UI Suite Bootstrap (5.0.0-alpha7) - en to id translation catalogue (61 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Search
id: Pencarian

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Upload
id: Unggah

en: Options
id: Opsi

en: Create
id: Buat

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Filter
id: Saring

en: Example
id: Contoh

en: Navigation
id: Navigasi

en: Log in
id: Masuk

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Install
id: Pasang

en: Tools
id: Alat

en: Close
id: Tutup

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Restore
id: Pulihkan

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: Setting
id: Konfigurasi

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Secondary
id: Sekunder

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Discard changes
id: Membuang perubahan

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Update style
id: Perbarui gaya

en: Add effect
id: Tambahkan efek

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Save and add
id: Simpan dan tambah

en: Install and set as default
id: Pasang dan atur sebagai bawaan

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Applied coupons
id: Kupon yang digunakan
