UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.11) - en to nl translation catalogue (83 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Title
nl: Titel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Overview
nl: Overzicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: Number
nl: Getal

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Required
nl: Verplicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Update
nl: Bijwerken

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: Refresh
nl: Verversen

en: Region
nl: Gebied

en: Component
nl: Besturingselement

en: Components
nl: Componenten

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: All
nl: Alle

en: Block
nl: Blok

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Url
nl: URL

en: From
nl: Van

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: Widget settings
nl: Widget instellingen

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Other
nl: Andere

en: Attributes
nl: Attributen

en: String
nl: Tekenreeks

en: source
nl: bron

en: Menu Name
nl: Menunaam

en: Source
nl: Bron

en: Entity
nl: Entiteit

en: Empty
nl: Leeg

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Select
nl: Selecteren

en: Plugin settings
nl: Instellingen voor plug-in

en: Values
nl: Waarden

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Others
nl: Anderen

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Formatter
nl: Opmaakhulpmiddel

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Available components
nl: Beschikbare besturingselementen

en: Wysiwyg
nl: WYSIWYG

en: - All -
nl: - Alle -

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Configured
nl: Geconfigureerd

en: Menu depth
nl: Menudiepte

en: Invisible
nl: Onzichtbaar

en: Title display
nl: Titelweergave

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Label display for @title
nl: Label voor @title tonen

en: Parents for @title
nl: Bovenliggende onderdelen voor @title

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Slots
nl: Plaatsen

en: Third party settings
nl: Instellingen van derden

en: %name field is not in the right format.
nl: Veld %name is niet in het juiste formaat.

en: Plugin for @title
nl: Plug-in voor @title

en: String value
nl: Tekenreekswaarde

en: Format type machine name
nl: Machinenaam van formaatsoort

en: Label setting machine name
nl: Machinenaam van labelinstelling

en: Region for @title
nl: Gebied voor @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Description display
nl: Beschrijvingsweergave

en: Initial visibility level
nl: Initiëel zichtbaarheidsniveau

en: Number of levels to display
nl: Aantal te tonen niveaus

en: There are no @label yet.
nl: Er zijn nog geen @label.
