UI Patterns (8.x-1.0-beta6) - en to ru translation catalogue (36 entries)

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Title
ru: Заголовок

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Articles
ru: Статьи

en: Links
ru: Ссылки

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Weight
ru: Вес

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Default
ru: По умолчанию

en: Core
ru: Ядро

en: Page
ru: Страница

en: Fields
ru: Поля

en: Desc
ru: По убыванию

en: Destination
ru: Место назначения

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Source
ru: Источник

en: Plugin
ru: Плагин

en: Apply
ru: Применить

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Offset
ru: Пропустить

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не выводить содержимое и метки пустых полей.

en: - Hidden -
ru: - Скрытый -

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Field templates
ru: Шаблоны поля

en: Provide default field wrapper elements
ru: Предоставлять элементы обертки полей по умолчанию

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Если не обозначено, поля, не настроенные на персонализацию их HTML-элементов, не получат обёрток для своих поля, метки и поля + метки. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию, ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Paragraphs
ru: Параграфы
