UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.8) - en to hu translation catalogue (98 entries)

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Number
hu: Szám

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: Required
hu: Szükséges

en: Parent
hu: Szülő

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Update
hu: Frissítés

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: Menu
hu: Menü

en: Component
hu: Összetevő

en: Components
hu: Összetevők

en: ID
hu: Azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: All
hu: Mind

en: Block
hu: Blokk

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Url
hu: Webcím

en: From
hu: Honnan

en: Field name
hu: Mező neve

en: Fields
hu: Mezők

en: Widget settings
hu: Felületi elem beállítások

en: Textfield
hu: Szövegmező

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Other
hu: Egyéb

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: String
hu: Karaktersorozat

en: Links:
hu: Hivatkozások:

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Undefined
hu: Meghatározatlan

en: Token
hu: Vezérjel

en: source
hu: forrás

en: Menu Name
hu: Menü neve

en: Source
hu: Forrás

en: Entity
hu: Entitás

en: Empty
hu: Üres

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Display all
hu: Mindent megjelenít

en: Plugin settings
hu: Bővítmények beállításai

en: Values
hu: Értékek

en: Context
hu: Szövegkörnyezet

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Others
hu: Továbbiak

en: Field Name
hu: Mező neve

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Formatter
hu: Formázó

en: Boolean
hu: Logikai

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Available components
hu: Elérhető összetevők

en: Wysiwyg
hu: WYSIWYG

en: - All -
hu: – Mind –

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: Slot
hu: Hely

en: Variant
hu: Változat

en: Configured
hu: Konfigurált

en: Menu depth
hu: Menümélység

en: Invisible
hu: láthatatlan

en: Selects
hu: Kiválaszt

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: Label display for @title
hu: @title megjelenített címkéje

en: Parents for @title
hu: @title szülői

en: Absolute URL
hu: Abszolút webcím

en: Manage form display
hu: Űrlap megjelenítésének beállítása

en: Third party settings
hu: Külső modulok beállításai

en: %name field is not in the right format.
hu: %name mező nem jól van formázva.

en: Plugin for @title
hu: @title bővítménye

en: String value
hu: Szöveges érték

en: Format type machine name
hu: Formátumtípus programok által használt neve

en: Label setting machine name
hu: Címke programok által használt neve

en: Region for @title
hu: @title régiója

[ctx: Plural]
en: Disabled
hu: Letiltva

en: Initial visibility level
hu: Kezdetben látható szint

en: Number of levels to display
hu: Megjelenítendő szintek száma

en: There are no @label yet.
hu: Még nincs @label.
