URL Text (1.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (11 entries)

en: Number
id: Angka

en: General
id: Umum

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: This field stores a number in the database as an integer.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database sebagai bilangan bulat.

en: Integer value
id: Nilai Integer

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Number (integer)
id: Angka (bilangan bulat)

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
id: %name: Bilangan bulat harus lebih besar sama dengan dari %min.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
