UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.6) - en to id translation catalogue (73 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Title
id: Judul

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Overview
id: Sekilas

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Number
id: Angka

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Refresh
id: Segarkan

en: Region
id: Wilayah

en: Component
id: Komponen

en: Components
id: Komponen

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: From
id: Dari

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Other
id: Lainnya

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: String
id: Untai

en: Provider
id: Penyedia

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Menu Name
id: Nama Menu

en: Source
id: Sumber

en: Entity
id: Entitas

en: Empty
id: Kosong

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Select
id: Pilih

en: Display all
id: Tampilkan semua

en: Plugin settings
id: Pengaturan plugin

en: Values
id: Nilai

en: Context
id: Kontek

en: Identifier
id: Pengenal

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Formatter
id: Pengformat

en: - All -
id: - Semua -

en: Menu depth
id: Kedalaman Menu

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Label display for @title
id: Tampilan nama untuk @title

en: Parents for @title
id: Induk untuk @title

en: Absolute URL
id: URL absolut

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: %name field is not in the right format.
id: Field %name bukan dalam format yang benar.

en: Plugin for @title
id: Plugin untuk @title

en: Format type machine name
id: Tipe format nama mesin

en: Label setting machine name
id: Nama mesin pengaturan label

en: Region for @title
id: Wilayah untuk @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
id: Non Aktif

en: Initial visibility level
id: Tingkat visibilitas awal

en: Number of levels to display
id: Jumlah level yang akan ditampilkan

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
