UI Suite USWDS (4.1.0) - en to uk translation catalogue (69 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: RSS feed
uk: RSS-потік

en: Search
uk: Пошук

en: - None -
uk: - Немає -

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Help
uk: Довідка

en: Menu
uk: Меню

en: Updated
uk: Оновлено

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Options
uk: Опції

en: Create
uk: Створити

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Custom
uk: Власний

en: Search settings
uk: Налаштування пошуку

en: Medium
uk: Середній

en: Phone
uk: Телефон

en: By
uk: від

en: Example
uk: Приклад

en: Basic
uk: Основні

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Last
uk: Останній

en: Links:
uk: Посилання:

en: Close
uk: Закрити

en: First
uk: Перший

en: Completed
uk: Завершено

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: New
uk: Нові

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Sign up
uk: Зареєструватися

en: Step
uk: Крок

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: First sidebar
uk: Перша бічна панель

en: Second sidebar
uk: Друга бічна панель

en: Your email address
uk: Ваша адреса електронної пошти

en: mobile
uk: мобільний

en: Available components
uk: Доступні компоненти

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Secondary menu
uk: Другорядне меню

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: desktop
uk: робочий стіл

en: Primary menu
uk: Первинне меню

en: Hero
uk: Герой

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки не створено. Щоб додати новий тип матеріалу, відвідайте сторінку <a href="@create_content">створення типів матеріалу</a>.

en: tablet
uk: планшет

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Replaces
uk: Заміщує

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту
