URL Text (1.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (13 entries)

en: Number
tr: Sayı

en: General
tr: Genel

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: This field stores a number in the database as an integer.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında tamsayı biçiminde saklar.

en: Integer value
tr: Tamsayı değeri

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Number (integer)
tr: Sayı (tam sayı)

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
tr: %name: Tamsayı %min değerine eşit ya da büyük olmalıdır.

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
