UI Patterns (2.0.0-beta2) - en to ar translation catalogue (44 entries)

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Links
ar: روابط

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Required
ar: ضروري

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Menu
ar: القائمة

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: Unknown
ar: غير معروف

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: الصندوق

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Url
ar: المسار

en: Filter
ar: انتقاء

en: Severity
ar: الحدة

en: Fields
ar: الحقول

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Line
ar: السطر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Attributes
ar: سمات

en: String
ar: المقطع

en: Source
ar: المصدر

en: Entity
ar: الكيان

en: Empty
ar: فارغ

en: Context
ar: السياق

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Field formatter
ar: منسق الحقل

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number
