UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.11) - en to hi translation catalogue (67 entries)

en: User interface
hi: उपयोक्ता अंतरपृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Links
hi: लिंक

en: Number
hi: संख्या

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Menu
hi: सूची

en: Component
hi: अंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: All
hi: सभी

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Url
hi: URL

en: From
hi: से

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Other
hi: अन्य

en: Attributes
hi: गुण

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Source
hi: स्रोत

en: Entity
hi: इकाई

en: Empty
hi: खाली

en: Not available
hi: अनुपलब्ध

en: Display all
hi: सभी प्रदर्शित करें

en: Context
hi: संदर्भ

en: Identifier
hi: पहचान

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Boolean
hi: बूलियन

en: - All -
hi: -सभी-

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Weight for row @number
hi: @number पंक्ति के लिए वजन

en: Label display for @title
hi: @title के लिए लेबल प्रदर्शन

en: Parents for @title
hi: @title के लिए पेरंट्स

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Format type machine name
hi: प्रारूप प्रकार  मशीन नाम

en: Label setting machine name
hi: लेबल सेटिंग मशीन का नाम

en: There are no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं हैं।
