UIkit (8.x-2.12) - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: new
fr: nouveau

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: Container
fr: Conteneur

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Layout
fr: Mise en page

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Other
fr: Autre

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Tools
fr: Outils

en: View @user's profile.
fr: Voir le profil de @user.

en: Changed
fr: Modifié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: No style
fr: Aucun style

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Card
fr: Fiche

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Page Layout
fr: Mise en page

en: Navigation bar
fr: Barre de navigation

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Show row weights
fr: Afficher le poids des lignes

en: Hide row weights
fr: Cacher le poids des lignes

en: Theme styles
fr: Style de thème

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: -- Select --
fr: -- Sélectionner --

en: Standard Layout
fr: Mise en page standard

en: Tablet Layout
fr: Mise en page pour Tablette

en: Top margin
fr: Marge du haut

en: Last page
fr: Dernière page

en: You have unsaved changes.
fr: Vous avez des changements non enregistrés.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Muted
fr: Muet

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur
