UI Suite DSFR (1.0.0-rc3) - en to fa translation catalogue (30 entries)

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Search
fa: جستجو

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Top
fa: بالا

en: Menu
fa: منو

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Footer
fa: پاورقی

en: next
fa: بعدی

en: Close
fa: بستن

en: first
fa: اول

en: Color scheme
fa: طرح رنگ

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه
