User Referral Enhanced (2.1.0) - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Page
ja: ページ

en: Inline
ja: インライン

en: Roles
ja: 役割

en: Desc
ja: 降順

en: Role
ja: 役割

en: Referrer
ja: リファラ

en: Select type
ja: 種類を選択

en: Maximum length
ja: 最大長

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Not available
ja: 利用不可

en: Apply
ja: 適用

en: Copy
ja: コピー

en: Above
ja: 上部

en: Available
ja: 利用可能

en: Alias
ja: エイリアス

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Account
ja: アカウント

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Redirect path
ja: リダイレクトパス

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: Text (formatted) settings
ja: テキスト (フォーマット適用) の設定

en: The path '%path' has to start with a slash.
ja: パス「 %path 」はスラッシュ始まりでなくてはなりません。

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
ja: ユニークフィールド制限
