UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.4) - en to cy translation catalogue (42 entries)

en: User interface
cy: Rhyngwyneb defnyddwyr

en: Title
cy: Pennawd

en: Status
cy: Statws

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: List
cy: Rhestr

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Overview
cy: Arolwg

en: Edit
cy: Golygu

en: Links
cy: Dolenni

en: Number
cy: Rhif

en: - None -
cy: - Dim -

en: Weight
cy: Pwysau

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Parent
cy: Rhiant

en: Name
cy: Enw

en: Field
cy: Maes

en: Update
cy: Diweddaru

en: View
cy: Gweld

en: Path
cy: Llwybr

en: Region
cy: Rhanbarth

en: Menu
cy: Dewislen

en: Component
cy: Cydran

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Before
cy: Cynt

en: After
cy: Ar ôl

en: All
cy: I gyd

en: Block
cy: Bloc

en: From
cy: Gan

en: Fields
cy: Meysydd

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Other
cy: Arall

en: String
cy: Llinyn

en: Empty
cy: Gwag

en: Select
cy: Dewis

en: Context
cy: Cyd-destun

en: Available components
cy: Cydrannau sydd ar gael
