UI Suite USWDS (4.0.3) - en to it translation catalogue (56 entries)

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: RSS feed
it: Feed RSS

en: Search
it: Cerca

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: Updated
it: Aggiornato

en: Email
it: E-mail

en: Options
it: Opzioni

en: Create
it: Crea

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Search settings
it: Impostazioni per la ricerca

en: Medium
it: Medio

en: Phone
it: Telefono

en: By
it: Da

en: Example
it: Esempio

en: Basic
it: Di base

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Last
it: Ultimo

en: Close
it: Chiudi

en: First
it: Primo

en: Completed
it: Completato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: New
it: Nuovo

en: Tabs
it: Schede

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Sign up
it: Iscriviti

en: Step
it: Passo

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: Pagination
it: Paginazione

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Site branding
it: Branding del sito

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente
