UI Patterns (SDC in Drupal UI) (8.x-1.15) - en to ar translation catalogue (23 entries)

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: None
ar: لا شيء

en: Weight
ar: الوزن

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Options
ar: الخيارات

en: Fields
ar: الحقول

en: Other
ar: آخر

en: Destination
ar: الوجهة

en: Pattern
ar: نمط

en: Source
ar: المصدر

en: Plugin
ar: ملحق (Plugin)

en: Field mapping
ar: ربط الحقل

en: Setting
ar: إعداد

en: Hide empty fields
ar: إخفاء الحقول الفارغة

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ar: عدم عرض الحقول أو التسميات أو الوسوم في الكود (Markup) للحقول الفارغة

en: Provide default field wrapper elements
ar: تقديم عناصر تغليف الحقل الافتراضية

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ar: إذا لم يتم تفعيل هذا الخيار، فإن الحقول التي لم يتم إعدادها لتخصيص عناصر الـ HTML الخاصة بها لن تحصل على أي أغلفة (Wrappers) على الإطلاق للحقل، أو التسمية (Label)، أو الغلاف المشترك لهما. يمكنك استخدام هذا لتقليل كمية الأكواد (Markup) التي يوفرها العرض افتراضيًا بشكل سريع، ولكن على حساب زيادة صعوبة تطبيق تنسيقات CSS.
