UI Patterns (8.x-1.0-beta6) - en to ro translation catalogue (32 entries)

en: User interface
ro: Interfața utilizatorului

en: Title
ro: Titlu

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: Articles
ro: Articole

en: Links
ro: Legături

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Weight
ro: Greutate

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Default
ro: Implicit

en: Core
ro: Nucleu

en: Page
ro: Pagina

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Desc
ro: Descendent

en: Destination
ro: Destinație

en: Pattern
ro: Model

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Source
ro: Sursă

en: Apply
ro: Aplică

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Offset
ro: Decalaj

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Hide empty fields
ro: Ascundeți câmpurile goale

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ro: Nu afișa câmpuri, etichete sau marcaje pentru câmpurile care sunt goale.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Provide default field wrapper elements
ro: Oferă elemente implicite pentru wrapperul câmpului

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Dacă nu este bifat, câmpurile care nu sunt configurate pentru a personaliza elementele HTML ce le aparțin nu vor primi wrapper pentru nici câmp, nici pentru etichetă și nici câmp + etichetă.  Puteți utiliza această opțiune pentru a reduce rapid volumul marcajului de vizualizare oferit implicit, acceptând costul aplicării mai dificile de CSS.
