UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.9) - en to ur translation catalogue (38 entries)

en: User interface
ur: صارف مواجہ

en: Title
ur: عنوان

en: Status
ur: حالت

en: Operations
ur: معاملات

en: Content
ur: متن

en: Value
ur: قیمت

en: Type
ur: قِسم

en: List
ur: فہرست

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Remove
ur: حذف کریں

en: Description
ur: وضاحت

en: Enabled
ur: فعال

en: Overview
ur: جائزہ

en: Edit
ur: تدوین

en: Links
ur: لنکس

en: Number
ur: نمبر

en: - None -
ur: - کوئی بھی نہیں -

en: Weight
ur: وزن

en: Required
ur: درکار

en: Parent
ur: پیرنٹ

en: Name
ur: نام

en: Field
ur: فیلڈ

en: Label
ur: عنوان

en: Update
ur: تجدید

en: View
ur: مشاہدہ کریں

en: URL
ur: یو آر ایل

en: Path
ur: پاتھ

en: Region
ur: علاقہ

en: Menu
ur: مینیو

en: Component
ur: جزو

en: ID
ur: شناخت

en: Block
ur: بلاک

en: Field name
ur: فیلڈ کا نام

en: Unlimited
ur: لامحدود

en: String
ur: سطر

en: Provider
ur: سہولت کار

en: Boolean
ur: بولین

en: Third party settings
ur: تیسرے فریق کی ترتیبات
