UI Patterns (SDC in Drupal UI) (8.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (15 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Weight
id: Bobot

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Default
id: Bawaan

en: Fields
id: Bidang isian

en: Destination
id: Tujuan

en: Pattern
id: Pola

en: Source
id: Sumber

en: Hide empty fields
id: Sembunyikan bidang kosong

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
id: Jangan tampilkan bidang, label atau markup untuk bidang yang kosong.

en: Provide default field wrapper elements
id: Berikan elemen pembungkus bidang default

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
id: Jika tidak dicentang, bidang yang tidak dikonfigurasi untuk menyesuaikan elemen HTML mereka sama sekali tidak akan membungkus pembungkus label, label dan bidang + label mereka. Anda dapat menggunakan ini untuk mengurangi jumlah markup dengan cepat secara default, dengan resiko membuatnya lebih sulit untuk menerapkan CSS.
