User Revision (8.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Required
id: Wajib

en: User
id: Pengguna

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Revisions
id: Revisi

en: Optional
id: Pilihan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Revision user
id: Revisi pengguna

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: Revision timestamp
id: Revisi timestamp

en: View all revisions
id: Lihat semua revisi

en: Revert all revisions
id: Mengembalikan semua revisi

en: The time that the current revision was created.
id: Waktu dimana revisi terbaru dibuat.

en: The user ID of the author of the current revision.
id: ID pengguna penulis dari revisi saat ini.

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Revision create time
id: Revisi mencatat waktu

en: Default revision
id: Revisi standar

en: Set as current revision
id: Tetapkan sebagai revisi saat ini

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
id: Bendera yang menunjukkan apakah ini merupakan revisi default saat disimpan.
