User history (8.x-1.0-alpha6) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Modifica

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: History
it: Cronologia

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Active
it: Attivo

en: File name
it: Nome del file

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Directory
it: Cartella

en: Blocked
it: Bloccato

en: User name
it: Nome utente

en: User status
it: Stato utente

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Language code
it: Codice della lingua

en: File format
it: Formato del file

en: About
it: Informazioni

en: User roles
it: Ruoli utente

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Whether the user is active or blocked.
it: Se l’utente sia attivo o bloccato.

en: The email address used for initial account creation.
it: Indirizzo e-mail utilizzato per la creazione del profilo.

en: The roles the user has.
it: I ruoli dell'utente.

en: Preferred admin language code
it: Codice lingua preferita per l'amministrazione

en: Preferred language code
it: Codice della lingua preferita

en: The password of this user (hashed).
it: La password di questo utente (hashed).

en: Initial email
it: E-mail iniziale
