Configurable url filter (8.x-1.0-beta1) - en to de translation catalogue (13 entries)

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: characters
de: Zeichen

en: Email addresses
de: E-Mail-Adressen

en: Maximum link text length
de: Maximale Länge des Link-Texts

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
de: Zu lange URLs werden bei dieser Anzahl an Zeichen abgeschnitten, um die Formatierung nicht durch zu lange Zeichenketten zu zerstören. Der Link selbst bleibt erhalten; nur der Linktext wird abgeschnitten.

en: URLs with a protocol
de: URLs mit einem Protokoll

en: Eg. <em>http://example.com/</em>
de: z. B. <em>http://example.com/</em>

en: URLs starting with www
de: URLs beginnen mit www

en: Eg. <em>www.example.com/</em>
de: z. B. <em>www.example.com/</em>

en: Eg. <em>test@example.com</em>
de: z. B. <em>test@example.com</em>

en: links starting with www
de: Links beginnen mit www

en: email addresses
de: E-Mail-Adressen

en: Convert URLs into links (configurable)
de: Wandelt URLs in Links um (konfigurierbar)
