URL Text (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Number
it: Numero

en: General
it: Generale

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Field types
it: Tipi di campo

en: This field stores a number in the database as an integer.
it: Questo campo salva un numero nel database come intero.

en: Integer value
it: Valore intero

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Number (integer)
it: Numero (intero)

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
it: %name: L'intero deve essere maggiore o uguale a %min.

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
