UIkit Components (8.x-1.0-beta2) - en to he translation catalogue (21 entries)

en: User interface
he: ממשק משתמש

en: None
he: ללא

en: Default
he: ברירת מחדל

en: High
he: חזק

en: Low
he: חלש

en: Layout
he: פריסה

en: Configure
he: הגדרות

en: Medium
he: בינוני

en: Ascending
he: עולה

en: Descending
he: יורד

en: Normal menu item
he: פריט תפריט רגיל

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Common
he: שכיח

en: You need at least one field before you can configure your table settings
he: יש צורך בשדה אחד לפחות לפני שניתן להגדיר את תצורת הטבלה

en: Override normal sorting if click sorting is used
he: דרוס מיון רגיל אם נעשה שימוש במיון לפי לחיצות

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
he: הזן כותרות טבלה 'דביקות' בסגנון דרופל (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
he: (כותרות דביקות לא יהיו פעילות בתצוגה המקדימה שלהלן, אלא רק בפלט חי.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
he: שים שדות בעמודות; ניתן לשים מספר שדות באותה עמודה. במקרה כזה המפריד שבעמודה ישמש להפרדת השדות. סמן את תיבת הסימון כדי שהעמודה תוכל להיות ממויינת על-ידי לחיצה, וסמן את כפתור הרדיו של מיון ברירת המחדל כדי לקבוע איזו עמודה תמויין כברירת מחדל, אם בכלל. ניתן לשלוט על סדר העמודות ותוויות השדות במקטע השדות.

en: Caption for the table
he: כותרת לטבלה

en: Table details
he: פרטי הטבלה
