستان و بلوچستان
uk: Систан і Белуджистан

en: Reykjavík
uk: Рейк'явік

en: Rep San Marino
uk: Сан-Марино

en: Città del Vaticano
uk: Ватикан

en: 山梨県
uk: Префектура Яманасі

en: 長野県
uk: Префектура Нагано

en: 岐阜県
uk: Префектура Гіфу

en: 静岡県
uk: Префектура Сідзуока

en: 愛知県
uk: Префектура Айті

en: 三重県
uk: Префектура Міе

en: 滋賀県
uk: Префектура Сіга

en: 佐賀県
uk: Префектура Саґа

en: 長崎県
uk: Префектура Наґасакі

en: 熊本県
uk: Префектура Кумамото

en: 大分県
uk: Префектура Оіта

en: 宮崎県
uk: Префектура Міядзакі

en: 鹿児島県
uk: Префектура Кагосіма

en: 沖縄県
uk: Окінава

en: Banghāzī
uk: Бенгазі

en: Mişrātah
uk: Місурата

en: Nālūt
uk: Налут

en: Fiordland
uk: Фіордленд

en: Hatobohei
uk: Хатохобеї

en: Ad Dawḩah
uk: Доха

en: Al Ghuwayrīyah
uk: Аль-Джуварія

en: Al Jumaylīyah
uk: Аль-Джумалія

en: Ar Rayyān
uk: Ар-Раян

en: Jarīyān al Bāţnah
uk: Джаріян-аль-Батна

en: Madīnat ash Shamāl
uk: Аш-Шамаль

en: Umm Şalāl
uk: Умм-Салаль

en: Dimbovita
uk: Димбовіца

en: Satu-Mare
uk: Сату-Маре

en: Macva
uk: Мачванський округ

en: Bor
uk: Борський округ

en: Barnicevo
uk: Бранічевський округ

en: Jablanica
uk: Ябланичський округ

en: Kosovo-Metohija
uk: Косово і Метохія

en: Moravica
uk: Моравичський округ

en: Nisava
uk: Нішавський округ

en: Pcinja
uk: Пчинський округ

en: Pirot
uk: Піротський округ

en: Podunavlje
uk: Подунавський округ

en: Pomoravlje
uk: Поморавський округ

en: Rasina
uk: Расинський округ

en: Raska
uk: Рашський округ

en: Sumadija
uk: Шумадійський округ

en: Toplica
uk: Топличський округ

en: Zajecar
uk: Заєчарський округ

en: Zlatibor
uk: Златіборський округ

en: Kosovo-Pomoravlje
uk: Косовско-Поморавський округ

en: Kosovska Mitrovica
uk: Косовско-Мітровицькій округ

en: Pec
uk: Печський округ

en: Prizren
uk: Призренський округ

en: Juzna Backa
uk: Південно-Бачський округ

en: Juzni Banat
uk: Південно-Банатський округ

en: Severna Backa
uk: Північно-Бачський округ

en: Severni Banat
uk: Північно-Банатський округ

en: Srednji Banat
uk: Середньо-Банатський округ

en: Srem
uk: Сремський округ

en: Zapadna Backa
uk: Західно-Бачський окург

en: Липецкая область
uk: Липецька область

en: Забайкальский край
uk: Забайкальський край

en: Asir
uk: Асір

en: Al Riyadh
uk: Ер-Ріяд

en: Capital Territory (Honiara)
uk: Столична територія (Хоніара)

en: Grand' Anse Mahe
uk: Гранд-Анс (Мае)

en: Grand' Anse Praslin
uk: Гранд-Анс (Праслен)

