Umami Analytics (1.0.1) - en to uk translation catalogue (28 entries)

en: Pages
uk: Сторінки

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Statistics
uk: Статистика

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Role
uk: Роль

en: About
uk: Про модуль

en: Domains
uk: Домени

en: Add tracking to specific pages
uk: Додати відстеження певних сторінок

en: Add tracking for specific roles
uk: Додати відстеження певних ролей

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: Locally cache tracking code file
uk: Файл коду відстеження кешувати локально

en: Locally cached tracking code file has been updated.
uk: Локально кешований код відстеження було оновлено.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
uk: Локально кешований код відстеження було збережено.

en: Tracking scope
uk: Область відстеження

en: Every page except the listed pages
uk: На всіх сторінках, крім перерахованих

en: The listed pages only
uk: Тільки для перелічених сторінок

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
uk: Налаштування відстеження поведінки заради оцінки трафіку на веб-сайті та ефективності різних маркетингових заходів.

en: What are you tracking?
uk: Що відстежувати?

en: A single domain (default)
uk: Один домен (за замовчуванням)

en: Domain: @domain
uk: Домен: @domain

en: Examples: @domains
uk: Приклади: @domains

en: Add to the selected roles only
uk: Додати лише для вибраних ролей

en: Add to every role except the selected ones
uk: Додати для всіх ролей, крім вибраних

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
uk: Якщо не вибрано жодної ролі, то стеження буде проводитися за всіма користувачами. Якщо користувач одну з позначених ролей, то цей користувач буде відстежений (або вилучений з відстеження, залежно від налаштувань вище)

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
uk: Якщо вибрано пункт <em>Декілька доменів верхнього рівня</em> вимагається список доменів верхнього рівня.

en: Pages by their paths
uk: Сторінки за їх шляхами

en: Path "@page" not prefixed with slash.
uk: Шлях "@page" не починається з косої риски.
