UIkit Components (8.x-2.3) - en to ro translation catalogue (39 entries)

en: None
ro: Nimic

en: Default
ro: Implicit

en: High
ro: Ridicată

en: Low
ro: Joasă

en: Layout
ro: Prezentare

en: Configure
ro: Configurează

en: Medium
ro: Mediu

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Title field
ro: Câmp titlu

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ro: Aveţi nevoie de cel puţin un câmp înainte să configuraţi setările tabelului

en: Override normal sorting if click sorting is used
ro: Suprascrie sortarea normală dacă sortarea este utilizată

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ro: Activare stil Drupal "lipicios" pentru antete tabel (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ro: (Efectele lipiciose pentru antet nu vor fi active pentru previzualizările de mai jos, numai la iesirea live.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ro: Plasare câmpuri în coloane. Puteți combina mai multe câmpuri în aceeaşi coloană. Dacă efectuați combinarea mai multor câmpuri, separatorul din coloana specificată va fi utilizat pentru a separa câmpurile. Bifați coloana "Sortabil" pentru a face coloana sortabilă și coloana "Sortare implicită" pentru a determina ce coloană va fi sortată în mod implicit. Puteți controla ordinea coloanelor și etichetele câmpurilor în secțiunea câmpurilor.

en: Elements
ro: Elemente

en: Wrapper class
ro: Clasa wrapper-ului

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ro: Clasa furnizată pe wrapper, în afara listei.

en: List class
ro: Clasa listei

en: Show the empty text in the table
ro: Arată textul gol în tabel

en: Caption for the table
ro: Legenda tabelului

en: Table details
ro: Detalii tabel

en: Summary title
ro: Titlu rezumat

en: Table description
ro: Descriere tabel

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ro: Furnizați detalii adiționale despre tabel pentru a cește accesibilitatea.

en: Columns for @field
ro: Coloane pentru @field

en: Sortable for @field
ro: Sortabil pentru @field

en: Default sort order for @field
ro: Ordinea sortării prestabilite pentru @field

en: Default sort for @field
ro: Sortare prestabilită pentru @field

en: Alignment for @field
ro: Aliniere pentru @field

en: Separator for @field
ro: Separator pentru @field

en: Hide empty column for @field
ro: Ascunde coloana goală pentru @field

en: Responsive setting for @field
ro: Setare adaptivă pentru @field

en: No default sort
ro: Nici o sortare prestabilită

[ctx: Text alignment]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: Text alignment]
en: Center
ro: Centru

[ctx: Text alignment]
en: Right
ro: Dreapta

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
ro: Implicit, tabelul este ascuns pentru o vizualizare goală. Cu această opțiune este posibil să afișați un tabel gol cu textul în el.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ro: Un titlu asociat semantic cu tabelul dvs. pentru a cește accesibilitatea.
