User history (8.x-1.0-rc2) - en to hu translation catalogue (57 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Action
hu: Művelet

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Password
hu: Jelszó

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: History
hu: Történet

en: Mail
hu: Levél

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: File name
hu: Fájlnév

en: Last access
hu: Utolsó tevékenység

en: Last login
hu: Utolsó bejelentkezés

en: Id
hu: Azonosító

en: Desc
hu: Csökk

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Changed
hu: Módosítva

en: User name
hu: Felhasználónév

en: User status
hu: Felhasználó állapota

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: File format
hu: Fájlformátum

en: Offset
hu: Eltolás

en: About
hu: Leírás

en: User roles
hu: Szerepkörök

en: Batch size
hu: Kötegméret

en: Uid
hu: Felhasználóazonosító

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Difference
hu: Különbség

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: Add fields
hu: Mezők hozzáadása

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Whether the user is active or blocked.
hu: A felhasználó aktív-e, vagy zárolt.

en: Remove fields
hu: Mezők eltávolítása

en: Langcode
hu: Nyelvkód

en: Init
hu: Előkészítés

en: The email address used for initial account creation.
hu: A legelső felhasználó létrehozásakor használt e-mail cím.

en: The roles the user has.
hu: A felhasználó szerepkörei

en: Preferred admin language code
hu: Előnyben részesített adminisztrációs nyelvi kód

en: Preferred language code
hu: Előnyben részesített nyelvi kód

en: The password of this user (hashed).
hu: A felhasználó jelszava (hash-elt).

en: Initial email
hu: Eredeti e-mail cím
