UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.12) - en to ru translation catalogue (93 entries)

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Enabled
ru: Включено

en: Overview
ru: Обзор

en: Edit
ru: Редактировать

en: Links
ru: Ссылки

en: Number
ru: Число

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Update
ru: Обновить

en: View
ru: Просмотр

en: Path
ru: Путь

en: Refresh
ru: Обновить

en: Region
ru: Область

en: Menu
ru: Меню

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Url
ru: Url-адрес

en: From
ru: От

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Widget settings
ru: Настройки виджета

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Other
ru: Другое

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: String
ru: Строка

en: Links:
ru: Ссылки:

en: Provider
ru: Поставщик

en: Token
ru: Токен

en: Menu Name
ru: Название меню

en: Source
ru: Источник

en: Entity
ru: Сущность

en: Empty
ru: Пусто

en: Not available
ru: Недоступно

en: Select
ru: Выбрать

en: Display all
ru: Отобразить все

en: Plugin settings
ru: Настройки плагина

en: Values
ru: Значения

en: Context
ru: Контекст

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Others
ru: Другие

en: Field Name
ru: Название поля

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Formatter
ru: Форматер

en: Boolean
ru: Логическое

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Available components
ru: Доступные компоненты

en: - All -
ru: - Все -

en: Checkboxes
ru: Блоки флажков

en: Slot
ru: Позиция

en: Variant
ru: Вариант

en: Configured
ru: Сконфигурировано

en: Menu depth
ru: Глубина меню

en: Invisible
ru: Невидимый

en: Title display
ru: Отображение заголовка

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: Label display for @title
ru: Отображаемая метка для @title

en: Parents for @title
ru: Родители @title

en: Absolute URL
ru: Абсолютный URL

en: Manage form display
ru: Управление отображением формы

en: Slots
ru: Количество мест

en: Third party settings
ru: Сторонние настройки

en: %name field is not in the right format.
ru: %name поле имеет неправильный формат.

en: Plugin for @title
ru: Плагин для @title

en: Format type machine name
ru: Машинное имя типа форматирования

en: Label setting machine name
ru: Машинное имя для настройки метки

en: Region for @title
ru: @title: Область

[ctx: Plural]
en: Disabled
ru: Отключены

en: Initial visibility level
ru: Начальный уровень видимости

en: Number of levels to display
ru: Количество уровней для отображения

en: There are no @label yet.
ru: Пока ещё нет @label.
