UI Patterns (SDC in Drupal UI) (8.x-1.15) - en to oc translation catalogue (21 entries)

en: User interface
oc: Interfàcia de l'utilizaire

en: Type
oc: Tipe

en: Description
oc: Descripcion

en: None
oc: Pas cap

en: Weight
oc: Pes

en: Name
oc: Nom

en: Field
oc: Camp

en: Label
oc: Etiqueta

en: Preview
oc: Apercebut

en: Default
oc: Per defaut

en: Options
oc: Opcions

en: Fields
oc: Camps

en: Other
oc: Autre

en: Pattern
oc: Motiu

en: Source
oc: Font

en: Patterns
oc: Motius

en: Variant
oc: Varianta

en: Hide empty fields
oc: Amagar los camps voids

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
oc: Afichar pas los camps, etiquetas o balisas dels camps voids.

en: Provide default field wrapper elements
oc: Provesir los elements per defaut de las envolopas de camps

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
oc: Se non marcat, los camps que ne son pas configurats per personalizar lor element HTML n'obtiendront aucune envolopa (wrapper) ni per lor camp, ni per lor etiqueta ni pel camp + etiqueta. Podètz utilizar aquò per rapidement réduire lo nombre de balisas que provesís la vista per defaut, al risque de rendre mai dificil l'application dels CSS.
