Ubercart (8.x-4.0-alpha5) - en to jv translation catalogue (205 entries)

en: Home
jv: Joglo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Images
jv: Gambar

en: user
jv: panganggo

en: Save configuration
jv: Simpen konfigurasi

en: delete
jv: busak

en: Delete
jv: Busak

en: Submit
jv: Kirim

en: Operations
jv: Operasi

en: Content
jv: Konten

en: Value
jv: Biji

en: Username
jv: Jeneng Panganggo

en: Email address
jv: Alamat Email

en: Type
jv: Tipe

en: Subject
jv: Subyek

en: Actions
jv: Aksi

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: Description
jv: Katrangan

en: Language
jv: Basa

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Administration
jv: Pengelolaan

en: Comments
jv: Komèntar

en: Action
jv: Aksi

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: view
jv: tampilan

en: File
jv: Berkas

en: Edit
jv: Sunting

en: Date
jv: Tanggal

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Baléknā

en: None
jv: Nihil

en: Display settings
jv: Sétingan Display

en: Message
jv: Pesen

en: Password
jv: Sandhi

en: - None -
jv: - Nihil -

en: Country
jv: Negara

en: Weight
jv: Urutan

en: The configuration options have been saved.
jv: Opsi konfigurasi uwis disimpen.

en: Variable
jv: Variabel

en: Link
jv: Tautan

en: Image
jv: Gambar

en: Help text
jv: Teks pitulungan

en: Required
jv: Mbutuhaké

en: Parent
jv: Induk

en: Settings
jv: Sétingan

en: Name
jv: Jeneng

en: edit
jv: sunting

en: Node ID
jv: ID Node

en: Label
jv: Judul

en: Save
jv: Simpen

en: Default
jv: Gawan

en: Update
jv: Dianyari

en: Time
jv: Wektu

en: Views
jv: View

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: Filename
jv: Jeneng File

en: Display
jv: Tampilan

en: never
jv: ora tau

en: Statistics
jv: Statistik

en: Unknown
jv: Ora dikenal

en: User
jv: Panganggo

en: User ID
jv: ID panganggo

en: Options
jv: Opsi

en: Contact
jv: Kontak

en: Created
jv: Digawé

en: Create
jv: Gawé

en: All
jv: Kabèh

en: Active
jv: Aktif

en: Page
jv: Kācā

en: Never
jv: Ora tahu

en: Recipients
jv: Penerima

en: Roles
jv: Parāgā

en: Comment
jv: Komèntar

en: Signature
jv: Tapak asma

en: Filter
jv: Saring

en: Location
jv: Lokasi

en: File ID
jv: ID berkas

en: Vocabulary name
jv: Jeneng vokabulari

en: E-mail address
jv: Alamat e-mail

en: Average
jv: Rerata

en: Original image
jv: Gambar asli

en: configure
jv: konfigurasi

en: Width
jv: Ambané

en: Height
jv: Dhuwuré

en: Month
jv: Wulan

en: Unlimited
jv: Ora ānā batesé

en: Desc
jv: Urut Mundur

en: Code
jv: Kode

en: Method
jv: Metode

en: Egypt
jv: Mesir

en: Israel
jv: Israél

en: New Zealand
jv: Selandia Baru

en: Cuba
jv: Kuba

en: Brazil
jv: Brasil

en: Japan
jv: Jepang

en: Poland
jv: Polandia

en: Portugal
jv: Portugis

en: Singapore
jv: Singapura

en: Turkey
jv: Turki

en: Mon
jv: Sen

en: Configuration
jv: Pangaturan

en: Other
jv: Liyané

en: Role
jv: Parāgā

en: Save changes
jv: Simpenana perubahané

en: Argument
jv: Argumen

en: Order
jv: Urutan

en: Anonymous users
jv: Panganggo asing

en: Germany
jv: Jerman

en: Default language
jv: Basa gawan asliné

