UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.12) - en to fr translation catalogue (91 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Enabled
fr: Activé

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Number
fr: Nombre

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Region
fr: Région

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Url
fr: URL

en: From
fr: A partir de

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Widget settings
fr: Paramètres du widget

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Other
fr: Autre

en: Attributes
fr: Attributs

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Links:
fr: Liens :

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Entity
fr: Entité

en: Empty
fr: Vide

en: Not available
fr: Non disponible

en: Select
fr: Sélectionner

en: Display all
fr: Afficher tout

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: Values
fr: Valeurs

en: Context
fr: Contexte

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Others
fr: Autres

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Boolean
fr: Booléen

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: - All -
fr: - Tout -

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Slot
fr: créneau

en: Variant
fr: Variante

en: Configured
fr: Configuré

en: Menu depth
fr: Profondeur de menu

en: Title display
fr: Affichage du titre

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Label display for @title
fr: Libellé affiché pour @title

en: Parents for @title
fr: Parents pour @title

en: Absolute URL
fr: URL absolue

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: Slots
fr: Créneaux

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: %name field is not in the right format.
fr: Le champ %name n'est pas au bon format.

en: Plugin for @title
fr: Plugin pour @title

en: String value
fr: Valeur de chaîne de caractères

en: Format type machine name
fr: Nom système du type de format

en: Label setting machine name
fr: Nom système du paramètre de l'étiquette

en: Region for @title
fr: Région pour @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
fr: Désactivé(e)s

en: Description display
fr: Affichage de la description

en: Component ID
fr: Identifiant (ID) du composant

en: Initial visibility level
fr: Niveau de visibilité initial

en: Number of levels to display
fr: Nombre de niveaux à afficher

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.
