UI Patterns (8.x-1.0-rc2) - en to uk translation catalogue (37 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Delete
uk: Видалити

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Articles
uk: Статті

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: Core
uk: Ядро

en: Panels
uk: Панелі

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Fields
uk: Поля

en: Desc
uk: Спад

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Source
uk: Джерело

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Apply
uk: Застосувати

en: Offset
uk: Зміщення

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Variant
uk: Варіант

en: Hide empty fields
uk: Приховати порожні поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
uk: Не відображати поля, мітки або розмітку для порожніх полів.

en: - Hidden -
uk: - Прихований -

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Field templates
uk: Шаблони поля

en: Provide default field wrapper elements
uk: Забезпечує стандартні елементи обгортки поля

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
uk: Якщо не позначено, поля, що не налаштовані на персоналізацію їх HTML-елементів не отримають обгорток для своїх поля, мітки та поля+мітки. Використовуйте це для швидкого зменшення кількості розмітки виду, що надається на початку, ціною ускладнення застосування CSS.