en: Sodermanland
uk: Седерманланд

en: Hajdina
uk: Хайдина

en: Krizevci
uk: Крижевці

en: Zetale
uk: Жетале

en: São Tomé
uk: Сан-Томе

en: Al Lādhiqīyah
uk: Латакія

en: Al Qunayţirah
uk: Ель-Кунейтра

en: As Suwaydā'
uk: Ас-Сувейда

en: Darٰā
uk: Дара

en: Hamāh
uk: Хама

en: Bangkok <Krung Thep Maha Nakhon>
uk: Бангкок <Крунгтхепмаханакхон>

en: Bueng Kan
uk: Бунгкан

en: Gorno-Badakhshan
uk: Горно-Бадахшанська автономна область

en: Liquiça
uk: Лікіса

en: Daşoguz
uk: Дашогузький велаят

en: Aşgabat
uk: Ашгабат

en: Sidi Bouzid
uk: Сіді-Бузід

en: 屏東縣
uk: Піндун

en: 臺中市
uk: Тайчжун

en: Zanzibar South
uk: Занзібар Південний

en: Zanzibar West
uk: Занзібар Західний

en: Abim
uk: Абім

en: Amolatar
uk: Амолатар

en: Amuria
uk: Амуріа

en: Amuru
uk: Амуру

en: Budaka
uk: Будака

en: Bududa
uk: Будуда

en: Bukedea
uk: Букедеа

en: Bukwa
uk: Буква

en: Buliisa
uk: Буліса

en: Butaleja
uk: Буталеджа

en: Dokolo
uk: Доколо

en: Ibanda
uk: Ібанда

en: Isingiro
uk: Ісінгіро

en: Kaabong
uk: Каабонг

en: Kaliro
uk: Каліро

en: Kiruhura
uk: Кірухура

en: Koboko
uk: Кобоко

en: Lyantonde
uk: Льантонде

en: Manafwa
uk: Манафва

en: Maracha
uk: Марача

en: Mityana
uk: Мітьана

en: Nakaseke
uk: Накасеке

en: Namutumba
uk: Намутумба

en: Oyam
uk: Ойам

en: Midway Islands
uk: Мідвей, острови

en: Armed Forces Africa
uk: Збройні сили (Африка)

en: Armed Forces Canada
uk: Збройні сили (Канада)

en: Armed Forces Middle East
uk: Збройні сили (Близький Схід)

en: Farg‘ona
uk: Ферганська область

en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
uk: Каракалпакстан (республіка)

en: Distrito Capital
uk: Столичний округ

en: Haiphong
uk: Хайфон

en: Thua Thien-Hue
uk: Тхиатхьєн-Хюе

en: Al Bayḑā'
uk: Аль-Байда

en: Al Maḩwīt
uk: Махвіт

en: Dhamār
uk: Дхамар

en: Ḩaḑramawt
uk: Хадрамаут

en: Ḩajjah
uk: Дхамар

en: Şā‘dah
uk: Саада

en: Şan‘ā'
uk: Сана

en: Tā‘izz
uk: Таїз

en: You don't have any customers yet.
uk: У вас ще немає жодних покупців.

en: Customer's order history and management view.
uk: Історія замовлень покупця і керування ними.

en: By customer
uk: За покупцем

en: Customer orders: %1
uk: Замовлення покупців: %1

en: Product (thumbnail)
uk: Товар (мініатюра)

en: [store:name]: Stock threshold limit reached for [node:title]
uk: [store:name]: Досягнуто обмеження товарних запасів [node:title]

en: Ubercart date
uk: Дата Ubercart

en: Allow e-checks
uk: Дозволити електронні чеки

en: 2Checkout payment method configuration settings
uk: Конфігураційні налаштування способу оплати 2Checkout

en: Credit card configuration settings
uk: Налаштування конфігурації кредитних карт

en: Internal path to encryption keys
uk: Внутрішній шлях до ключів шифрування

en: Accept Visa?
uk: Приймати Visa?

en: Accept MasterCard?
uk: Приймати MasterCard?

en: Test gateway plugin configuration settings
uk: Налаштування конфігурації для плаґіна тестового шлюзу

en: Transaction type code
uk: Код типу трансакції

en: Flag to log debug output
uk: Прапор для журналювання зневаджувального виведення

en: CVV stands for "Card Verification Value". This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud. Finding the number on your card is a very simple process. Just follow the directions below.
uk: CVV походить від англійського "Card Verification Value" (код перевірки картки). Цей номер використовується в якості захисного ознаки для захисту від шахрайських дій з кредитними картами. Знайти цей номер на картці дуже просто. Просто дотримуйтесь перелічених нижче вказівок.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card. It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
uk: CVV для цих карт знаходиться на зворотному боці картки. Це три останні цифри у дальньому правому куті смужки для підпису.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card. It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
uk: CVV на картах American Express знаходиться на лицьовій стороні картки. Це чотиризначний номер, надрукований шрифтом меншого розміру на правій стороні над номером кредитної картки.

en: CVV Info
uk: Дані CVV

en: Test gateway payment details @details.
uk: Подробиці платежу через тестовий шлюз @details.

en: Free order method configuration settings
uk: Налаштування конфігурації способі вільного замовлення

en: Payment policy message
uk: Повідомлення про правила оплати

en: New package
uk: Новий пакунок

en: Upload file(s)
uk: Відвантажити файл(и)

en: Removed %title from order.
uk: Вилучено %title із замовлення.

en: Ship manually
uk: Доставити вручну

en: Display categories in header of uc_catalog View.
uk: Відображати категорії у верхньому колонтитулі виду uc_catalog.

en: Print order
uk: Роздрукувати замовлення