en: American Samoa
jv: Samoa Amerika

en: Antigua and Barbuda
jv: Antigua lan Barbuda

en: Bosnia and Herzegovina
jv: Bosnia Herzegovina

en: Cambodia
jv: Kamboja

en: Cameroon
jv: Kamerun

en: Canada
jv: Kanada

en: Czech Republic
jv: Republik Ceko

en: Dominica
jv: Dominika

en: Dominican Republic
jv: Republik Dominika

en: Ecuador
jv: Ekuador

en: France
jv: Perancis

en: Greece
jv: Yunani

en: Guatemala
jv: Guatémala

en: Hungary
jv: Hungaria

en: Iceland
jv: Islandia

en: Ireland
jv: Irlandia

en: Italy
jv: Italia

en: Kenya
jv: Kénya

en: Lebanon
jv: Libanon

en: Liberia
jv: Libéria

en: Luxembourg
jv: Luksemburg

en: Madagascar
jv: Madagaskar

en: Maldives
jv: Maladewa

en: Mexico
jv: Méksiko

en: Monaco
jv: Monako

en: Mozambique
jv: Mozambik

en: Netherlands
jv: Belanda

en: New Caledonia
jv: Kaledonia Baru

en: Nicaragua
jv: Nikaragua

en: Northern Mariana Islands
jv: Kepulauan Mariana Lor

en: Norway
jv: Norwegia

en: Papua New Guinea
jv: Papua Nugini

en: Philippines
jv: Filipina

en: Slovakia
jv: Slowakia

en: South Africa
jv: Afrika Selatan

en: Spain
jv: Spanyol

en: Sweden
jv: Swedia

en: Switzerland
jv: Swiss

en: Trinidad and Tobago
jv: Trinidad lan Tobago

en: Turkmenistan
jv: Turkménistan

en: Ukraine
jv: Ukraina

en: United Arab Emirates
jv: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
jv: Inggris

en: United States
jv: Amerika Serikat

en: Uzbekistan
jv: Uzbékistan

en: Wallis and Futuna
jv: Wallis lan Futuna

en: Yemen
jv: Yaman

en: Zimbabwe
jv: Zimbabwé

en: English
jv: Basa Inggris

en: Spanish
jv: Basa Spanyol

en: ‹ previous
jv: ‹ sakdurungé

en: next ›
jv: sakwisé ›

en: The changes have been saved.
jv: Owah-owahan uwis disimpen.

en: Add file
jv: Nambah file

en: Text field
jv: Field tèks

en: Workflow
jv: Alur kerja

en: The settings have not been saved because of the errors.
jv: Pengaturan iki durung disimpen sebab ésih ana kesalahané.

en: Date created
jv: Tanggal digawé

en: Testing
jv: Ujian

en: Processing
jv: Lagi proses

en: Croatia
jv: Kroasia

en: Macedonia
jv: Makédonia

en: Decimal marker
jv: Tandha desimal

en: Permission
jv: Kawenangan

en: Language code
jv: Kode bāsā

en: « first
jv: « pertama

en: last »
jv: terakhir »

en: Add role
jv: Tambahnā parāgā

en: Machine name
jv: Jeneng mesin

en: Print
jv: Céthak

en: Locked
jv: Dikunci

en: Reports
jv: Laporan

en: File download
jv: Ngundhuh berkas

en: Password field is required.
jv: Field sandhi kudu diisi.

en: Confirm password
jv: Ketik ulang sandhiné

en: Montenegro
jv: Monténégro

en: Somali
jv: Somalia

en: Timor-Leste
jv: Timor Wétan

en: - Any -
jv: - Sembarang -

en: - All -
jv: - Kabeh -

en: Machine-readable name
jv: Jeneng gampangé-mesin

en: %name must be a number.
jv: %name kudu diisi angka.

en: Date changed
jv: Tanggal diowahi

en: Includes:
jv: Kalebu:

en: None (original image)
jv: Nihil (gambar asli)

en: Link image to
jv: Tautna gambar nang

en: Linked to content
jv: Tautna nang kontèn

en: Linked to file
jv: Tautna nang berkas

en: Nothing
jv: Ora ana

en: Weight for @title
jv: Bobot kanggo @title

en: Asc
jv: Urut Maju
