UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.7) - en to pt translation catalogue (88 entries)

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: Links
pt: Ligações

en: Number
pt: Número

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Mostrar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: All
pt: Todos

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Url
pt: URL

en: From
pt: De

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Other
pt: Outro

en: Attributes
pt: Atributos

en: String
pt: Expressão

en: Links:
pt: Ligações:

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Undefined
pt: Indefinido

en: source
pt: fonte

en: Menu Name
pt: Nome do menu

en: Source
pt: Fonte

en: Entity
pt: Entidade

en: Empty
pt: Vazio

en: Not available
pt: Indisponível

en: Select
pt: Selecionar

en: Display all
pt: Mostrar todos

en: Plugin settings
pt: Configurações de plugin

en: Values
pt: Valores

en: Context
pt: Contexto

en: Identifier
pt: Identificador

en: Others
pt: Outras

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Formatter
pt: Formatador

en: Boolean
pt: Boleano

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: - All -
pt: - Todos -

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Variant
pt: Variante

en: Configured
pt: Configurado

en: Menu depth
pt: Profundidade do menu

en: Invisible
pt: Invisível

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Label display for @title
pt: Etiqueta de exibição para @title

en: Parents for @title
pt: Parents para @title

en: Absolute URL
pt: URL absoluto

en: Manage form display
pt: Gerir exibição do formulário

en: Slots
pt: Número de inscrições

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: %name field is not in the right format.
pt: O campo %name não está no formato correto.

en: Plugin for @title
pt: Plugin para @title

en: String value
pt: Valor da expressão

en: Format type machine name
pt: Nome de máquina do tipo de formato

en: Label setting machine name
pt: Etiqueta de definição do nome máquina

en: Region for @title
pt: Região para @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
pt: Desativados

en: Description display
pt: Exibição da descrição

en: Initial visibility level
pt: Nível de visibilidade inicial

en: Number of levels to display
pt: Número de níveis a mostrar

en: There are no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.
