UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.7) - en to fa translation catalogue (68 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: List
fa: سجل

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Enabled
fa: فعال

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Edit
fa: تدوین

en: Links
fa: واصلیها

en: Number
fa: عدد

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: میدان

en: Label
fa: برچسب

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Menu
fa: قائم

en: Component
fa: جزء

en: ID
fa: هویت

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: All
fa: همه

en: Block
fa: قالبک

en: Breadcrumb
fa: مسیر جاری

en: From
fa: از

en: Field name
fa: نام میدان

en: Fields
fa: میدانها

en: Textfield
fa: میدان متنی

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Other
fa: ساير

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: String
fa: رشته

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: Token
fa: توکن

en: Source
fa: منبع

en: Entity
fa: عنصر

en: Empty
fa: خالی

en: Select
fa: انتخاب

en: Values
fa: مقادیر

en: Context
fa: زمینه

en: Identifier
fa: هویت

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Boolean
fa: منطقی

en: - All -
fa: - همه -

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: Label display for @title
fa: نمای برچسب برای @title

en: Parents for @title
fa: والدهای %title

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: Manage form display
fa: اداره ورقه

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: Format type machine name
fa: نام دستگاه قالب‌بندی متن

[ctx: Plural]
en: Disabled
fa: غیر فعال ها
