UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.8) - en to uk translation catalogue (100 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Overview
uk: Огляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Links
uk: Посилання

en: Number
uk: Число

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Parent
uk: Батько

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Update
uk: Оновити

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Refresh
uk: Оновити

en: Region
uk: Область

en: Menu
uk: Меню

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: From
uk: Від

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Widget settings
uk: Налаштування віджета

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Other
uk: Інше

en: Attributes
uk: Атрибути

en: String
uk: Рядок

en: Links:
uk: Посилання:

en: Provider
uk: Постачальник

en: Undefined
uk: Невизначено

en: Token
uk: Замінник

en: source
uk: джерело

en: Menu Name
uk: Назва меню.

en: Source
uk: Джерело

en: Entity
uk: Сутність

en: Empty
uk: Порожньо

en: Not available
uk: Недоступно

en: Select
uk: Вибір

en: Display all
uk: Відобразити всі

en: Plugin settings
uk: Налаштування плаґіну

en: Values
uk: Значення

en: Context
uk: Контекст

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Others
uk: Інші

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Formatter
uk: Форматер

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Widget Settings
uk: Параметри віджета

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Available components
uk: Доступні компоненти

en: - All -
uk: - Усе -

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Slot
uk: Позиція

en: Variant
uk: Варіант

en: Configured
uk: Налаштовано

en: Menu depth
uk: Глибина меню

en: Invisible
uk: Невидиме

en: Title display
uk: Відображення заголовка

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: Label display for @title
uk: Відображення мітки для @title.

en: Parents for @title
uk: Батьки для @title

en: Absolute URL
uk: Абсолютний URL

en: Manage form display
uk: Керувати відображенням форми

en: Slots
uk: Місця

en: Third party settings
uk: Сторонні налаштування

en: %name field is not in the right format.
uk: Поле %name неправильного формату.

en: Attribute value
uk: Значення атрибута

en: Plugin for @title
uk: Плаґін для @title

en: String value
uk: Значення рядка

en: Format type machine name
uk: Машинна назва типу формату

en: Label setting machine name
uk: Машинна назва налаштування мітки

en: Region for @title
uk: Область для схеми @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
uk: Вимкнені

en: Description display
uk: Відображення опису

en: Component ID
uk: ID компонента

en: Initial visibility level
uk: Початковий рівень видимості

en: Number of levels to display
uk: Кількість рівнів для відображення

en: There are no @label yet.
uk: Ще немає @label.
