UI Patterns (SDC in Drupal UI) (8.x-1.15) - en to sv translation catalogue (27 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: Options
sv: Alternativ

en: Fields
sv: Fält

en: Other
sv: Övriga

en: Destination
sv: Mål

en: Pattern
sv: Mönster

en: Source
sv: Källa

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Field mapping
sv: Mappning av fält

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: Setting
sv: Inställning

en: Patterns
sv: Mönster

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: - Hidden -
sv: - Dold -

en: Fieldgroups
sv: Fältgrupper

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.
